هانتر بایدن در چین و اوکراین به چه کاری مشغول بود؟

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۱۸ دقیقه پیش

جو بایدن به همراه پسرش هانتر در سال ۲۰۱۶

توضیح تصویر،

جو بایدن به همراه پسرش هانتر در سال ۲۰۱۶

دونالد ترامپ بارها خانواده بایدن را به خلافکاری در اوکراین و چین در دوره معاونت ریاست‌جمهوری جو بایدن متهم کرده است. خانواده بایدن این اتهام‌ها را رد می‌کند.

این مساله در پی انتشار مقاله‌ای در نیویورک پست درباره ایمیلی که گفته می‌شود در آن مشاور یکی از شرکت‌های انرژی اوکراینی ظاهرا از هانتر بایدن بابت دعوت به دیدار پدرش تشکر می‌کرد مجددا مورد توجه قرار گرفته است.

اتهام سوء استفاده از قدرت در واشنگتن امری متداول است و فرزندان آقای ترامپ نیز به تضاد منافع در قراردادهای مالی پرمنفعت در خارج از کشور متهم شده‌اند. آن‌ها هم این اتهام‌ها را رد می‌کنند.

مقاله نیویورک پست چه می‌گوید؟

در روزنامه نیویورک پست مقاله‌ای منتشر شده است که به موضوع ایمیلی به تاریخ آوریل ۲۰۱۵ می‌پردازد. در این ایمیل، یکی از مشاوران شرکت بوریسما ظاهرا از هانتر بایدن بابت دعوت به دیدار با پدرش در واشنگتن تشکر کرده است.

هانتر، پسر دوم جو بایدن، هنگامی که پدرش مسئول روابط ایالات متحده و اوکراین در دولت اوباما بود عضو هیات مدیره بوریسما بود – یک شرکت اوکراینی خصوصی که در بخش انرژی فعال است. به غیر از هانتر چند خارجی دیگر نیز عضو هیات مدیره این شرکت بودند.

در مقاله نیویورک پست هیچ مدرکی دال بر وقوع این دیدار ارائه نشده است. ستاد انتخاباتی بایدن می‌گوید که در “برنامه رسمی” آن زمان آقای بایدن هیچ اثری از چنین جلسه‌ای دیده نمی‌شود.

اما این ستاد انتخاباتی در توضیحی که به وبسایت پولیتیکو داده است می‌پذیرد که آقای بایدن شاید “تعاملی غیر رسمی” با مشاور بوریسما داشته که در برنامه رسمی او درج نشده است. البته آن‌ها می‌گویند که چنین دیداری قطعا چیزی جز یک دیدار “سرسری” نبوده است.

اندرو بیتس، سخنگوی آقای بایدن، گفت “تحقیقات رسانه‌ای در جریان استیضاح آقای ترامپ، و حتی تحقیقات دو کمیسیون سنا که مدیریتشان در دست جمهوری‌خواه‌ها بود و کارشان به گفته یکی دیگر از اعضای این حزب نامشروع و سیاسی بود، همگی به نتیجه‌ای مشابه رسیده‌اند: جو بایدن سیاست رسمی ایالات متحده را در قبال اوکراین اجرا کرد و هیچ کار خلافی از او سر نزد.”

ستاد انتخاباتی بایدن در عین حال موضوع مطرح شده در روزنامه نیویورک پست را “غلط‌پراکنی روس‌ها” نامید، ولی نگفت که ایمیل‌ها جعلی است.

آقای ترامپ و متحدانش این مقاله نیویورک پست را هم‌خوان کرده‌اند. استیو بنن و رودی جولیانی، دو نفر از مشاوران سابقش، در آماده کردن این روایت و تحویل لپتاپ حاوی این ایمیل به این روزنامه نقش داشتند.

دیگر رسانه‌های آمریکایی می‌گویند که نمی‌توانند صحت این ایمیل‌ها را تایید کنند.

هانتر در سال ۲۰۱۴ به بوریسما پیوست، و تا آوریل ۲۰۱۹ که به خواست خودش این شرکت را ترک کرد در هیات مدیره باقی ماند.

در ارتباط با چین چه اتهامی به بایدن‌ها وارد شده است؟

روزنامه نیویورک پست در عین حال به ایمیلی اشاره می‌کند که هانتر بایدن در آن می‌گوید سالانه ۱۰ میلیون دلار از یک میلیاردر چینی “صرفا بابت معارفه” دریافت می‌کند، اما معلوم نیست چه کسانی در این معارفه‌های ادعایی حضور داشتند.

هانتر در سال ۲۰۱۳ همراه پدرش در سفری رسمی با هواپیمای اختصاصی معاون رئیس‌جمهور به پکن پرواز کرد و با جاناتان لی، بانکدار سرمایه‌گذار، دیدار کرد.

جو بایدن به همراه پسرش هانتر و نوه‌اش

توضیح تصویر،

جو بایدن به همراه پسرش هانتر و نوه‌اش

هانتر به مجله نیویورکر گفت که فقط برای نوشیدن “یک فنجان قهوه” با آقای لی دیدار کرده بود، اما ۱۲ روز بعد از این سفر یک صندوق سهام اختصاصی به نام بی‌اچ‌آر پارتنرز از طرف مقامات چینی اجازه فعالیت رسمی دریافت کرد. آقای لی مدیر اجرایی آن بود و هانتر نیز عضو هیات مدیره و صاحب ۱۰ درصد سهام.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، بی‌اچ‌آر از طرف بعضی از بزرگترین بانک‌های دولتی چینی و دولت‌های محلی حمایت می‌شود.

وکیل هانتر بایدن می‌گوید که او بابت عضویت در هیات مدیره این صندوق حقوقی دریافت نمی‌کرد و “به خاطر علاقه شخصی به آوردن سرمایه‌های چینی به بازارهای جهانی به این صندوق پیوسته بود”.

او همچنین می‌گوید که موکلش تا پیش از سال ۲۰۱۷ سهامی در صندوق بی‌اچ‌آر نداشت، یعنی بعد از این که پدرش سمت معاونت رئیس‌جمهور را ترک کرده بود.

هانتر در اکتبر ۲۰۱۹ اعلام کرد که می‌خواهد از هیات مدیره بی‌اچ‌آر استعفا دهد.

در ارتباط با اوکراین چه اتهامی به بایدن‌ها وارد شده است؟

آقای ترامپ و متحدانش جو بایدن را متهم می‌کنند که در زمانی که معاون رئیس‌جمهور بود به دولت اوکراین برای اخراج دادستان ارشدش فشار آورده بود، شخصی که داشت درباره شرکت بوریسما که هانتر در آن شاغل بود تحقیق می‌کرد.

در سال ۲۰۱۶، جو بایدن خواهان عزل ویکتور شوکین، دادستان اوکراینی، شد که دفترش داشت به پرونده بوریسما و دیگر شرکت‌های اوکراینی رسیدگی می‌کرد.

اما دیگر رهبران غربی و سازمان‌های بزرگ که از اوکراین حمایت مالی کرده بودند نیز خواهان عزل آن دادستان بودند، چرا که فکر می‌کردند به اندازه کافی در برخورد با فساد فعال نیست.

این مساله چه ارتباطی با استیضاح ترامپ دارد؟

آقای بایدن به همراه روزنامه واشنگتن پست یک روز بعد از این که در سنا تبرئه شد

توضیح تصویر،

آقای بایدن به همراه روزنامه واشنگتن پست یک روز بعد از این که در سنا تبرئه شد

در سال ۲۰۱۹ مشخص شد که آقای ترامپ در تماسی تلفنی با رئیس‌جمهور اوکراین از او خواسته است که درباره بایدن‌ها دست به تحقیق بزند.

دموکرات‌ها در واکنش مدعی شدند که آقای ترامپ می‌خواهد برای آسیب زدن به رقیب انتخاباتی خود به صورت غیرقانونی به اوکراین فشار بیاورد. این مساله باعث استیضاح آقای ترامپ در مجلس نمایندگان شد.

آقای ترامپ هر گونه کار خلافی را رد کرد و سپس نیز توسط اکثریت جمهوری‌خواه سنا تبرئه شد.

آیا چیزی علیه بایدن‌ها ثابت شده است؟

هیچ فعالیت مجرمانه‌ای اثبات نشده است، و هیچ مدرکی دال بر دخالت عامدانه جو بایدن به نفع پسرش وجود ندارد. اما پرسش‌هایی درباره تضاد منافع مطرح شده است.

یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه در سال ۲۰۱۵ بابت این مساله ابراز نگرانی کرده بود.

تحقیق قانون‌گذاران جمهوری‌خواه نشان داد که اشتغال هانتر در شرکت اوکراینی “مشکل‌آفرین” بود – اما مدرکی که نشان دهد این مساله بر سیاست خارجی آمریکا تاثیر داشته است پیدا نشد.

در عین حال بوریسما نیز در هیچ دادگاهی محکوم نشد. این شرکت در سال ۲۰۱۷ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که “تمامی پرونده‌های قضایی و اتهامات باقی‌مانده” علیه شرکت مختومه اعلام شده است.

سال گذشته، یوری لوتسنکو، دادستانی که جای ویکتور شوکین را گرفته است، به بی‌بی‌سی گفت که طبق قوانین اوکراین دلیلی برای تحقیق و تفحص از بایدن‌ها وجود ندارد.

عضویت در هیات مدیره یک شرکت هنگامی که اعضای خانواده مناصب دولتی دارند خلاف قانون نیست، با این حال هانتر بایدن حالا می‌گوید که عضویت در هیات مدیره بوریسما احتمالا “تصمیم نادرستی” بوده است.

وکیلان هانتر بایدن در اکتبر ۲۰۱۹ گفتند که “او در فعالیت‌های کاری خود مستقل عمل می‌کرده است و معتقد بود که صحبت در این باره با پدرش کار درستی نیست و صحبتی نیز نکرد.”

هانتر بایدن به مجله نیویورکر گفت که تنها باری که به بوریسما اشاره کردم “پدر گفت امیدوارم بدانی که داری چه می‌کنی.”

در بین تمام این موشکافی‌ها، نامزد ریاست‌جمهوری حزب دموکرات سال گذشته گفت که اگر به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شود، هیچ یک از اعضای خانواده‌اش برای شرکت‌ها یا دولت‌های خارجی کار نخواهند کرد و رابطه تجاری نیز با آن‌ها نخواهند داشت.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments