هشدار ترامپ درباره احتمال بسته شدن مرز آمریکا-مکزیک

جستجو

هشدار ترامپ درباره احتمال بسته شدن مرز آمریکا-مکزیک

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حق نشر عکس Reuters
Image caption سن یاسیدرو شلوغ ترین گذرگاه مرزی آمریکاست

دونالد ترامپ هشدار داده که برای مقابله با کاروان مهاجران آمریکای لاتین احتمال دارد که مرز آمریکا – مکزیک را ببندد و مبادلات تجاری با این کشور را به حالت تعلیق بیاورد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفته است که به واحدهای نظامی ای که به مرز مکزیک اعزام کرده این اختیار را داده که در صورت نیاز دست به سلاح ببرند.

او گفت: “اگر آنها مجبور بشوند، از نیروی مهلک استفاده خواهند کرد. من به آنها این اجازه را داده ام.”

این در حالیست که جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، روز چهارشنبه گفته بود که واحدهای پلیس ارتش در مرز مسلح نیستند.

بیشتر بخوانید:

دونالد ترامپ همچنین گفت اگر تصور کند اوضاع در مرز از کنترل خارج می شود یا به مردم آسیبی برسد، “ما مبادی ورود به کشور را تا زمانی که اوضاع را تحت کنترل دربیاوریم خواهیم بست.”

او افزود: “من منظورم تمام مرز است. مکزیک دیگر قادر نخواهد بود که خودروهای خود را در ایالات متحده بفروشد، جایی که در آن خودروهای بسیار زیادی تولید می کنند.”

حق نشر عکس Reuters
Image caption این مهاجران می گویند که از سرکوب، فقر و خشونت در کشورهای خود هندوراس، گواتمالا و السالوادور به طرف آمریکا فرار کرده اند

آمریکا روز دوشنبه گذشته یکی پرترددترین گذرگاه مرزی خود با مکزیک در جنوب کالیفرنیا را برای تقویت تدابیر امنیتی چند ساعت بست. به این ترتیب، حرکت در مسیر شمالی در مرز سن یاسیدرو ممنوع شد و شمار عابرانی که اجازه عبور یافتند نصف شد.

هدف از این کار نصب موانع متحرک خاردار در این نقطه مرزی اعلام شد. روزانه حدود ۱۱۰ هزار نفر از این مرز وارد آمریکا می شوند.

در پی ورود کاروانی از مهاجران به شمال مکزیک، مردم شهر تیخوانای مکزیک طی تظاهراتی خواستار خروج مهاجران از شهر خود شدند.

خوان مانوئل گاستلوم شهردار تیخوانا روز جمعه گفت انتظار دارد شمار مهاجرانی که وارد شهر می شوند در هفته های آینده به ۱۰ هزار نفر برسد و اخطار داد که شهر آمادگی رسیدگی به “بهمن” مهاجران را ندارد.

مهاجرانی که به این شهر رسیده اند می گویند از سرکوب، فقر و خشونت در کشورهای خود هندوراس، گواتمالا و السالوادور می گریزند. مقامات دولت ترامپ می گویند که حداقل “۵۰۰ مجرم” را در این کاروان شناسایی کرده اند.

بیشتر بخوانید:

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments