هشدار حریری: لبنان در حال پیشروی بسوی فروپاشی

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

هشدار حریری: لبنان در حال پیشروی بسوی فروپاشی

سعد حریری، نخست وزیر لبنان امروز پس از رایزنی‌ با فراکسیون‌های پارلمانی کشورش درباره تشکیل کابینه گفت: ما یک دولت تکنوکرات تشکیل خواهیم داد که مطابق با ابتکار فرانسه برای ایجاد اصلاحات در لبنان کار خواهد کرد، اصلاحاتی که باید مدت‌ها پیش انجام می‌دادیم.

مامور تشکیل کابینه لبنان، با بیان اینکه در حال حاضر ما این اقدامات را انجام می‌دهیم گفت: متأسفانه تمام تاخیر و تعلل‌ها ما را به اینجا رسانده است.

وی با بیان اینکه لبنان در حال پیش روی به سوی فروپاشی است، گفت: ما باید اختلاف‌ها را کنار بگذاریم تا اعتماد را به کشور بازگردانیم، چرا که اعتماد میان دولت و شهروندان و چه دولت و جامعه بین المللی باید بازگردد.

حریری به بحران موجود در همه بخش‌های لبنان نیز اشاره کرد و گفت: برای خروج از این مرحله ما به زمان نیاز داریم، اما باید تکلیف خود را در ایجاد اصلاحات عمل کنیم.

وی افزود: تنها راه برای حل این مشکل، تسریع در تشکیل دولتی است که طرح اصلاحات را اجرایی کند، آن زمان ما جلوی فروپاشی اوضاع کشور را می‌گیریم و بیروت را بازسازی خواهیم کرد.

سعد حریری روز، پنج‌شنبه در جریان رای‌گیری و رایزنی‌های پارلمانی در کاخ ریاست‌جمهوری با کسب ۶۴ رای مامور تشکیل کابینه لبنان شد.

حریری بعد از آن آمادگی خود را برای تصدی نخست‌وزیری اعلام کرد که هفته‌ها روند تشکیل دولت به تعویق افتاده و نخست‌وزیر جدید با چالش‌های اختلاف در فضای سیاسی لبنان و تشکیل دولت جدید دست و پنجه نرم خواهد کرد.

حریری سال گذشته در پی تظاهرات گسترده مردم که خواهان تجدید عمیق طبقه سیاسی متهم به بی کفایتی و فساد مالی، بودند مجبور به استعفا شده بود. دولت بعدی به نخست وزیری حسان دیاب نیز پس از انفجار بیروت استعفا کرد. جانشین وی مصطفی ادیب نیز ماه گذشته تنها چند هفته پس از انتصاب، به علت اختلاف بین احزاب در تشکیل دولت جدید، از نخست وزیری لبنان انصراف داد.

حل مسئله لبنان با وجود حزب‌الله امکان‌پذیر نیست

روزنامۀ فرانسوی فیگارو یادداشتی را با امضای ٢٧ تن ازشخصیت‌های فرهنگی و سیاسی فرانسه منتشر کرد که از امانوئل ماکرون می‌خواهند حزب‌الله را یک سازمان تروریستی به حساب آورد و کاری کند که اتحادیۀ اروپا نیز با این نظر همراه شود.

به گزارش رادیو فرانسه، در این یادداشت آمده است که “حزب‌الله لبنان دولتی در دولت است” که قدرت ایذایی خود را در کشور گسترش می‌دهد و امنیت منطقه و جهان را تهدید می‌کند. نویسندگان یادداشت می‌گویند که حزب‌الله دست‌نشاندۀ رژیم ایران است و استقلال و بی‌طرفی لبنان با وجود آن امکان‌پذیر نیست. آنان بخصوص مسلح بودن حزب‌الله را مانع بزرگی در راه تشکیل یک دولت قانونی و مسئول می‌دانند.

٢٧ امضاکنندۀ این یادداشت یادآوری می‌کنند که آمریکا و همچنین کشورهایی چون هلند، آلمان و بریتانیا حزب‌الله را یک سازمان تروریستی می‌دانند. به عقیدۀ آنان فرانسه نیز باید از این نگرش پیروی کند. “در غیر این صورت و بدون محکوم کردن حزب‌الله، تلاش‌های فرانسه برای کمک به دوست قدیمی خود (لبنان) بیهوده خواهد بود”..

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments