هلاکت سلیمانی؛ سپاه مستاصل و سرگردان شده است

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

هلاکت سلیمانی؛ سپاه مستاصل و سرگردان شده است فرماندۀ نیروهای آمریکایی در خاورمیانه، در گفتگو با بلومبرگ گفته است که پس از کشته شدن قاسم سلیمانی توسط ارتش آمریکا، حکومت ایران در نوعی سرگردانی به سر می برد و توانایی تصمیم گیری را از دست داده است.

به گزارش راذدیو فرانسه، این این وضع به گفتۀ رئیس فرماندهی ارتش آمریکا در منطقه به درازا نخواهد کشید و آرامش کنونی موقتی است و بعضاً به این خاطر است که رژیم ایران می کوشد که بعد از ضربۀ ناشی از کشته شدن قاسم سلیمانی فعلاً خود را سر پا نگه دارد.

ژنرال مک کنزی بعید ندانسته که با فروکش کردن تنش های ناشی از کشته شدن فرماندۀ سپاه قدس و نتایج و تبعات بحران ویروس کرونا، نیروهای نظامی جمهوری اسلامی اقدام های خود را برای بیرون راندن ارتش آمریکا از منطقه از سر بگیرند.

با این حال، فرماندۀ نیروهای آمریکایی در خاورمیانه تصریح کرده است که حکومت ایران اکنون دریافته است که ما توانایی هایی در صحنۀ عملیات منطقه داریم و پاسخ ما به هرگونه حملۀ مستقیم و غیرمستقیم به خود و متحدان مان بسیار دردناک خواهد بود.

هلاکت پاسدار سلیمانی؛ پاسخ کوبنده آمریکا به منتقدان

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریكا از گزارش یک گزارشگر سازمان ملل درباره هلاکت سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی انتقاد كرد.

به گزارش اسپوتنیک، در بیانیه کتبی پومپئو آمده است: ما گزارش و نظرات مطرح شده توسط گزارشگر سازمان ملل در مورد حمله هوایی ایالات متحده که منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی، سرکرده نیروهای قدس سپاه پاسداران شد را رد می کنیم. نتیجه گیری های خانم کالامار جعلی هستند. آمریکا در رابطه با نکات مربوط به توجیه این حمله از نقطه نظر حقوق بین المللی شفاف است.

پمپئو اضافه کرد: ضربه ای که سلیمانی را کشته است، پاسخی به تشدید حملات مسلحانه از سوی رژیم ایران و شبه نظامیانی بود که سپاه پاسداران از آنها علیه نیروهای آمریکایی و منافع آمریکا در منطقه خاورمیانه پشتیبانی می کند. این ضربه برای جلوگیری از سازماندهی یا حمایت از حملات بیشتر علیه ایالات متحده و منافع آمریکا و همچنین برای کاهش پتانسیل نظامی نیروهای قدس وارد گردید. آمریکا همواره برای دفاع از خود اقدام خواهد کرد.

تودهنی آمریکا و اینترپل به دادستان خامنه ای

بعد از آن که دادستان خامنه ای در تهران از درخواست جمهوری اسلامی از اینترپل برای بازداشت رئیس جمهور آمریکا خبر داد، پلیس بین الملل گفت: چنین درخواست‌هایی را جدی نمی‌گیرد.

یک مقام آگاه در دبیرخانه پلیس بین‌الملل به یورونیوز گفت: طبق اساسنامه اینترپل، این سازمان از هر گونه مداخله در فعالیت‌هایی با ماهیت سیاسی، نظامی، مذهبی یا نژادی قویا منع شده است.

ساعتی پس از انتشار این خبر برایان هوک، مشاور وزیر خارجه آمریکا در امور ایران نیز به آن واکنش نشان داد و آن را تبلیغات خواند.

برایان هوک در نشستی خبری در ریاض، پایتخت عربستان سعودی گفت: این ترفند تبلیغاتی‌ست که کسی آن را جدی نمی‌گیرد ».

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا همچنین با اشاره به اینکه راهنمای اینترپل آنها را از هرگونه مداخله در اموری که ماهیت سیاسی دارد منع کرده است گفت: غیرمحتمل است که پلیس بین‌الملل درخواست رژیم ایران را برآورده کند.

از سوی دیگر شبکه خبری بی بی سی گزارش داده که پلیس بین‌الملل به این رسانه گفته است که هیچ گونه درخواستی از سوی رژیم ایران در ارتباط با پرونده هلاکت قاسم سلیمانی را نمی‌پذیرد.

با هلاکت سلیمانی حساب کار دست‌شان آمد

رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا پیش تر با اشاره به فعالیت‌های برون‌مرزی سپاه پاسداران گفته بود: آن‌ها (رژیم ایران) از عملیات آمریکا برای هلاکت قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس غافلگیر شدند. آنها دیدند که عزم ما در عمل راسخ است و در محاسبات خود در مورد خطوط قرمز آمریکا بازنگری کردند.

هلاکت سلیمانی پس از حمله مزدوران عراقی سپاه پاسداران به سفارت آمریکا در بغداد صورت گرفت. آنها که پرچم و نشان گروه‌های شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی را همراه داشتند، تهدید کرده بودند سفارت آمریکا را تصرف می‌کنند.

نظرات