هواپیمای اوکراینی؛ مقام خارجی دوباره تهدید کرد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
هواپیمای اوکراینی؛ مقام خارجی دوباره تهدید کرد

وزیر خارجه اوکراین عصر جمعه در پی اولین دور مذاکرات با رژیم ایران درباره سرنگونی هواپیمای این کشور توسط سپاه پاسداران اعلام کرد: رژیم ایران باید شفاف باشد. در صورتی که مذاکرات به نتیجه نرسد، اوکراین این پرونده را به دادگاههای بین‌المللی ارجاع خواهد داد.

وی گفت: از هیچ تلاشی برای گرفتن بیشترین میزان غرامت از رژیم ایران دریغ نخواهیم کرد و به هر بها و هر مقدار صرف وقت، نهایتا به عدالت خواهیم رسید.

این مقام اوکراینی افزود: با توجه به آن چه اتفاق افتاد، همه دلائل وجود دارد که از رژیم ایران بخواهیم که بالاترین بها را برای کاری که انجام داده، پرداخت کند.

نگرانی روزافزون آتش به اختیاران

رژیم ایران با ابراز نگرانی از فرانسه خواسته است که اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای ساقط شدۀ اوکراینی را در اختیار رسانه ها نگذارد.

به گزارش رادیو فرانسه، سخنگوی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی در پاسخ به این سئوال که چه تضمینی وجود دارد که فرانسه اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی را در اختیار رسانه ها نگذارد، گفت : فرانسوی ها این حق را ندارند که اطلاعات را در اختیار رسانه ها قرار بدهند.

این سخنگو گفت که جعبه های سیاه هواپیمای ساقط شدۀ اوکراینی “با هماهنگی انجام شده به فرانسه منتقل شد” زیرا این کشور تکنولوژی خواندن اطلاعات این جعبه ها را دارد و فرانسه موظف است که اطلاعات استخراج شده را تنها در اختیار کشورهای ذینفع” از جمله جمهوری اسلامی ایران بگذارد.

چرا از انتشار اطلاعات می ترسند؟

معاون وزیر خارجه اوکراین می گوید اطلاعات جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده خطوط هوایی این کشور در ایران از دخالتی غیرقانونی در پرواز این هواپیما حکایت دارد.

از سوی دیگر یک مقام کانادایی گفت: بسیاری از مسائل در مورد هواپیمای اوکراینی همچنان بی‌پاسخ مانده است و رژیم ایران مایل نیست که اطلاعات استخراج‌شده منتشر گردد.

به گزارش رادیو فرانسه، خانم کَتی فاکس رئیس دفتر امنیت ترابری کانادا هیچ توضیحی در بارۀ محتوای جعبۀ سیاه هواپیمای اوکراینی نداد و فقط گفت: “کار در پاریس شاید به پایان رسیده باشد اما بسیاری از مسائل همچنان بدون پاسخ مانده است”.

او گفت: “ما از رژیم ایران خواسته‌ایم که اطلاعات برآمده از دستگاه‌های ثبت اطلاعات (متعلق به جعبه‌های سیاه) را هرچه زودتر منتشر کند”، اما به گفتۀ وی، تهران که رسماً رهبری تحقیقات را بر عهده دارد، اجازه نداده است که دفتر امنیت ترابری کانادا جزییاتی از اطلاعات به‌دست آمده را منتشر کند.

بنابراین گزارش، سازمان تحقیقات سوانح و امنیت هوایی فرانسه نیز که به عنوان ارائه‌دهندۀ خدمات فنی در پرونده دخیل است، حق انتشار اطلاعات را ندارد.

واکنش خانواده‌ها به بازخوانی جعبه سیاه هواپیما

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی با صدور بیانیه‌ ای با اشاره به بازخوانی جعبه سیاه هواپیما در فرانسه خواهان تحقیقات جامع درباره جنایت سرنگونی هواپیما توسط سپاه پاسداران شدند.

در بخشی از بیانیه خانواده جان‌باختگان آمده است: رژیم ایران تمام تلاش خود را کرد که راز جنایتش را به جعبه سیاه تقلیل دهد هر چند بازخوانی جعبه سیاه اولین قدم در انجام تحقیقات نسبت به این جنایت است.

در ادامه بیانیه؛ انجمن خانواده‌ها با اشاره به شواهدی چون بازگذاشتن آسمان ایران در شرایط خطیر جنگی، اجازه دادن به پرواز هواپیمای خطوط هوایی اوکراین، شلیک چندین موشک به هواپیما، تخریب سریع صحنه سقوط و ترساندن شاهدان و سرکوب خانواده‌ها، تأکید کرده است که آنها صرفا به اطلاعاتی که از طریق جعبه سیاه به دست می‌آید، دل خوش نکرده‌اند.

این در حالیست که وزیر خارجه کانادا نیز اعلام کرد که اعتبار زیادی برای گزارش رژیم ایران در این زمینه قائل نیست و این موضوع نمی‌تواند فقط خطای انسانی باشد.

نظرات