هوشمند علیپور پس از تبرئه از اتهام منجر به اعدام، به ۳۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (1 رای)
Loading...
Share

دادگاه انقلاب سنندج هوشمند علیپور، زندانی سیاسی کرد که پیشتر به اعدام محکوم شده بود را پس از محاکمه مجدد در شعبه ۲ این دادگاه به ۳۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. به تایید خانواده علیپور، حکم اعدام او براساس اعترافات زیر شکنجه این زندانی، صادر شده بود.

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) بر اساس این حکم که به وکیل مدافع او ابلاغ شده است، هوشمند علیپور از اتهام بغی تبرئه و به ۳۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. اتهامی که این دادگاه برپایه آن رای خود را صادر کرده است، مشخص نیست.

هوشمند علیپور پیشتر توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به خاطر اتهام «بغی» به اعدام محکوم شده بود. این حکم توسط دیوان عالی کشور نقض و جهت محاکمه مجدد به شعبه ۲ دادگاه انقلاب سنندج به عنوان شعبه هم عرض ارجاع داده شده بود.

هژار علیپور، برادر هوشمند علیپور هم شب گذشته خبر تبرئه او از اتهام بغی را تایید کرد.

یک منبع مطلع به هرانا گفته این زندانی کرد از این ۳۸ ماه حبس تاکنون ۲۷ ماه را سپری کرده است و وکلای پرونده به دنبال آن هستند که هر چه زودتر و طی ۲ ماه آینده او را آزاد کنند.

هوشمند علیپور از شهروندان کُرد ساکن شهرستان سقز است که به‌همراه یکی از دوستانش به ‌نام محمد استادقادر، روز ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۷ در جاده سقز به بانه توسط نیروهای امنیتی به ظن «مشارکت در حمله نظامی به یک پایگاه امنیتی» و به اتهام عضویت در «حزب آزادی کردستان» بازداشت شدند.

پس از بازداشت این دو شهروند کُرد، صداوسیمای جمهوری اسلامی فیلمی از اعترافات اجباری آنها را پخش کرد. سازمان عفو بین‌الملل در تاریخ ۲۲ شهریور ماه ۹۷ با انتشار بیانیه‌ای با توجه به ماهیت ادعاهای وزارت اطلاعات و اعترافات تلویزیونی پخش شده از این دو زندانی سیاسی، درباره احتمال صدور حکم اعدام علیه آنها ابراز نگرانی کرده بود. هوشمند علیپور و محمد استادقادر اما اوایل دی‌ ماه ۹۸ از سوی دادگاه انقلاب سنندج به ترتیب به اعدام و پنج سال حبس محکوم شدند.

هژار علیپور پیش از این گفته بود برادرش در حالی از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به اتهام بغی، عضویت در حزب یا گروه مخالف نظام و تبلیغ علیه نظام به اعدام محکوم شده که زیر شکنجه، تهدید و فشار مجبور به اعتراف اجباری شده است. 

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments