وال‌استریت ژورنال: سخت‌تر کردن رفع تحریم‌ها علیه رژیم ایران با قرار دادن آنها زیرِ «قوانین مرتبط با تروریسم»

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

بنا به گفته افراد مطلع دولت دونالد ترامپ به دنبال آن است تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده با تقویت کارزار «فشار حداکثری» تحریم‌هایی علیه رژیم ایران اعمال کند که رفع آنها در دولت‌های آینده دشوار باشد.

پس از خروج آمریکا از برجام بخش‌های زیادی از پروژه‌های نفتی ایران متوقف شد

نتایج نظرسنجی‌ها از انتخابات ریاست جمهوری در ایالت‌های مهم و تعیین‌کننده در نتیجه‌ی انتخابات نشان می‌دهد که جو بایدن نامزد حزب دموکرات از ترامپ جلوتر است. بنابراین مقامات دولت ترامپ نگران‌اند در صورت پیروزی بایدن سیاست او برای مماشات احتمالی با جمهوری اسلامی باعث شود که اهرم‌های دیپلماتیک لازم برای مذاکره با رژیم ایران و رسیدن به یک توافق جدید اتمی و امنیتیِ حیاتی بی‌اثر شوند.

دولت ترامپ بعضی از تحریم‌ها را تحت نظر مقامات ضدتروریسم و با توجه به قوانین آن وضع کرده که لغو آنها به اعتقاد تحلیلگران بسیار دشوار است. دولت ترامپ در نظر دارد در اقدامات بعدی بخش‌هایی از اقتصاد ایران را که به نظر آنها در ارتباط با تأمین مالی تروریسم قرار دارند مانند صنایع پتروشیمی و فلزات و به ویژه بخش انرژی که بسیار حیاتی است هدف قرار دهد.

مقام‌های کنونی و پیشین دولت آمریکا گفته‌اند تحریمِ مجدد بخش‌هایی که اکنون تحریم هستند زیر «قوانین مرتبط با تروریسم» باعث می‌شود رفع آنها بسیار سخت‌تر شود و اگر در آینده بخواهند این تحریم‌ها را لغو کنند با روند پیچیده‌ای روبرو خواهند بود.

از آنجا که این تحریم‌ها با توجیهات مشروح و توضیحات دقیق وضع می‌شوند، مقاماتی که به دنبال برداشتن این تحریم‌‌ها هستند باید از لحاظ سیاسی دلایل موجه برای خارج کردن آنها از لیست تحریم‌‌ها پیدا کنند.

کریستن فونتنرز از مقامات پیشین شورای امنیت ملّی آمریکا در امور خلیج فارس می‌گوید برداشتن بعضی از این تحریم‌ها بسیار سخت خواهد بود.

فونتنرز می‌گوید دولت احتمالی جو بایدن برای نشان دادن حسن نیت به تهران و کشاندن آن به میز مذاکره احتمالاً بخشی از تحریم‌ها را بردارد اما او قادر نخواهد بود اقدامات مهم مانند برخی از تحریم‌هایی را که ترامپ در رابطه با تروریسم طراحی کرده لغو کند.

جو بایدن گفته است اگر ایران به تعهداتش در توافق اتمی ۲۰۱۵ باز گردد او نیز تلاش می‌کند محدودیت‌های جدید را در برنامه هسته‌ای تهران بردارد و برای توافق جدید مذاکره کند. کمپین انتخاباتی بایدن به درخواست اظهار نظر در این‌باره پاسخ نداد.

دونالد ترامپ علاوه بر خروج از توافق اتمی و بازگرداندن تحریم‌هایی که در دولت اوباما برداشته شده بود، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بانک مرکزی ایران و سایر مؤسسات مالی مهم دیگر را که در ایران قدرت دارند در فهرست تحریم‌ها قرار داد. فهرستی که در سال ۲۰۰۱ بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر تهیه شد.

در واکنش به خروج یکجانبه ترامپ از برجام و کشتن قاسم سلیمانی، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که نسبت به محدودیت‌ها در غنی‌سازی اورانیوم هیچ تعهدی ندارد و ذخایر اورانیوم غنی‌شده را افزایش داد و همین باعث هشدارهای کارشناسان و دیپلمات‌ها شد. آنها اعلام کردند تهران به زمان کمی برای دستیابی به سوخت جهت تولید سلاح اتمی احتیاج دارد.

وزارت خزانه‌داری و وزارت خارجه ایالات متحده در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند و نماینده رژیم ایران در سازمان ملل نیز به درخواست این رسانه برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

علاوه بر ایجاد مشکلات سیاسی، تحریم‌های ضدتروریسم مجازات سنگین‌تری را برای متخلفان ایجاد می‌کند و با تشکیل یک لایه‌ی قابل توجه دیگر سبب می‌شود که شرایط بانک‌ها و دیگر مؤسسات برای معامله با افرادی که در لیست سیاه قرار دارند سخت‌تر شود. این روند در مقایسه با اقدامات مربوط به تحریم‌هایی که در ماه اخیر علیه بانک‌ها و مؤسسات مالی ایران اعمال شد بسیار دشوارتر و پیچید‌ه‌تر از تحریم‌های گذشته است.

مارک دوبوویتز مدیر «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» می‌گوید: «ده‌ها هزار فعال اقتصادی و تجاری باید تصمیم بگیرند آیا می‌خواهند با شرکای ایرانی خود که به تروریسم و سپاه متصل‌اند معامله انجام دهند یا نه.» دوبوویتز کسی است که از ترامپ خواسته بود تحریم‌های بیشتری علیه رژیم ایران اعمال کند.

او می‌گوید: «قرار گرفتن در فهرست تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های تروریستی سبب می‌شود دیواری از تحریم‌های بازدارنده در مقابل فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی رژیم ایران ایجاد شود.»

طبق گفته مقامات بلندپایه‌ی ایالات متحده، بخشی از سیاست‌های تحریمی دولت ترامپ بطور علنی با ارائه‌ی جزئیات، نحوه‌ی استفاده‌ی زمامداران ایران از منابع مالی و تجاری این کشور برای تأمین بودجه برنامه‌های تسلیحاتی، شبه‌نظامیان نیابتی مثل حزب‌الله و ایجاد درگیری‌ها در عراق، سوریه و یمن را آشکار می‌کند.

به گفته مقامات سابق آمریکا، در مجموع، این اقدامات دولت ترامپ [در ارتباط با قرار دادن تحریم‌ها زیر قوانین ضدترویسم] یک مرجع مطمئن همراه با مسئولیت برای بانک‌ها و سرمایه‌گذاران و سایر شرکت‌ها ایجاد می‌کند و  خطرش [برای آنهایی که با جمهوری اسلامی معامله کنند] در این است که می‌تواند همان اثرات ناشی از تحریم‌ها را داشته باشد حتی اگر آن تحریم‌ها لغو شده باشند.

شکست در انجام تراکنش‌های بین‌المللی و عدم پرداخت وام‌های فرامرزی‌‌ به جمهوری اسلامی ایران حتی پس از آنکه تحریم‌ها در سال ۲۰۱۶ طبق توافق اتمی برجام برداشته شد، از اثرات قرار گرفتن تحریم‌ها زیر قوانین مرتبط با تروریسم بود که تأثیرات چنین رویه‌ای را اثبات می‌کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در تحریم‌های اخیر بطور خاص و آگاهانه بسیاری از شرکت‌های بزرگ ایران در بخش انرژی را زیر تحریم‌های «تامین مالی تروریسم» قرار داده است. این شرکت‌ها شامل «قرارگاه خاتم‌الانبیاء» متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز می‌شود که نقش مهمی در صنایع نفتی ایران دارد. همچنین شرکت ملّی نفت و شرکت پتروشیمی خلیج فارس از دیگر شرکت‌هایی هستند که در تحریم‌های زیر «قوانین مرتبط با تروریسم» قرار گرفته‌اند. البته طبق معمول جمهوری اسلامی اتهام ارتباط با  تروریسم را رد می‌کند.

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته بود بخش‌های پتروشیمی و نفتی ایران منابع اولیه تامین مالی فعالیت‌های تروریستی بین‌المللی از سوی جمهوری اسلامی هستند.

*منبع: وال‌استریت ژورنال
*نویسنده: لن تالِی
*ترجمه و تنظیم از کیهان لندن

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments