واکنش‌های بین‌المللی در پی انفجار شدید و مرگبار در بیروت

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

انفجار شدید و سهمگین در بیروت، پایتخت لبنان، دست‌کم ۷۸ کشته و نزدیک به چهار هزار مجروح برجای گذاشته‌است. در حالی‌که امدادگران همچنان در جست‌وجوی پیکرها و زخمی‌های احتمالی دیگر در میان آوار ناشی از انفجار هستند، مقام‌های بین‌المللی به واقعه واکنش نشان داده‌اند.

دبیر کل سازمان ملل عمیقا ابراز تاسف کرده، دونالد ترامپ می‌گوید «احتمالا ناشی از حمله» و «نوعی بمب» بوده، مقام‌های اروپایی نیز ضمن ابراز همدردی گفته‌اند آماده کمک‌رسانی به لبنان هستند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید، گفته کشورش آماده کمک به لبنان است.

او افزوده «شبیه یک حمله وحشتناک به‌نظر می‌رسد».

در بخشی دیگری از این کنفرانس خبری ترامپ اظهار کرده با گروهی از فرماندهان نظامی آمریکا گفت‌وگو کرده و برخی از آن‌ها «به‌نظر می‌رسد این‌طور فکر می‌کنند که یک حمله بوده، نوعی بمب بوده است».

رویترز می‌گوید از پنتاگون خواستار اظهار نظر در این مورد شده و وزارت دفاع گفته خود کاخ سفید باید در این مورد واکنش بدهد.

دو مقام رسمی آمریکا که نخواسته‌اند نامشان فاش شود به این خبرگزاری گفته‌اند نمی‌دانند آیا اطلاعاتی در این مورد به‌دست خود آقای ترامپ رسیده‌است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، عمیقا ابراز تاسف کرده، با خانواده، بستگان قربانیان و زخمی‌ها و دولت لبنان همدردی کرده و همچنین گفته شماری از پرسنل این نهاد نیز آسیب دیده‌اند.

اروپایی‌ها هم به‌طور گسترده‌ای به انفجار واکنش نشان نداده‌اند. جوزپ بورل، مسئول ارشد سیاست خارجی این نهاد، بر حمایت اتحادیه تاکید کرده و رئیس شورای اروپایی نیز گفته «آماده ارائه کمک و همکاری هستیم».

رئیس‌جمهوری فرانسه گفت امدادگران و کمک‌های کشورش راهی بیروت شده‌اند. نخست‌وزیر بریتانیا گفته تصاویر انفجار «هولناک» است و «بریتانیا آماده حمایت و کمک از هر راهی که بشود، از جمله به شهروندان بریتانیایی آسیب‌دیده، است».

رئیس‌جمهوری روسیه هم ضمن همدردی شهروندان لبنانی و بستگان قربانیان، ابراز امیدواری کرده مجروحان هرچه‌زودتر بهبود یابند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز ضمن ابراز همدردی و آمادگی برای «کمک‌رسانی» در حساب کاربری خود نوشته «لبنان قوی باش».

اسرائیل پیشنهاد ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه و پزشکی از طریق نهادها و سازمان‌های واسطه را مطرح کرده و گفته آماده همکاری‌های اضطراری و فوری هم هست.

دیگر کشورهای منطقه نیز با لبنان ابراز همدردی کرده و برای کمک‌رسانی ابراز آمادگی کرده‌اند.

منابع: رسانه‌های خبری، توئیتر

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments