واکنش‌ مقام‌های ایران به پایان تحریم تسلیحاتی

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

با اتمام مدت تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران، مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی آن‌را «موفقیت ایران» مقابل ایالات متحده آمریکا و «شکسته‌شدن حصر تسلیحاتی» خوانده و اعلام کردند ایران از امروز می‌تواند بدون محدودیت از «هر منبعی» تسلیحات بخرد و بفروشد. رئیس مجلس خواستار برداشتن «گام‌های مهم» برای جلوگیری از فشار بیشتر واشنگتن و ممانعت از تجارت اسحله شد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بامداد یکشنبه ۲۷ مهر با انتشار بیانیه‌ای تحت عنوان «بیانیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص پایان محدودیت‌های تسلیحاتی و ممنوعیت سفر تعدادی از شهروندان و مسئولین نظامی کشور»، پایان تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران ‌را «روز بسیار مهم برای جامعه جهانی» خواند.

وزارت خارجه با لحنی پیروزمندانه به امکان لغو مشابه محدودیت‌های موشکی ایران در سال ۱۴۰۲/۲۰۲۳ و نیز «پایان کامل پرونده هسته‌ای در شورای امنیت» در سال ۱۴۰۴/۲۰۲۵ که در توافق هسته‌ای برجام پیش‌بینی شده‌اند، اشاره و اعلام کرد کشورهای عضو سازمان ملل موظفند قوانین و مقررات خود را با قطعنامه  ۲۲۳۱ که «از دولت‌های عضو دعوت می‌کند که نسبت به این تغییرات توجه مقتضی داشته باشند» و جدول زمانی مربوط به آن «سازگار کنند» و گرنه با اقدام متقابل ایران مواجه خواهند شد.

در این بیانیه آمده است:

«از امروز همه محدودیت‌های انتقال اقلام تسلیحاتی به و از جمهوری اسلامی ایران و همچنین اقدامات و خدمات مالی مرتبط با آن و تمامی ممنوعیت‌های ورود یا عبور از قلمرو دولت‌های عضو ملل متحد که پیش از این علیه برخی از شهروندان و مسئولان نظامی ایران تحمیل شده بودند، به صورت خودکار خاتمه یافت و بنابراین جمهوری اسلامی ایران می‌تواند هرگونه سلاح و تجهیزات لازم را، از هر منبعی، بدون محدودیت قانونی و صرفا براساس نیازهای دفاعی خود تهیه کند و همچنین می‌تواند بر مبنای سیاست‌های خود تسلیحات دفاعی صادر کند.»

واکنش‌ مقام‌های وزارت خارجه در توییتر

در همین رابطه مقام‌های مختلف وزارت خارجه اظهارنظرهای خود را در شبکه اجتماعی توییتر که دسترسی به آن برای کاربران ایران مسدود است، منتشر کردند.  

محمدجواد ظریف ضمن انتشار تصویر بیانیه وزارت خارجه، پایان تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را در توییت‌هایی به زبان‌های انگلیسی و عربی اعلام کرد و نوشت: ایران به‌دنبال تسلیح کورکورانه و به‌راه انداختن جنگ نیست و اهداف «صلح‌آمیز» و «دفاعی» دارد. ظریف همچنین «عادی‌سازی همکاری دفاعی ایران با دنیا» را «یک پیروزی برای چندجانبه‌گرایی و صلح و امنیت در منطقه» خواند.

حساب کاربری منتسب به مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل نیز با اشاره به انقضای زمان تحریم‌های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی این تحریم‌ها را «غیرقانونی» خواند و نوشت:

«۵ سال پس از تصویب برجام و مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ محدودیت‌های غیرقانونی تسلیحاتی علیه ایران اکنون خاتمه یافته است. از امروز تجارت اسلحه ایران نیازی به موافقت قبلی شورای امنیت ندارد. ایالات متحده آمریکا تلاش کرد جلوی این امر را بگیرد اما شکست خورد چرا که شورای امنیت سازمان ملل تمام تلاش‌های آمریکا رد کرد.

حساب منتسب به حمید بدیعی‌نژاد، سفیر ایران در لندن نیز در اظهارات مشابه نوشت: ایران بر اساس اصول دفاعی خود مجاز به صادرات و واردات اسلحه است و فشارهای واشنگتن برای «شکست برجام» ناکام مانده است.

حساب توییتری منتسب به حسام الدین آشنا، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری اما یکشنبه تلویحا «شکسته‌شدن حصر تسلیحاتی ایران» را «موفقیت» دولت خواند و از افرادی جنگ‌طلب و حمله‌کنندگان به دولت خواست در این رابطه «روشنگری کنند». آشنا نوشت:

«در عجبم از جماعتی که دائما از نبرد نظامی سخن می‌گویند، اما از شکسته شدن حصر تسلیحاتی و صنایع دفاعی ایران دم نمی‌زنند. وقت آن است که نیروهای مسلح و وزارت دفاع درباره اهمیت این موفقیت روشن‌گری کنند.»

همزمان با واکنش‌های مذکور سردار قاسم تقی زاده جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اعلام کرد ایران در حال توسعه صنایع موشکی و به‌ویژه موشک‌های دقیق و نقطه‌زن و موشک‌های کروز است و جنگنده بمب افکن بومی با نام کوثر را تولید کرده است.

تنش محسوس در واکنش‌ها نسبت به اقدام بعدی کاخ سفید

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائمی ایران در سازمان ملل یکشنبه در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت :

«جمهوری اسلامی ایران از نزدیک نحوه رفتار و اقدامات آمریکا را در این خصوص رصد می کند و چنانچه اجرای عملی رفع تحریم تسلیحاتی با مانعی روبرو شود، طبیعتا اقدام مقتضی را برابر سازوکارهای موجود انجام خواهد داد.»

غریب‌آبادی درباره اهمیت حقوقی رفع تحریم‌های تسلیحاتی برای جمهوری اسلامی گفت:

«این موضوع از آن جهت دارای اهمیت است که مهمترین نوع محدودیت‌ها یعنی همان تحریم‌ها و محدودیت‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در موضوعات مختلف از پیش پای ایران برداشته شد و دیگر دولت‌ها نمی‌توانند در معاملات تسلیحاتی و حتی وجود سلاح‌هایی با منشاء ایرانی در کشورهای مختلف، به وجود تحریم‌ها یا محدودیت‌های لازم الاتباع بین‌المللی در این خصوص استناد نمایند»

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه علنی یکشنبه مجلس در با ادبیاتی تمسخرآمیز انقضای محدودیت‌های تسلیحاتی مقرر در قطعنامه ۲۲۳۱ را شکست واشنگتن خواند و گفت:

«این موضوع بدون شک یک شکست قابل توجه برای دولت کم خِرد آمریکا و رئیس جمهور پرادعا اما ناتوان و منزوی آن است که با وجود اقدام غیرقانونی در جهت فعال کردن مکانیسم اسنپ بک، با استهزاء جامعه جهانی مواجه شد و نتوانست در این مسئله خللی وارد کند. اما تبدیل این شکست آمریکا به یک دستاورد راهبردی برای ملت ایران چیزی نیست که فقط با سخنرانی اتفاق بیفتد بلکه باید گام‌های مهمی در واکنش متناسب و بازدارنده در قبال فشارهای بیشتر آمریکا و همچنین فروش و خرید سلاح انجام پذیرد».

از سوی مقابل مقام‌های کاخ سفید هنوز در این رابطه اظهارنظر نکرده‌اند. پیشتر اما منابع آگاه از قصد دولت ترامپ برای اعمال مجازات علیه فروشندگان و خریداران سلاح طرف معامله با ایران، خبر داده بودند.

در همین زمینه:

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments