واکنش آمریکا به حادثه تاسیسات نطنز؛ خرابکاری بود؟

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
واکنش آمریکا به حادثه تاسیسات نطنز؛ خرابکاری بود؟

به گزارش ایسنا، وزارت خارجه آمریکا در واکنش به حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز با اشاره به اینکه در حال رصد گزارش‌های مربوطه است، مدعی شد: این حادثه یک یادآوری دیگری است از این که چطور نظام ایران کماکان به اولویت بخشیدن به برنامه هسته‌ای منحرف شده خود به جای رفع نیازهای مردم ادامه می‌دهد.

این در حالیست که برخی رسانه های آمریکايی به نقل از یک محقق مؤسسه جیمز مارتین کالیفرنیا می گویند تصاویر ماهواره‌ ای نشان می‌دهند که محل حادثه در تاسیسات غنی سازی نطنز مربوط به یک ساختمان جدید‌التأسیس تولید سانتریفوژ است.

در همین حال روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از یک منبع اطلاعاتی نوشته است که حادثه روز پنج شنبه در تاسیسات غنی‌سازی اتمی نطنز احتمالا ناشی از خرابکاری بوده است.

بر اساس این گزارش، این خرابکاری بر اثر کار گذاشتن یک وسیله انفجاری در تاسیسات نطنز بوده و بخش‌های مختلف این تاسیسات که روی زمین قرار دارند را خراب کرده است.

از سوی دیگر رحمت‌الله فیروزی‌پور، عضو مجلس شورای اسلامی از نطنز در مورد دست داشتن گروه‌های خرابکاری در این حادثه، گفت: مسئولان امنیتی باید در این باره تصمیم‌گیری و موضع‌گیری کنند. باید منتظر ماند تا ببینیم مسئولان و دولت چه نتیجه‌گیری در خصوص این موضوع خواهند داشت.


گزارش خبرگزاری بین المللی از محل حادثه

یک تحلیلگر مستقر در آمریکا معتقد است که محل حادثه امروز در تاسیسات هسته ای نطنز در واقع یک کارخانه تولید سانتریفیوژ‌های جدید بوده است.

به گزارش یورونیوز، خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد که داده‌های جمع‌آوری شده از سوی یک ماهواره آمریکایی حاکی از آن است که آتش‌سوزی در محل حدود ساعت دو بامداد به وقت محلی در سمت شمال غربی مجموعه نطنز رخ داده است. شعله‌های آتش به اندازه‌ای پر نور و پر از فوران بود که از سوی این ماهواره از فضا تشخیص داده شد.

فابین هینتس، پژوهشگر مرکز مطالعات منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای جیمز مارتین در کالیفرنیا به آسوشیتدپرس گفت: «محل آتش‌سوزی با کارخانه تازه افتتاح شده تولید سانتریفیوژ مطابقت دارد.»

وی تاکید کرد که برای ارزیابی این موضوع موقعیت جغرافیایی عکس منتشر شده [از سوی سازمان بین المللی انرژی اتمی] را با تصاویر ماهواره‌ای و یک برنامه تلویزیونی دولتی [جمهوری اسلامی] مطابقت داده است.

سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی در فروردین گذشته اعلام کرده بود که نسل جدید ماشین‌های سانتریفیوژ به‌زودی در نطنز رونمایی می‌شوند.


تاسیسات هسته‌ای نطنز بیش از ۱۰۰ هزار متر مربع مساحت دارد. همچنین در این مجموعه تاسیسات زیرزمینی در عمق ۷.۶ متری نیز وجود دارد که از حملات هوایی محافظت می‌کند.

«حادثه» امروز در سایت هسته‌ای نطنز در حالی رخ داد که کمتر از یک هفته پیش انفجاری در شرق تهران شایعات دیگری را رقم زد. گرچه مقام‌های رژیم ایران دلیل آن را انفجار مخزن گاز در پارچین عنوان کردند اما برخی نیز نسبت به این موضوع تردید دارند.

به گزارش رادیو پیام اسرائیل، حادثه امروز در تاسیسات اتمی نطنز به دنبال وقوع یک رشته حوادث مشابه در نقاط مختلف کشور، دوباره این پرسش را به میان می کشد که آیا جنبه اتفاقی داشته و یا حلقه ای از زنجیره تعرض های مداومی است که احتمالا برای لرزان تر ساختن پایه های حکومت صورت می گیرد.


در اطراف پارچین چه می گذرد؟

تصاویر ماهواره‌ای از محل انفجار در شرق تهران فرضیه‌های جدیدی را مطرح کرد

آسوشیتدپرس: انفجار احتمالا در سایت مخفی موشکی در پارچین بوده است

تصاویر ماهواره‌ای از محلی در شرق تهران که اخیرا در آن یک انفجار رخ داد نشان می‌دهد که تونل‌های زیرزمینی و سایت‌های تولید موشک سپاه پاسداران در این مکان پنهان شده است.

به گزارش یورونیوز، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت که واکنش غیرمعمول مقام‌های رژیم ایران پس از انفجار، ماهیت حساس منطقه‌ای را نشان می‌دهد که بازرسان بین‌المللی معتقدند که دو دهه پیش در آنجا جمهوری اسلامی آزمایش‌های مرتبط با تسلیحات هسته‌ای را انجام داده است.

این انفجار باعث لرزش خانه‌های اطراف و ترک برداشتن شیشه پنجره‌ها شد و در نخستین ساعت‌های روز جمعه، افق منتهی به کوه‌های البرز را روشن کرد.

چند ساعت پس از این انفجار، دوربین صدا و سیمای جمهوری اسلامی به محلی که گفته می‌شد انفجار رخ داده است رفت. خبرنگار این سازمان جلوی مخازنی قرار گرفت و مدعی شد حادثه ناشی از انفجار مخازن گاز بوده است اما تصاویر این گزارش صدا و سیما تنهای نمای بسته‌ای از مکان را نشان می‌داد. (فیلم زیر)

عکس‌های ماهواره‌ای سنتینل ۲ (آژانس فضایی اروپا) از این منطقه که در حدود ۲۰ کیلومتری شرق از مرکز پایتخت ایران قرار دارد، آثاری از صدها متر سیاهی ناشی از سوختگی بر اثر آتش را نشان می‌دهد که هفته‌های قبل از آن وجود نداشت.

آسوشیتدپرس در اینباره نوشت: «عکس‌های ماهواره‌ای سنتینل ۲ (آژانس فضایی اروپا) از این منطقه که در حدود ۲۰ کیلومتری شرق از مرکز پایتخت ایران قرار دارد، آثاری از صدها متر سیاهی ناشی از سوختگی بر اثر آتش را نشان می‌دهد که هفته‌های قبل از آن وجود نداشت. ساختمانی که در نزدیکی آن محل مشاهده می‌شود شبیه آنچیزی است که در تلویزیون دولتی ایران نشان داده شد.»

این رسانه آمریکایی به نقل از تحلیلگران گفت که محل انفجار پارچین نبوده است بلکه محل ذخیره گاز در نزدیکی تاسیسات موشکی خجیر است.

آسوشیتدپرس به نقل از فابین هینتس، پژوهشگر مرکز جیمز مارتین برای تحقیقات منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در کالیفرنیا نوشت: «به نظر می‌رسد که انفجار در مجموعه گروه صنعتی شهید باکری رخ داده است که مسئول تولید سوخت جامد موشک است.»

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی مستقر در واشنگتن، خجیر را به‌عنوان «محل تونل‌های بی‌شماری» معرفی می‌کند که برخی از تونل‌ها مشکوک به «مونتاژ و ساخت سلاح» هستند.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، ساختمان‌های بزرگ صنعتی در محلی که در تصاویر ماهواره‌ای نیز مشخص است، نشان می‌دهد که ساخت موشک در آنجا انجام می‌شود.

آژانس اطلاعات دفاعی ایالات متحده آمریکا می‌گوید که رژیم ایران به طور کلی بزرگترین برنامه تاسیسات زیرزمینی در خاورمیانه را دارد.

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا سال گذشته در گزارشی گفته بود که این مکان‌ها از قابلیت‌های موشک‌های بالستیک تهران شامل نیروهای عملیاتی و برنامه توسعه و تولید موشک پشتیبانی می‌کند.

در حالی مقام‌های زژیم ایران محل وقوع انفجار را پارچین معرفی کردند که این مکان به دلیل نقشش در برنامه هسته‌ای پیش از سال ۲۰۰۳ بر سر زبان‌ها افتاده بود اما منطقه خجیر تاکنون در مرکز توجه قرار نداشت.

نظرات