واکنش سخنگوی دولت ایران به طرح سوال از حسن روحانی: اوضاع را پیچیده‌تر نکنید

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حق نشر عکس AFP
Image caption سیاست‌های دولت روحانی با انتقادهای فراوانی رو‌به‌رو بوده است

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران به احتمال طرح سئوال از حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داده و گفته است چنین کاری در آغاز به کار مجلس جدید به پیچیدگی شرایط خواهد افزود.

آقای ربیعی در یادداشتی که برای روزنامه ایران نوشته گفته است سئوال از آقای روحانی “به حل مسایل کمکی نخواهد کرد.”

آقای ربیعی خواهان گفت‌و‌گو و تعامل شده و هشدار داده در صورتی که شیوه گفت‌و‌گو در پیش گرفته نشود، کشور به “منازعه نگران‌کننده” نزدیک می‌شود.

طرح سئوال از روسای ‌جمهوری در مجلس شورای اسلامی همیشه با جنجال همراه بوده است.

به نظر می‌رسد مجلس یازدهم که اخیرا شکل گرفته و در کنترل مخالفان دولت آقای روحانی است، رابطه چندان خوبی با دولت او ندارد.

چند روز پیش طرح سوال از آقای روحانی در مجلس مطرح شد و نمایندگان ۵ سوال با محوریت مسائل اقتصادی مطرح کردند. وضعیت بازار ارز، مسکن و خودرو، برجام و شیوع کرونا از جمله مسایلی هستند که نمایندگان در نامه خود به آنها اشاره کردند.

پیش از آن هم ۱۲ رئیس کمیسیون‌های مجلس از مدیریت هفت ساله آقای روحانی انتقاد کرده و هشدار داده بودند نمایندگان مجلس یازدهم “سکوت نخواهند کرد.”

اقتصاد ایران با مشکلات مزمنی چون رکود، تورم، و فساد مواجه است. اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا در دولت دونالد ترامپ هم به شدت به این مشکلات به شدت افزوده است.

قیمت ارز در ایران در هفته‌های اخیر روند صعودی داشته و پس از تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران، روند افزایش قیمت ارز و طلا در ایران شدت گرفت.

مقام‌های اقتصادی ایران این روند را مقطعی می‌دانند و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دلیل این افزایش را اقتصادی ندانسته و آن را ناشی از “تحرکات و عملیات روانی” دانسته است.

اما افزایش قیمت ارز، باعث افزایش قیمت‌ها در ایران شده که باعث نارضایتی مردم شده است.

با آغاز به کار مجلس جدید که در دست مخالفان دولت است، زمزمه‌هایی مبنی بر تلاش برای استیضاح او در جریان بوده است.

روزنامه اعتماد اخیرا گزارش داد جواد نیک بین، نماینده کاشمر از ارائه طرح کفایت و استیضاح آقای روحانی خبر داده است. آقای نیک‌بین به این روزنامه گفته “می‌خواهیم روحانی را همانند بنی‌صدر عزل کنیم.”

واکنش سخنگوی دولت ایران به طرح سوال از حسن روحانی: اوضاع را پیچیده‌تر نکنید

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رکوردهای تازه قیمت دلار در ایران؛ انگشت اتهام مجلس به سوی دولت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خرداد ماه سال ۱۳۶۰، به عدم کفایت ریاست جمهوری ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس‌جمهوری ایران پس از انقلاب اسلامی رأی دادند و او را برکنار کردند.

آقای ربیعی در یادداشت خود به وجود مشکلات اذعان کرده و گفته است حل این مشکلات و عبور از بحران‌های عظیم خارجی اقتصادی و اجتماعی و نگرانی‌های مردم “راه دیگری می‌طلبد.”

سخنگوی دولت خواهان تعامل سه قوه شده است. روسای دو قوه دیگر، رقبای انتخاباتی آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری بودند.

نظرات