واکنش ظریف به پمپئو: ‘تحریم‌های آمریکا، جنایت علیه بشریت است’

جستجو

واکنش ظریف به پمپئو: ‘تحریم‌های آمریکا، جنایت علیه بشریت است’

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حق نشر عکس Reuters
Image caption مقام‌های ایران و آمریکا پیش از این هم در توییتر هم‌دیگر را مخاطب قرار داده بوده‌اند.

وزیر خارجه ایران در توییتر به حرف‌هایی که وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی مطرح کرده بود، واکنش نشان داده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در این مصاحبهگفت رهبران ایران هستند که باید برای جلوگیری از سختی‌های تحریم‌ها بر مردم ایران، رفتارشان را عوض کنند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در این باره در توییتر واکنش نشان داده و نوشته است: “…وزیرخارجه [آمریکا] پومپئو، ایران را بابت تحریم‌های نامشروع ایالات متحده مقصر می‌داند که جلوی دست‌رسی ایرانیان به خدمات مالی برای غذا و دارو را می‌گیرد.”

وزیرخارجه جمهوری اسلامی نوشته است: “طبیعتا ما به رغم تلاش‌های ایالات متحده این‌ها [دارو و غذا] را برای مردممان تامین می‌کنیم. ولی ایالات متحده بابت جنایت علیه بشریت در قبال ایران و یمن مسئول است.”

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در گفت‌وگو با هادی نیلی، خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن، هم‌چنین گفته بود که “چالش یمن، تا اندازه زیادی به گردن رهبری ایران است.”

او هم‌چنین در پاسخ به سوال درباره نقش عربستان سعودی در تلفات غیرنظامیان در یمن گفت: “سعودی‌ها میلیون‌ها و میلیون‌ها دلار کمک بشردوستانه کرده‌اند… تا این خطرات و این لطمه‌ها را التیام بدهد.”

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در واکنش به این بخش حرف‌های هم‌تای آمریکایی‌اش در توییتر نوشته است: “می‌دانید وزیر خارجه پومپئو؟ خود یمنی‌ها بوده‌اند که مسئول قحطی‌ای هستند که با آن مواجه اند. آنها باید به مشتریان قصاب شما – که میلیاردها دلار برای بمباران اتوبوس مدرسه‌ها و “میلیون‌ها دلار برای التیام این خطر” هزینه کرده‌اند – راحت اجازه می‌دادند که آنها را بی‌مقاومت از بین ببرند.” او در انتهای توییتش با برچسب (هشتگ) نوشته است: “شرم نمی‌کنید؟”

دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران این هفته دوباره اعمال شده است.

با تصمیم دونالد ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای ایران و بازگرداندن تحریم‌های تعلیق‌شده، دولت آمریکا در میانه تابستان یک دسته از تحریم‌ها را علیه ایران بازگردانده بود.

دیگر کشورهای طرف توافق هسته‌ای، شامل بریتانیا، آلمان، فرانسه، چین و روسیه، می‌گویند هم‌چنان به این توافق عمل می‌کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در همه گزارش‌هایش هر بار گفته است که تهران به تعهداتش در برجام پای‌بند مانده است.

طرفین اروپایی برجام بارها از تصمیم آمریکا برای ترک توافق و بازگرداندن تحریم‌ها انتقاد کرده‌اند. آنها می‌گویند در پی راه‌حل‌هایی برای حفظ تجارت با ایران هستند.

با این حال چندین شرکت اروپایی در ماه‌های بعد از خروج آمریکا از برجام، کارشان را در ایران تعطیل یا محدود کرده‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مصاحبه اختصاصی بی‌بی‌سی فارسی با مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی بار دیگر تاکید کرد که دارو، و اقلام پزشکی، مشمول تحریم ها نمیشوند.

آقای پومپئو در عین حال گفت فشار حداکثری بر تهران، تا زمانی که به گفته او جمهوری اسلامی رفتارش را تغییر دهد، ادامه خواهد داشت.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments