واکنش منفی ایران به توافق عادی‌سازی روابط سودان و اسرائیل

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۱۹ دقیقه پیش

وزارت امور خارجه ایران

وزارت امور خارجه ایران به توافق سودان و اسرائیل برای عادی سازی روابط دو کشور واکنش منفی نشان داده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته توافق عادی سازی روابط اسرائیل و سودان را اعلام کرد.

با این توافق سودان سومین کشور عربی در کنار امارات متحده عربی و بحرین شد که با میانجیگری دولت آقای ترامپ با اسرائیل روابط دیپلماتیک برقرار می‌کنند.

وزارت خارجه ایران در توییتر خود گفت ”اعلامیه کاخ سفید در باره سودان نمی‌توانست از این نمادین‌تر باشد. با دادن خون‌بهای کافی و با چشم بستن بر جنایات علیه فسطینی‌ها، از لیست سیاه به اصطلاح ‘تروریسم ‘ خارج خواهید شد.”

حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رئیس مجلس ایران در امور بین الملل هم در توییتر خود گفته که سودان “به دستور” آمریکا عادی‌سازی روابط را انجام داده است.

پیشتر ایران به توافق عادی سازی روابط امارات با اسرائیل هم واکنش خشم آلودی نشان داده و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران این توافق را “خیانت” توصیف کرده بود.

آقای خامنه‌ای در سخنانی که با واکنش منفی آمریکا مواجه شد گفته بود “امارات متحده عربی هم به دنیای اسلام خیانت کرد، هم به ملت های عرب و کشورهای منطقه خیانت کرد و هم به فلسطین خیانت کرد. البته این خیانت دیر نخواهد پایید”.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این سخنان از ایران خواست “سرکوب هولناک” مسلمانان در چین را محکوم کند و از رهبر جمهوری اسلامی خواست در برابر “خائنان” به مسلمانان موضع بگیرد.

ایران با سودان تا زمان پیوستن این کشور به ائتلاف عربستان سعودی در یمن روابط نزدیکی داشت. در سال ۲۰۱۶ سودان روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments