وزارت اطلاعات جمشید شارمهد از انجمن پادشاهی ایران را دستگیر کرد

جستجو

وزارت اطلاعات جمشید شارمهد از انجمن پادشاهی ایران را دستگیر کرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (1 رای)
Loading...
Share

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی می‌گوید که جمشید شارمهد، از مسئولان «رادیو تندر» را دستگیر کرده است. مشخص نیست که شارمهد کجا و چگونه بازداشت شده است.

جمشید شارمهد از انجمن پادشاهی ایران – گروه تندر

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی روز شنبه ۱۱ مرداد / اول اوت، در بیانیه‌ای که به رسانه‌های داخلی داد، اعلام کرد که جمشید شارمهد از گروه تندر را دستگیر کرده است.

گروه تندر در تارنمای رسمی‌شان خود را «انجمن پادشاهی ایران» می‌نامند و می‌گویند که رهبری این گروه به عهده یک انجمن مرکزی یازده نفره است.

در بیانیه وزارت اطلاعات آمده که شارمهد رئیس یک «گروه تروریستی» است و در «عملیاتی پیچیده» بازداشت شده است. همچنین این اتهام مطرح شده که او از آمریکا در ایران «عملیات مسلحانه و خرابکارانه» انجام می‌داده است.

در بیانیه‌ای که انجمن پادشاهی ایران (تندر) در واکنش به خبر دستگیری منتشر کرد از عبارت «ربوده شدن مهندس جمشید شارمهد» در تیتر استفاده شد. اما خود متن بیانیه توضیحی در رابطه با نحوه ربوده شدن شارمهد نمی‌دهد.

خبرگزاری میزان، پس از اعلام این خبر هم یک عکس منتشر کرد که در آن مردی با چشم‌بند دیده می‌شود و نوشت که عکس از وزارت اطلاعات است. میزان همچنین ویدئویی را منتشر کرد که در آن جمشید شارمهد بدون چشم بند مقابل دوربین گفت: «اسم من جمشید شارمهد است؛ متولد سوم فروردین ۱۳۳۴.»

در همین ویدئو که طول آن کمتر از دو دقیقه است، ادعا می‌شود که شارمهد در سال ۱۳۸۷ در انفجار «حسینیه سیدالشهدای» شهر شیراز نقش داشته است. سپس مجدد مردی با چشم‌بند به دوربین می‌گوید: «موقعیت خوبی داشتند. احتیاج به مواد منفجره داشتند. مواد منفجره در اختیارشان گذاشتم.» گروه انجمن پادشاهی ایران (تندر) مسئولیت انفجار در «حسینیه سیدالشهدای» شیراز را نپذیرفته‌اند.

خانواده شارمهد هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده‌ و مشخص نیست که دستگیری او چگونه و کجا صورت گرفته است. همچنین مشخص نیست که آیا شارمهد توسط وزارت اطلاعات ربوده شده و یا با همکاری نهاد‌های دولتی و یا فرادولتی کشورهای دیگر دستگیر شده است.

فتح‌الله منوچهری، مشهور به فرود فولادوند که در وب سایت تندر به عنوان بنیانگذار انجمن پادشاهی از او یاد می‌شود، سال‌هاست که ناپدید  شده است. اطلاعات دقیق در مورد سرنوشت فولادوند در دسترس نیست. کیانوش منوچهری، فرزند فرود فولادوند می‌گوید که پدرش توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ربوده شده است.

جمشید شارمهد در سال ۲۰۰۷ در لس آنجلس «رادیو تندر» را راه‌اندازی کرد. در وب سایت تندر آمده که شارمهد متولد تهران است و در سال‌های ۶۰ به آلمان مهاجرت کرده و پس از آن در سال ۲۰۰۳ به شهر لس آنجلس در آمریکا مهاجرت می‌کند. پیش از دستگیری، او با همسر و دو فرزندش ساکن آمریکا بود.

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments