وزارت خارجه: خبر احضار سفیر ایران در کره جنوبی نادرست است

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
وزارت خارجه: خبر احضار سفیر ایران در کره جنوبی نادرست است

درآمدهای نفتی بلوکه شده ایران در بانک‌های کره جنوبی بیش از دو سال است که موضوع مناقشه میان دو کشور است؛ مناقشه‌ای که هنوز راه‌حلی برای آن ارائه نشده است. این موضوع ظرف چند روز اخیر، موضوع کشمکش میان روزنامه کیهان و وزارت امور خارجه شده است.

به دنبال انتشار یک خبر از سوی رسانه‌های کره جنوبی مبنی بر احضار سفیر ایران و سخنانی که به او منتسب شد، روزنامه کیهان حمله سختی به وزارت خارجه کرد و وزارت خارجه نیز در واکنش به کیهان، خبر منتشر شده در  خبرگزاری دولتی کره جنوبی را “بی‌اساس” خواند.  

تک و پاتک کیهان و وزارت خارجه

رسانه‌های کره جنوبی روز سه‌شنبه ۳۱ تیر (۲۱ ژوئیه) گزارش داده بودند که سفیر ایران در سئول توسط وزارت امور خارجه کره جنوبی احضار شده است. بنا بر این خبر، احضار سفیر ایران به منظور ابراز ناخشنودی کره جنوبی از موضع‌گیری مقام‌های جمهوری اسلامی در رابطه با درآمدهای نفتی مسدود شده ایران در این کشور بوده است. رسانه‌های کره جنوبی به نقل از مسئولان ایرانی نوشته بودند اگر پول‌های ایران در سئول آزاد نشود، به مجامع بین‌المللی شکایت خواهند برد.

بنا بر گزارش رسانه‌های کره، سفیر ایران از این اظهارات “ابراز تاسف” کرده و گفته است “این موضع رسمی دولت” نیست. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

روزنامه کیهان روز هفتم مرداد (۲۸ ژوئیه) در یادداشتی با عنوان “چه کسانی کره‌ای‌ها را گستاخ کردند؟” نوشته بود: «بلوکه کردن دارایی‌های ملت ایران نوعی راهزنی بین‌المللی است و حداقل وزارت خارجه می‌بایست هرچه سریع‌تر نسبت به شکایت رسمی ‌از کره‌جنوبی و تشکیل پرونده در محاکم جهانی اقدام می‌کرد. علاوه ‌بر این سفیر کره‌جنوبی به‌عنوان نماینده دولت دزد کره جنوبی به‌خاطر همدستی با سارق بزرگ بین‌المللی باید به وزارت خارجه احضار و با تذکر کتبی اخراج و سطح روابط به سطح کاردار تنزل می‌یافت.»

کیهان در یادداشت خود به اظهارات همتی رئیس‌کل بانک مرکزی نیز اشاره کرده بود که «اگر بانک‌های کره‌ای به توافقات بین‌المللی خود با ما پایبند نباشند، ما این حق را داریم که تحت قوانین بین‌المللی به اقدامات قانونی روی آوریم و ما مقامات کره‌جنوبی را در این فرآیند مسئول می‌دانیم».

به نوشته کیهان، سخنگوی وزارت خارجه کره‌جنوبی در تماس تلفنی با سفیر ایران در سئول به گفته‌های عبدالناصر همتی اعتراض می‌کند، اما سفیر ایران به جای دفاع از اظهارات همتی، در یک جمله کوتاه گفته است: این [اظهارات] موضع رسمی ‌دولت ایران نیست!

وزارت خارجه: ادعای کیهان نادرست است

خبرگزاری ایرنا روز پنج‌شنبه نهم مرداد (۳۰ ژوئیه) اطلاعیه روابط عمومی وزارت امور خارجه ایران را منتشر کرد که در پاسخ به این مقاله گفته است: «اساسا هیچ گاه تماس تلفنی از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه کره با سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول حاصل نشده و این ادعا از اساس نادرست است.»

در اطلاعیه هم‌چنین آمده است که گزارش خبرگزاری کره‌ای یونهاپ مبنی بر احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران و اظهاراتی که به سفیر منتسب شده بی‌اساس است و «سفیر جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی به وزارت خارجه محل احضار نشده، بلکه دعوت شده است».

در این اطلاعیه هم‌چنین آمده است که «ملاقات سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول با مدیر کل مسئول حوزه خاورمیانه بوده و در این ملاقات کمترین اشاره‌ای به اظهارات رییس کل بانک مرکزی نشده است.»

وزارت امور خارجه ایران در اطلاعیه خود هم‌چنین نوشته است: «در دو سال گذشته، تامین دسترسی به منابع مالی بانک مرکزی در کره، دستور کار اصلی و محوری روابط با کره جنوبی بوده و در این راستا، علاوه بر پذیرش فرستاده ویژه این کشور، ده‌ها ملاقات در تهران و سئول با مقامات کره‌ای انجام شده است. بدیهی است که ماهیت وظایف وزارت امور خارجه اقتضا می‌کند که همه اقدامات خود را خبری نکند.»

اطلاعیه هم‌چنین یادآور شده که «طرح دعوی علیه بانک‌های متخلف کره‌ای در محاکم صالحه از سوی نهادهای ذیربط در دست پیگیری است و این موضوع توسط رییس کل بانک مرکزی اعلام شده است.»

طرح ممنوعیت واردات کالا از کره‌ جنوبی

هم‌زمان خبرگزاری تسنیم به نقل از محسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نوشته است: «اگر کره جنوبی باز به تعهداتش در مذاکرات با ایران عمل نکند و بد عهدی کند مجلس به دنبال این است که یک طرح ۲ فوریتی برای ممنوعیت واردات کلیه کالاهای کره‌ای تدوین کند و مطمئن هستم با توجه به جوی که در مجلس وجود دارد این طرح رأی خواهد آورد.»

محسن علیزاده اضافه کرده: «حجم بالایی از کالاهای لوازم خانگی، تلفن همراه و خودرو در بازار ایران اختصاص پیدا کرده به کالاهای کره جنوبی، اگر ما آن را وارد نکنیم بخش عظیمی از کالاهای صادراتی آنها با مشکل مواجه خواهد شد که قطعا اگر مسئولان کره‌ای به تعهدات خود عمل نکنند مجلس پیگیر این ممنوعیت خواهد بود.»

چرا درباره چین سروصدا نمی‌شود؟

فشارهای نمایندگان مجلس و مسئولان جمهوری اسلامی بر کره جنوبی برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در حالی است که دولت چین از سال‌ها پیش با منابع و پول‌های ایران رفتاری بدتر از این داشته، اما با اعتراض نمایندگان حکومت ایران مواجه نشده است. چین ۱۵ میلیارد یورو دارایی نقدی ایران که در زمان محمود احمدی‌نژاد در یکی از بانک‌های آن کشور سپرده‌گذاری شده بود، آنچنانکه یکی از مقام‌های سابق وزارت امور خارجه نوشته، عملا حیف و میل کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

محسن امین‌زاده، معاون وزارت خارجه در دولت خاتمی در یادداشتی در روزنامه شرق به تاریخ ۳۱ تیر  در این باره نوشته است: «۱۰ سال پیش دولت چین در قبال درخواست احمدی‌نژاد برای اعطای تسهیلات به ایران، پیشنهاد داد که ایران ۱۵ میلیارد یورو از دارایی خود در خارج را در بانک کونلون چین سپرده کند و در مقابل بانک کونلون به همان میزان به ایران تسهیلات بدهد. دولت احمدی‌نژاد این شرط غریب را پذیرفت. ماجرای این سپرده که همچنان داستانی در روابط بانکی دو کشور است؛ نرخ تسهیلات و نرخ‌های تبدیل مکرر یورو به یوان و برعکس و نرخ‌های نقل‌وانتقال، حتی برای خرید کالاهای چینی، عملا این فرایند را به یکی از گران‌ترین و غیرمنصفانه‌ترین همکاری‌های بانکی بین‌المللی ایران بدل کرده است.»

نظرات