وزیر خارجه بریتانیا با محمد جواد ظریف در تهران گفت‌وگو کرد

جستجو

وزیر خارجه بریتانیا با محمد جواد ظریف در تهران گفت‌وگو کرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حق نشر عکس Fars
Image caption محمد جواد ظریف و جرمی هانت

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا که صبح امروز وارد تهران شد با محمد جواد ظریف، همتای‌ ایرانی‌اش در محل وزارت امورخارجه ایران در تهران گفت‌وگو کرد.

قرار است آقای هانت در سفر یک روزه خود به ایران با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز گفت‌وگو کند

او نخستین وزیر خارجه یک کشور اروپایی است که پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران است به تهران سفر می‌کند.

تحریم‌های علیه ایران و جنگ یمن از موضوعات گفت‌وگوی آقای هانت با مقام‌های ایران خواهد بود.

آقای هانت پیشتر گفته بود که تعهد طرفین توافقنامه هسته‌‌ای ایران برای ثبات در خاورمیانه ضروری است. اما او همچنین گفته که ایران نیز باید مفاد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را دقیقا اجرا کند.

هچنین قرار است آقای هانت درباره نازنین زاغری، شهروند ایرانی- بریتانیایی که دو سال و نیم است در ایران زندانی است با مقام‌های ایرانی گفت‌و‌گو کند.

او پیش از سفرش به ایران گفت که ایران نباید برای دستیابی به مقاصد سیاسی از اهرم زندانی کردن افراد بی‌گناه استفاده کند.

آقای هانت گفت: ” بیش از هر چیز دیگری باید شاهد این باشیم که دو تابعیتی‌های ایرانی بریتانیایی بی‌گناهی که در ایران زندانی هستند پیش خانواده‌هایشان در بریتانیا برگردند.”

“من داستان‌های دردناک زیادی شنیده‌ام که خانواده‌ها مجبور شده‌اند جدایی از همدیگر را تحمل کنند.”

او گفت: “به ایران که برسم، پیام روشنی برای رهبران آن کشور دارم: زندانی کردن افراد بی‌گناه نباید به اهرمی دیپلماتیک تبدیل شود.”

حق نشر عکس Fars
Image caption روابط ایران و بریتانیا اکنون در بالاترین سطح دیپلماتیک است

حدود دو ماه پیش آقای ظریف و جرمی هانت در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار کردند.

این نخستین بار است که آقای جرمی هانت در مقام وزیر خارجه بریتانیا به ایران می‌رود. او در تیرماه جایگزین بوریس جانسون در وزارت خارجه شد.

سال گذشته در ماه آذر نیز، بوریس جانسون به ایران رفت و از مقامات ایرانی خواهان آزادی خانم زاغری شد.

دو ماه پیش ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز در دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواهان آزادی او شد. اما با این حال هنوز تغییری در وضعیت خانم زاغری به وجود نیامده است.

روابط ایران و بریتانیا که در چهار دهه گذشته فراز و نشیب زیادی داشته، اکنون در بالاترین سطح دیپلماتیک است و دو کشور در پایتخت یکدیگر سفیر دارند.

از زمان خروج آمریکا از برجام بریتانیا اعلام کرده که به این توافق پاینند می‌ماند و برای برخورداری ایران از منافع رفع تحریم‌ها، تلاش می کند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments