وزیر خارجه بریتانیا پس از سفر تهران: موضع ایران درباره نازنین زاغری تغییر نکرده

جستجو

وزیر خارجه بریتانیا پس از سفر تهران: موضع ایران درباره نازنین زاغری تغییر نکرده

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حق نشر عکس twitter.com/FreeNazanin
Image caption وزیر خارجه بریتانیا در تهران با دختر نازنین زاغری که مادرش در زندان اوین تهران است، دیدار کرد

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا دو روز پس از سفر به تهران، در مجلس عوام در لندن حاضر شده و به نمایندگان گفته است که هیچ نشانی از تغییر موضع ایران در پرونده نازنین زاغری، زندانی ایرانی-بریتانیایی ندیده است.

آقای هانت نازنین زاغری را “زنی بی‌گناه” توصیف کرده که به گفته او در “موقعیتی وحشتناک” گرفتار شده است.

وزیر خارجه بریتانیا به نمایندگان پارلمان این کشور وعده داد که از هیچ تلاشی برای آزادی او دریغ نخواهد کرد. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران همزمان با حضور همتای بریتانیایی اش در تهران به بی بی سی گفته بود که قوه قضائیه ایران که حکم به زندانی کردن خانم زاغری داده، مستقل است و دولت نمی تواند برای آزادی او تصمیم بگیرد.

خانم زاغری که برای موسسه تامپسون رویترز – واحد خیریه خبرگزاری رویترز – کار می‌کرد نوروز دو سال پیش در هنگام خروج از فرودگاه امام خمینی تهران توسط ماموران سپاه پاسداران بازداشت شد و از آن زمان در زندان است.

Image caption دیدار وزرای خارجه ایران و بریتانیا در تهران. محمدجواد ظریف گفته قوه قضائیه ایران مستقل است و دولت نمی تواند درباره آزادی نازنین زاغری تصمیم بگیرد

دادگاه او را به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم کرده اما خانم زاغری این اتهام را رد کرده و خواهان آزادی شده است. خانم زاغری گفته که برای دیدار با اقوامش در عید نوروز و با هدف ارتباط بیشتر خانوادگی دختر خردسالش با والدین خود به ایران رفته بود.

جرمی هانت که روز دوشنبه بیست و هشتم آبان در تهران با وزیر خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرد، گفته بود که یکی از موضوعات مورد گفت و گو، وضعیت نازنین زاغری بوده است.

آقای هانت در تهران با دختر خردسال خانم زاغری دیدار کرد و پس از این ملاقات با توجه به زندانی بودن خانم زاغری، در توییتر خود نوشت که هیچ کودکی نباید در چنین موقعیتی و به دور از پدر و مادرش قرار بگیرد.

وزیر امور خارج بریتانیا پیش از سفرش به تهران گفته بود که ایران نباید برای دستیابی به مقاصد سیاسی از اهرم زندانی کردن افراد بی‌گناه استفاده کند.

او گفته بود “بیش از هر چیز دیگری باید شاهد این باشیم که دو تابعیتی‌های ایرانی بریتانیایی بی‌گناهی که در ایران زندانی هستند پیش خانواده‌هایشان در بریتانیا برگردند… من داستان‌های دردناک زیادی شنیده‌ام که خانواده‌ها مجبور شده‌اند جدایی از همدیگر را تحمل کنند.”

وزیر خارجه بریتانیا هشدار داده بود که بازداشت کردن دوتابعیتی ها برای جمهوری اسلامی ایران هزینه خواهد داشت.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments