وزیر دارایی آمریکا: ‘تحریم جایگزین جنگ است’

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
وزیر دارایی آمریکا می‌گوید واشنگتن با فشار حداکثری خود توانسته توانایی تهران را برای حمایت از 'گروه‌‌‌های تروریستی' به شکل قابل توجهی کاهش دهد.حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر دارایی آمریکا می‌گوید واشنگتن با فشار حداکثری خود توانسته توانایی تهران را برای حمایت از ‘گروه‌‌‌های تروریستی’ به شکل قابل توجهی کاهش دهد.

استیو منوچین وزیر دارایی آمریکا تحریم‌های دولتش علیه ایران را جایگزین جنگ خواند و گفت اگر ایران تمام شرایط آمریکا را بپذیرد واشنگتن این تحریم‌ها را لغو خواهد کرد.

آقای منوچین در اجلاس دوحه گفت آمریکا با فشار حداکثری خود توانسته توانایی تهران را برای حمایت از ‘گروه‌‌‌های تروریستی’ به شکل قابل توجهی کاهش دهد.

وزارت دارایی آمریکا که آقای منوچین در راس آن است مسئول پیاده کردن و نظارت بر اعمال تحریم‌ها علیه ایران است.

چین و اروپا فعالانه به دنبال آنند که به ويژه با احتمال گسترش سیاست‌‌های تحریمی و تعرفه‌ای آمریکا نرخ ارز خود را جایگزین دلار کنند.

براساس آمار وزارت دارایی آمریکا واشنگتن تا کنون۶۳۰۰ مورد تحریم ویژه اعمال کرده و همچنین علیه ۲۰ کشور نیز نوعی تحریم وضع کرده است.

اما آقای منوچین در این گردهمایی، استفاده از دلار به مثابه اسلحه را رد کرد. او درباره احتمال تضعیف دلار با استفاده گسترده آمریکا از تحریم علیه کشورها گفت تحریم جایگزین رویارویی های نظامی است “اما اگر در  تحریم ها مراقب نباشیم مردم به استفاده از نرخ های ارز دیگر روی می آورند.”

آقای منوچین افزود “دیگران اجباری به استفاده از دلار ندارد وما حق داریم که استفاده آنها از دلار را محدود کنیم. اما اگر مراقب نباشیم آنها سراغ ارزهای دیگر می روند.”

وزیر دارایی آمریکا گفته سیاست تحریم‌های آمریکا جواب داده و تاکید کرده است که واشنگتن مسئولیت خود را  چه در قبال کره شمالی یا ایران یا هر نقطه دیگر دنیا “جدی می گیرد.

اجلاس دوحه یک گردهمایی سالانه درباره “چالش های حیاتی روز دنیا” است و مقام‌های مختلفی از دنیا هر سال در آن شرکت می‌کنند.

بر اساس اطلاعات وب‌سایت این گردهمایی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز امسال از سخنرانان این اجلاس خواهد بود.

نظرات