وزیر ورزش: با فشار آمریکا میزبانی ایران در جام باشگاه‌های آسیا لغو شد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

وزیر ورزش و جوانان گفته است محرومیت ایران از میزبانی بازی‌های باشگاه‌های آسیا «با فشار آمریکا» صورت گرفته است و اسرائیل و عربستان سعودی نیز از آن حمایت می‌کنند.

به گزارش ایسنا، مسعود سلطانی‌فر که روز دوشنبه ۳۰ دی‌ماه در جلسه مجمع عمومی کمیته ملی المپیک سخن می‌گفت، سند یا جزئیاتی درباره نحوه فشار آمریکا ارائه نکرده ولی گفته است «جنگ واقعی» بین ایران و آمریکا وجود دارد و شرایط کشور و منطقه «تهدیدات زیادی» برای ورزش به وجود آورده است.

او در عین حال ابراز امیدواری کرده که پیگیری‌های صورت گرفته منجر به تغییر تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا شود.

نمایندگان مجلس ایران هم روز دوشنبه ۳۰ دی‌ماه با صدور بیانیه، «استکبار جهانی» را عامل این رویداد دانسته‌اند و کنفدراسیون فوتبال آسیا را متهم به «سیاسی‌کاری» کرده‌اند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا روز شنبه ۲۸ دی با ارسال یک نامه رسمی به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد که در فصل جدید از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، مسابقاتی را که تیم‌های ایرانی در آن میزبان هستند در ایران برگزار نخواهد کرد.

به گفته این کنفدراسیون، این بازی‌ها «در زمین بی‌طرف» برگزار خواهد شد. علت این تصمیم حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی و ناامن بودن ایران اعلام شده است.

رسانه‌ها گزارش داده‌اند که علاوه بر درخواست تیم‌های باشگاهی شرکت‌کننده در لیگ قهرمانان آسیا، داوران هم گفته‌اند که برای قضاوت در این دیدارها به ایران سفر نمی‌کنند.

مقام‌های ایرانی گفته‌اند چنین تصمیمی را قبول نمی‌کنند و باشگاه‌های ایران از این مسابقات انصراف خواهند داد.

وزیر ورزش ایران هم گفته است که امنیت تیم‌های ایرانی که به ایران می‌آیند را «تضمین» می‌کند.

پیش این عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران تصمیم فدراسیون فوتبال آسیا درباره لغو میزبانی ایران را «تصمیمی ناجوانمردانه‌» خوانده بود که به گفته او، با «سوءاستفاده غیر منصفانه عربستان» از سقوط هواپیمای اوکراینی انجام شده است.

در همین حال، امیرمهدی علوی، سخنگوی فدارسیون فوتبال ایران احتمال لغو میزبانی در بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران را رد کرده است و گفته است «هیچ‌گونه نامه‌ای از سوی فیفا یا کنفدراسیون فوتبال آسیا» دریافت نشده است.

در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا، تیم‌های پرسپولیس، استقلال، سپاهان و شهرخودرو به نمایندگی از ایران شرکت دارند. در این رقابت‌ها تیم های الهلال، التعاون و الاهلی عربستان نیز حضور دارند.

نخستین بازی تیم‌های ایرانی در این رقابت‌ها بازی تیم‌ استقلال با الکویت کویت است که قرار بود روز یکم بهمن برگزار شود.

رسانه‌های عربی گزارش داده‌اند که تیم کویتی درخواست کرده است که این بازی در قطر برگزار شود.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments