پایان تحریم‌ تسلیحاتی؟ فکر نان باش که خربزه آب است!

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

در حالی‌که جمهوری اسلامی ۲۷مهر ۹۹ را روز رفع تحریم‌های تسلیحاتی و دستاورد اقتصادی برجام قلمداد می‌کند، در همین روز قیمت دلار افزایش یافت و به ۳۲هزار ۴۵۰تومان رسید.

سایت داخلی “عصر ایران” در مطلبی با عنوان «پایان تحریم تسلیحاتی، خربزه یا نان؟» نوشت: منتقدان برجام و دلواپسان (ممکن است) از دوستان خود در مجلس هم‌سو بخواهند اسلحه را خودمان به خودمان بفروشیم! برخی هم می‌خواهند به روحانی بگویند: فکر نان باش که خربزه آب است!….

وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۲۷ مهر (۱۸ اکتبر) با صدور بیانیه‌ای از به پایان رسیدن تحریم‌های تسلیحاتی و ممنوعیت مسافرتی ۲۳ مقام سیاسی و نظامی طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت خبر داد.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که برجام ضمیمه آن بود، تحریم تسلیحاتی رژیم ایران در پایان سال پنجم برجام یعنی ۱۸ اکتبر (۲۷ مهرماه امسال) به پایان می‌رسد. این در حالیست که آمریکا ضمن فعال کردن مکانیسم ماشه از جامعه جهانی خواسته است این تحریم ادامه یابد.

برخی ناظران می گویند که چین و روسیه با لغو تحریم تسلیحاتی آماده تحکیم همپیمانی‌های نظامی خود با رژیم ایران و پر کردن زاغه‌های اسلحه پیشرفته در این کشور هستند که در دسترس گروه‌های تروریستی نیابتی جمهوری اسلامی از جمله حزب‌الله لبنان قرار خواهد داشت.

برخی دیگر نیز معتقدند که چین و روسیه مراقب هستند که فروش اسلحه به حکومت ایران بی ثباتی منطقه را تشدید نکند. به گفته آنان، چین حاضر نیست که دسترسی خود را به منابع نفتی خاورمیانه که سخت به آنها نیازمند است به خطر بیندازد.

در ای میان یک مقام شورای روابط خارجی اروپا گفته: مهمترین نگرانی در ماه های آینده تشدید تحریم ها و حتی محاصرۀ ایران توسط نیروی دریایی آمریکا به منظور افزایش فشارهای حداکثری است که می تواند به یک رویارویی نظامی منجر شود.

دشمنان نظام یک برنامه کلان طراحی‌شده‌ای دارند

چندی پیش روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران در واکنش به اظهارات اخیر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که گفته بود: تعهدات هسته‌ ای و حقوق‌بشر دو شرط حیاتی اروپا برای تعامل با رژیم ایران است، نوشت: با این بازی که اخیراً اروپا آغاز کرده، به ‌نظر می‌رسد دشمنان نظام یک برنامه کلان طراحی‌شده‌ای دارند که با وجود پایان تاریخ تحریم‌های تسلیحاتی، مانع از رسیدن جمهوری اسلامی به خواسته خود بر اساس برجام شوند.

این منبع افزود: اکنون اروپا با آمریکا با یک چاقوی دو لبه که هیچ تفاوتی در برندگی آن دیده نمی‌شود، نسبت به نظام عمل می‌کنند. اروپا با بازی در آوردن در پذیرش پایان زمان تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی در ۲۷مهر عملا به ‌دنبال تکمیل پازل فشار آمریکاست.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments