پرونده جمهوری اسلامی به شورای امنیت رفته است

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
پرونده جمهوری اسلامی به شورای امنیت رفته است

یک تحلیلگر مسایل بین الملل در تهران در باره اظهارات اخیر عراقچی، معاون ظریف مبنی بر احتمال ارجاع پرونده جمهوری اسلامی به شورای امنیت سازمان ملل گفت: پرونده به شورای امنیت رفته است. به این معنا که جمهوری اسلامی در ماه گذشته یک موضوع اساسی در شورای امنیت بود و منجر به تشکیل جلسه مجازی شورای امنیت برای بررسی پرونده و پیش‌نویس قطعنامه‌ای شد که آمریکایی‌ها دنبال می‌کنند.

مهدی مطهرنیا افزود: در این نشست گزارش رییس سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی خوانده شد و علی‌رغم این‌که کشور‌های اروپایی از ماندگاری برجام حمایت کردند بسیاری از رفتار‌ها و کنش‌های سیاسی تهران را با پرسش‌های جدی مواجه ساختند و هم‌گرایی محسوسی با واشنگتن را از خود نشان دادند. روس‌ها محافظه‌کارانه و چینی‌ها تا حدودی با توجه به نوع ارتباطاتی که میان تهران و پکن درحال شکل‌گیری است براساس منافع خود وارد عمل شدند. این درحالی‌ست که چینی‌ها و روس‌ها هیچ تلاشی درصدد جذب آرای دیگر کشور‌ها در شورای حکام آژانس انرژی هسته‌ای از خود نشان ندادند و لذا باید بگویم که پرونده جمهوری اسلامی در شورای امنیت سازمان ملل باز است و آمریکایی‌ها در نهایت اگر نتوانند از شورای امنیت عمل کنند نشان داده‌اند از راه‌های دیگر فشار بین‌المللی را ادامه خواهند داد.

این استاد دانشگاه گفت: آمریکا فشار حداکثری خود را وارد می‌کند، چون نوهارتلند یعنی فلات ایران و هلال هارتلند بزرگ و ریملند بزرگ یعنی حد واسط خلیج‌فارس تا خلیج عدن را می‌خواهد و در در پی بازآفرینی شرکای استراتژیک خود در قرن بیست و یکم میلادی است. کانادا، ژاپن، کره، ایران و استرالیا به جای شرکای استراتژیکی چون فرانسه، آلمان و انگلیس برای ایالات متحده آمریکا در قرن بیست و یکم در نظریه هارتلند-ریملند بزرگ مطرح هستند. از این‌رو، باید بپذیریم که ایالات متحده آمریکا نمی‌تواند جمهوری اسلامی را در برابر ایالات متحده آمریکا در شکل‌دهی به نظم نوین جهانی ببیند و به دنبال فشار حداکثری ادامه خواهد داد.

همکاری ما با آژانس بین‌المللی دائمی نخواهد بود

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی درخصوص‌ احتمال تصویب طرح خروج از ان پی تی در مجلس عنوان کرد: ما در زمینه پروتکل‌های الحاقی همکاری‌های خوبی را به‌صورت داوطلبانه با آژانس بین‌المللی داشته‌ایم اما این اقدامات ما دائمی نیست و اگر آژانس رویکرد غیرسازنده در پیش بگیرد و تحت تأثیر القاهای خارجی و‌ یا نتیجه‌ جاسوسی‌ها باشد یا درخواست غیرقانونی از ما داشته باشد، جمهوری اسلامی واکنش متقابل خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نمایندگان مجلس می‌توانند در این باره تصمیم‌گیری کنند و هر قانونی را تصویب کنند، وزارت امور خارجه تابع آن خواهد بود، خروج از پروتکل‌های الحاقی طبیعتاً عواقبی خواهد داشت که بر عهده کسانی است که باعث شدند ما واکنش متقابل داشته باشیم.

اروپایی‌ها نیز با آمریکایی‌ها همراهی می ‌کنند

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه درباره احتمال ارجاع پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی به شورای امنیت سازمان ملل اظهار کرد: دیگر نمی‌توان به برجام استناد کرد زیرا کارایی خود را از دست داده است و تنها یک زندگی نباتی دارد. در عالم سیاست هر اتفاقی امکان رخ دادن دارد.

حمیدرضا آصفی با اشاره به جلسه شورای امنیت سازمان ملل، گفت: متأسفانه اروپایی ها نیز با آمریکایی ها همراهی می کنند و در چند سال گذشته با فریبکاری تلاش داشتند بگویند ما قصد داریم برجام را اجرا کنیم اما آمریکا اجازه نمی دهد.

وی افزود: اما حقیقت، امروز مشخص شده و اروپا بخشی از نقشه برای جلوگیری از احقاق حقوق ما بوده است و عملا در مسیر آمریکا حرکت کرده است.

وی گفت: البته آمریکایی ها قطعاً برای تمدید تحریم های تسلیحاتی برنامه های دیگری را اجرا می کنند و اروپایی ها نیز با آن‌ها همراهی خواهند کرد و به همین جهت جمهوری اسلامی باید هوشیار باشد.

نباید بهانه دست آمریکا بدهیم، خطرناک است

معاون وزیر خارجه رژیم ملاها نیز با بیان اینکه احتمال ارجاع پرونده به شورای امنیت سازمان ملل وجود دارد، گفت: نباید اجازه دهیم آمریکا مجددا جمهوری اسلامی را به عنوان یک تهدید امنیتی معرفی کند.

عباس عراقچی با هشدار در باره خروج احتمالی از برجام گفت: هر حرکتی که جمهوری اسلامی را در عرصه بین‌المللی به عنوان یک تهدید معرفی کند، بازی در زمین آمریکا است.

وی در ادامه هشدارهای خود سیاست آمریکا را فعال کردن مکانیزم ماشه و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اعلانم کرد و افزود: آمریکایی‌ها اخیرا فشار حداکثری خود را به حد اعلای خود رسانده‌اند؛ در حال حاضر مهمترین هدف آمریکا، بردن مجدد پرونده ما به شورای امنیت است؛ در این راستا همه ظرفیت‌ و توان خود را بسیج کردند و این یک بازی خطرناکی است و اگر ما در این بازی گرفتار شویم، خسارات راهبردی برای جمهوری اسلامی به همراه خواهد داشت.

عراقچی با اشاره به وخامت اوضاع جمهوری اسلامی گفت: امیدواریم ماه‌های آتی را هم به‌سلامت پشت سر بگذاریم که نیازمند دقت و مراقبت بسیار زیادی است.

در همین حال سفیر رژیم ایران در روسیه گفت: تمدید تحریم تسلیحاتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی، به معنای مرگ برجام خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک، کاظم جلالی، گفت: اگر ایالات متحده بر تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی در شورای امنیت سازمان ملل اصرار ورزد، برجام شانسی برای بقا نخواهد داشت.

گفتین است شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دو هفته پیش با صدور قطعنامه‌ ای از رژیم ایران خواست که بی‌درنگ امکان دسترسی بازرسان سازمان ملل به مراکز مشکوک به فعالیت هسته‌ای را فراهم آورد.

یک روزنامه حامی دولت روحانی در این رابطه نوشت: سیاستمدارانی که خود را تحت حمایت چین و روسیه می‌دانستند از رفتارهای عملی آنان در صحنه درس نگرفتند و در حال حاضر یا باید به خواسته‌های شورای حکام تن دهند یا برای راه ‌حل نهایی آماده باشند که قطعا معنی خوبی ندارد.

مُلاها در راه شورای امنیت، جامعه در برابر انتخاب

منصور امان: رژیم ولایت فقیه گام به گام در حال عقبگرد به دوره “حق مُسلم” و “کاغذ پاره” است؛ یک فصل سیاه برای مردم و کشور ایران که رویکرد بیهوده و شرارت بار آقای خامنه ای و گُماشته اش بر منصب ریاست جمهوری، آقای محمود احمدی نژاد، آن را رقم زد.

قطعنامه شورای حُکام آژانس بین المللی انرژی اتُمی پیرامون پرونده هسته ای مُلاها، تبدیل دوباره فعالیتهای ماجراجویانه آنها به یک چالش بین المللی را مُهر و امضا کرده است. ۲۵ کشور از ۳۵ عضو این نهاد از رژیم ج.ا خواستار پایان دادن به رفتار مخرب خود شده اند. تنها چین و روسیه گفته اند که با این خواسته مُخالفند.

این بار نیز همچون گذشته مراکز اعلام نشده هسته ای، فعالیتهای پنهانی و پایمالی مُکرر تعهدات موضوع بحث و رایزنی بین المللی است. رژیم ولایت فقیه به ظاهر در واکُنش به “دور نزدن” تحریمهای آمریکا از سوی طرفهای اُروپایی اش، به گونه سیستماتیک در حال گُسترش توان هسته ای خود به سطح استفاده نظامی است. همزمان، آقای خامنه ای و همدستانش سرسختانه از بازرسی آژانس از دو مرکز هسته ای اعلام نشده جلوگیری می کنند.

آخرین باری که رژیم ج.ا با چنین اتهاماتی روبرو گردید، “تحریمهای فلج کننده”، ارجاع پرونده آن به شورای امنیت سازمان ملل و خسارتی سنگین و جُبران ناپذیر را برای اقتصاد کشور، کار و زندگی مردُم و آینده نسلی که می رویید پیامد داشت. قطعنامه روز پنجشنبه آژانس نشان می دهد که رژیم ولایت فقیه از یک بُحران به بُحران دیگر غلتیده و به جُز تحریمهایی که از دور پیشین با خود به دور کنونی بُحران مُنتقل کرده، در حال آن است که تمامی ویژگیهای خطرناک و خسارت بارش را نیز بدان بازگرداند.

واکُنش شورای حُکام همزمان به معنای به جریان افتادن پروسه ای است که ایستگاه بعدی آن می تواند شورای امنیت سازمان ملل باشد. رژیم ولایت فقیه به این ترتیب چشم انداز کاهش یا پایان تحریمها را باز هم اندکی بیشتر کمرنگ کرده و به گونه غیرمسوولانه ای تداوم وضعیت دُشوار و تحمُل ناپذیر اکثریت مردُم ایران را در حساب تنش آفرینی خود منظور کرده است.

این واقعیت تکان دهنده که حاکمان کشور در یکی از تیره ترین دوره های زیستی و معیشتی مردُم، با خونسردی کامل تمام توان خود را در جهت تداوم این وضعیت صرف می کنند، حتی جای توهُم را هم به بهبود شرایط با ادامه حُکمرانی نظام ج.ا باقی نمی گذارد. بیگانگی کامل گردانندگان رژیم ولایت فقیه از درد و رنج توده ی در فشار و کُرونا زده، جامعه را در برابر انتخاب نهایی گذاشته است: بقای خود یا بقای آنها!

نظرات