پلیس بلخ: عملیات نیروهای ویژه برای بازداشت قیصاری جریان دارد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
افغانستان
Image caption نیروهای امنیتی در اطراف محل استقرار آقای قیصاری

پلیس ولایت بلخ در شمال افغانستان تایید کرد که عملیاتی برای بازداشت نظام الدین قیصاری، فرمانده سابق محلی در شمال از شب گذشته آغاز شده است.

عادل شاه عادل، سخنگوی پلیس بلخ امروز یکشنبه ۲۴ قوس/آذر به حمیدفهیم، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که نیروهای امنیتی از ساعت دوازده شب گذشته برای بازاشت آقای قیصاری در ناحیه پنجم شهر مزار شریف، در منطقه عزیز آباد در جنوب شهر مزار عملیاتی را برای بازداشت او آغاز کرده‌اند.

به گفته او، پلیس حکم بازداشت آقای قیصاری را به اتهام “زورگویی و بی بندباری” از نهادهای عدلی و قضایی در دست دارد.

آقای عادل می‌گوید که منزل آقای قیصاری از بعد از ظهر دیروز در محاصره است و او در برابر اجرای شدن حکم بازداشتش مقاومت می‌کند.

Image caption در طول شب صدای تیر اندازی از نزدیکی محل استقرار قیصاری شنیده می‌شد

سخنگوی پلیس بلخ افزود که به خاطر جلوگیری از آسیب رسیدن به مردم، عملیات نیروهای نظامی نیمه شب آغاز شده و تاکنون(حوالی ساعت هفت صبح به وقت محلی) جریان دارد.

او حضور نیروهای ویژه پلیس را در محل تایید کرده و می‌گوید عملیات بازداشت آقای قیصاری با احتیاط به پیش می‌رود تا به ساکنان محل آسیبی نرسد.

مردم ساکن در اطراف خانه قیصاری از نیمه شب همزمان با تبادل آتش سلاح‌های سبک و سنگین، خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند. برق محل نیز قطع شده است.

عصر روز گذشته، کنشکا ترکستانی یک عضو حزب جنبش ملی افغانستان ادعا کرده بود که خانه قیصاری به دستور ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان و رهبر حزب جنبش، از سوی نیروهای دولتی محاصره شده و قرار است او و افراد تحت امرش خلع سلاح شوند.

اما آقای قیصاری این خبر را رد کرد و گفت که برای یکی از فرماندهانش مشکلی پیش آمده بود که نیروهای امنیتی به دنبالش بودند و این مشکل حل شده است.

وزارت داخله/کشور نیز خبر محاصره خانه قیصاری را آن زمان رد کرد.

حق نشر عکس B.A.Tahyanj/facebook
Image caption آقای قیصاری حدود یک سال پیش پس از شش ماه بازداشت رها شد

آقای قیصاری حدود یک سال پیش پس از شش ماه بازداشت به اتهام “نقض حقوق بشر” از سوی دولت رها شده بود. او که از افراد نزدیک عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری بود، پس از رهایی مخالف او شد.

نظام الدین قیصاری پس از رهایی به شهر مزار شریف در ولایت شمالی بلخ رفت. شهروندان از زورگویی و گشت و گذار او با افراد مسلح در شهر بارها شکایاتی را در شبکه‌های اجتماعی مطرح کردند.

وزارت داخله/کشور افغانستان چندی پیش از باز شدن دوباره پرونده آقای قیصاری به اتهام آزار و اذیت مردم خبر داده بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption عکس از لحظه ورود ژنرال دوستم به کابل؛ در پی اعتراضات مردم در برخی مناطق شمال که می‌خواستند قیصاری رها شود و ژنرال دوستم بتواند از ترکیه برگردد

قیصاری چرا و چگونه رها شده بود؟

آقای قیصاری، از فرماندهان محلی در شمال افغانستان است. او در سرطان/تیر سال گذشته به اتهام “نقض حقوق بشر و تهدید مقام‌های امنیتی” در ولایت فاریاب از سوی ریاست امنیت ملی افغانستان بازداشت و به کابل منتقل شد.

او در آن زمان فرمانده پلیس در ولسوالی قیصار و در عین حال در همان ولایت فرمانده نیروهای خیزش مردمی علیه طالبان بود و نماینده خاص ژنرال دوستم در فاریاب نیز محسوب می‌شد.

بازداشت آقای قیصاری با اعتراضات گسترده در چندین ولایت در شمال این کشور همراه شد. حامیان او برای ۱۹ روز به راهپیمایی و تحصن دست زدند. بازگشت ژنرال دوستم که در آن زمان در ترکیه به سر می‌برد و گفته می‌شد اجازه بازگشت به کشورش را ندارد و رهایی قیصاری مهمترین خواست این معترضان بود.

ژنرال دوستم به دنبال این اعتراضات به کابل برگشت و گفت آقای قیصاری نیز رها خواهد شد اما اینطور نشد.

سرانجام در اواخر قوس سال گذشته دادستانی کل اعلام کرد که فرمان آزادی مشروط نظام‌الدین قیصاری، نماینده ویژه ژنرال عبدالرشیم دوستم، معاون اول ریاست جمهوری را صادر کرده است.

سخنگوی دادستانی کل افغانستان گفته بود که این فرمان به پیشنهاد ریاست عمومی امنیت ملی و به دلیل در برگرفتن زمان زیاد برای مستند سازی و تحقیق اتهامات وارده به آقای قیصاری صورت گرفته و او با ضمانت معتبر رها خواهد شد.

ممنوع‌الخروج بودن از کابل، تعلیق وظیفه و حضور روزانه در اداره مربوطه از شرایط آزادی آقای قیصاری از سوی دادستان کل خوانده شده بود. او یک هفته پس از صدور این فرمان آزاد شد و به جای این که به فاریاب (محل سکونت اصلی‌اش) برگردد به شهر مزار شریف رفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption دفعه پیش بازداشت آقای قیصاری با اعتراضات گسترده در چندین ولایت در شمال این کشور همراه شد

مخالفت با ژنرال دوستم پس از آزادی

نظام الدین قیصاری پس از رهایی از بازداشت در چندین نشست و گردهمایی علیه آقای دوستم اظهاراتی را بیان کرد و حتی به او هشدار داد.

اما نمایندگان حزب جنبش اسلامی افغانستان که رهبری آن را آقای دوستم برعهده دارد، گفتند سخنان آقای قیصاری “منطقی” نیست و او “زیر فشارهای روحی که در بازداشت بر او وارد شده” این حرف‌ها را می‌زند.

آقای قیصاری در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز در کنار ژنرال دوستم نایستاد. او در این انتخابات از نامزدی رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان حمایت کرد در حالی که آقای دوستم از نامزدی عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان حمایت کرد.

نظرات