پنتاگون: طرح خروج نظامیان آمریکایی از آلمان به تایید نهایی ترامپ رسید

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
سربازان آمریکایی در آلمانحق نشر عکس AFP

وزارت دفاع آمریکا می گوید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، طرح خروج حدود یک سوم نیروهای آمریکایی مستقر در آلمان از این کشور را تایید کرده است. این در حالیست که با بالا گرفتن انتقادها از این برنامه، گروهی از سناتورهای آمریکایی پیش نویس طرحی را برای منع خروج نیروهای آمریکایی از آلمان تدوین کرده اند.

بنا بر بیانیه پنتاگون، طرح مذکور که روز دوشنبه (۲۹ ژوئن) توسط مارک اسپر، وزیر دفاع، و ژنرال مایک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، به دونالد ترامپ ارائه شده بود، هم اکنون به تایید نهایی وی رسیده است.

بنا بر این طرح، قرار است حدود ۹۵۰۰ نفر از مجموع بیش از ۳۴ هزار سرباز آمریکایی مستقر در خاک آلمان این کشور را ترک کنند. به این ترتیب، تعداد نیروهای‌ آمریکایی در آلمان به حدود ۲۵ هزار نفر کاهش پیدا خواهد کرد.

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه روز سه شنبه (۳۰ ژوئن) افزود: «طرحی که به تصویب رسید نه تنها با دستور رئیس جمهور مطابقت دارد، بلکه باعث تقویت بازدارندگی روسیه، تقویت پیمان ناتو، اطمینان خاطر متحدان ما، بهبود انعطاف پذیری استراتژیک آمریکا و عملیات فرماندهی اروپایی ایالات متحده می شود.»

این در حالیست که گروهی از اعضای دموکرات و جمهوریخواه کنگره آمریکا به شدت با کاهش نیروهای آمریکایی در آلمان مخالفند و این اقدام را یک اشتباه استراتژیک و به سود روسیه می دانند.

سناتور جمهوری‌خواه میت رامنی برنامه دونالد ترامپ را یک «هدیه به روسیه» خوانده است. میت رامنی و چند سناتور دیگر از جمله لیندزی گراهام – که به دونالد ترامپ نزدیک است – پیش نویس طرحی را تهیه کرده اند که بودجه برنامه پنتاگون را به حالت تعلیق درمی آورد.

پنتاگون در بیانیه روز سه شنبه خود تاکید کرد که در «ظرف هفته‌های آینده» رهبران کنگره را در جریان جزییات این طرح قرار خواهد داد.

دونالد ترامپ هفته پیش گفته بود که شماری از نظامیان آمریکایی از آلمان به لهستان منتقل خواهند شد و بخشی دیگر به ایالات متحده بازخواهند گشت.

مقامات ارشد دولت آلمان نیز از این تصمیم دونالد ترامپ انتقاد کرده اند. امیلی هابر، سفیر آلمان در واشنگتن گفته بود نیروهای آمریکایی نه برای دفاع از آلمان بلکه برای دفاع از امنیت کشورهای دو طرف اقیانوس اطلس در آلمان مستقر هستند.

آقای ترامپ از “هزینه عظیم” استقرار سربازان آمریکایی در آلمان شکایت و این کشور را متهم کرد که به اندازه کافی برای دفاع خود هزینه نمی‌کند.

از زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، آمریکا بارها از این که کشورهای اروپایی عضو پیمان ناتو به حد کافی برای امور دفاعی هزینه نمی‌کنند، انتقاد کرده است.

سربازان آمریکایی در آلمان به عنوان بخشی از نیروی بازدارنده علیه اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ سرد حضور داشته‌اند. در حال حاضر هم آنها کماکان چنین نقشی به عهده دارند و در صورت نیاز اعضای ناتو برای حمایت وارد عمل می‌شوند.

آقای ترامپ قبلا فلسفه وجودی ناتو را زیر سوال برده و شکایت کرده که آمریکا سهمی ناعادلانه در تامین هزینه های ناتو دارد و گفته که کشورهای اروپایی عضو ناتو باید سهم بیشتری از هزینه‌های تامین امنیت در اروپا را بپردازند و بودجه دفاعی خود را افزایش دهند. در واکنش، شماری از کشورهای اروپایی بودجه دفاعی خود را افزایش داده‌اند.

نظرات