پوتین و ملک سلمان میلیاردها دلار توافق تجاری امضا کردند

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
پوتین و ملک سلمان میلیاردها دلار توافق تجاری امضا کردند

رئیس‌جمهوری روسیه و پادشاه عربستان سعودی در جریان سفر ولادیمیر پوتین به ریاض بر سر میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری و مبادلات تجاری بین دو کشور به توافق رسیدند؛ این توافقات از مسائل فرهنگی تا فناوری پیشرفته و فضایی را در بر می‌گیرد.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه وارد ریاض شد. سفر آقای پوتین به عربستان در زمانی صورت می‌گیرد که تنش‌ها در منطقه، و به‌طور مشخص بین عربستان و ایران، رو به فزونی گذاشته‌است.

مسکو با تهران در برخی عرصه‌ها، از جمله در کارزار سوریه، همکاری دارد و در عین حال از امضاءکنندگان و حامیان توافق اتمی موسوم به «برجام» است. روسیه در عین حال روابط خود با عربستان سعودی را نیز گسترش داده و سفر اخیر آقای پوتین نیز در همین راستا ارزیابی می‌شود.

در پی استقبال رسمی از آقای پوتین، دو کشور طرح‌های چند میلیارد دلاری برای سرمایه‌گذاری و داد و ستد امضاء کردند.

به گفته وزارت نفت عربستان ولادیمیر پوتین و سران سعودی بر سر «تقویت» روابط گروه موسوم به «اوپک+»، که دربرگیرنده اعضای اوپک و غیر اوپک یعنی به‌طور مشخص روسیه است، به توافق رسیدند.

توافقات میان روسیه و عربستان بر سر نحوه تولید نفت و کاهش میزان آن، با هدف کنترل بهای این منبع انرژی انجام می‌شود؛ این دو کشور در کنار ایالات متحده، مهم‌ترین تولیدکنندگان نفت جهان هستند.

آقای پوتین در جریان دیدار خود گفته دولت او «اهمیت ویژه‌ای برای توسعه روابط دوستانه و منافع و روابط مشترک با عربستان سعودی قائل است».

در بیانیه‌ای که وب‌سایت کاخ کرملین منتشر کرده، پوتین در دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، از پروژه مشترک سرمایه‌گذاری خارجی به مبلغ ۱۰ میلیارد دلار در روسیه خبر داده‌است.

ملک سلمان پادشاه سعودی نیز گفته ریاض «در هر موردی که به ثبات، امنیت و صلح کمک کند، با افراطی‌گری و تروریسم مقابله کند و به رشد اقتصادی یاری برساند» با مسکو همکاری می‌کند.

ولادیمیر پوتین نیز در جریان دیدار با ولیعهد سعودی تاکید کرده هدف از همکاری‌های دو کشور «تقویت صلح و ثبات در منطقه و قوام بخشیدن به وضیعت جهانی انرژی» است.

نخستین دیدار پوتین از عربستان در سال ۲۰۰۷ صورت گرفت. نخستین سفر ملک سلمان به روسیه در سال ۲۰۱۷ انجام شد.

رئیس‌جمهوری روسیه پس از عربستان راهی امارات متحده عربی می‌شود.

تاس، خبرگزاری فرانسه، اسوشیتدپرس، خبرگزاری آلمان/ت/خ
نظرات