پومپئو: توجیه عدم همراهی با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مشکل است

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
پومپئو تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را ضروری خواندحق نشر عکس Getty Images
Image caption پومپئو تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را ضروری خواند

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده می گوید توجیه عدم موافقت با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برای اروپایی ها مشکل خواهد بود.

آقای پومپئو که پنجشنبه به طور ویدیویی در گردهمایی صندوق مارشال آلمان صحبت می کرد، با اشاره به لغو تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران تا چهار ماه دیگر، تمدید این تحریم ها را ضروری خواند.

آقای پومپئو هشدار داد که اگر این اتفاق نیفتد ایران به یکی از بزرگ ترین فروشندگان تسلیحات در دنیا تبدیل خواهند شد و به سراغ خریداری جت های جنگنده چینی و روسی خواهد رفت.

تحریم تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران که طبق قطعنامه ۲۲۳۱ اعمال شده، ماه اکتبر، چهار ماه دیگر به پایان می رسد.

این قطعنامه در تایید توافق هسته ای ایران با گروه ۱+۵ صادر شد.

ایالات متحده دو سال پیش از این توافق خارج شد ولی خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است.

روسیه و چین با این خواسته مخالف هستند و سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه که از دیگر امضاکنندگان برجام هستند، به خواسته آمریکا روی خوش نشان نداده اند.

آمریکا این هفته پیش نویس قطعنامه جدیدی را در این باره تقدیم شورای امنیت کرد.

آقای پومپئو ضمن ابراز امیدواری از این که سه عضو اروپایی برجام در نهایت با خواسته آمریکا برای تحریم تسلیحاتی ایران همراهی خواهند کرد، گفت: “فقط خواسته فرانسه، آلمان و بریتانیا مهم نیست. کشورهای اروپایی زیادی هم نظر ما هستند. کشورهای زیادی در منطقه هستند، مانند اسراییل و کشورهای حاشیه خلیج فارس که همگی متوجه اند ایران بزرگ ترین حامی تروریسم دولتی است.”

آقای پومپئو همچنین با اشاره به اختلافات دولت دونالد ترامپ با کشورهای اروپایی درباره توافق هسته ای گفت: “تصور اروپایی ها درباره راه جلوگیری از دستیابی ایران به فناوری تولید تسلیحات اتمی با آمریکا متفاوت است و ما باور داریم که آنها به طور اصولی اشتباه می کنند.”

به گفته آقای پومپئو، سیاست فشار حداکثری آمریکا در مواجهه با ایران موفق بوده و به همین خاطر منابع مالی کمتری در اختیار حزب الله لبنان است.

نظرات