پیشنهاد روحانی به عربستان: از شما دفاع می‌کنیم اهانت هم نمی‌کنیم

جستجو

پیشنهاد روحانی به عربستان: از شما دفاع می‌کنیم اهانت هم نمی‌کنیم

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حق نشر عکس Irna
Image caption حسن روحانی در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در تهران سخنرانی می کرد که هر ساله در ایام تولد پیامبر اسلام با هدف نزدیکی کشورهای اسلامی برگزار می شود

حسن روحانی رئیس جمهور ایران به عربستان سعودی پیشنهاد داده است که جمهوری اسلامی ایران “با تمام توان از منافع” مردم این کشور “در برابر تروریسم و ابرقدرت ها دفاع می کند و به این کشور “اهانت” هم نخواهد کرد.

آقای روحانی امروز سوم آذر (۲۴ نوامبر) در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در تهران سخنرانی می کرد. این کنفرانس با هدف نزدیکی کشورهای اسلامی هر ساله در ایام تولد پیامبر اسلام برگزار می شود.

رئیس جمهور ایران گفته “بیگانه اتکایی یکی از بزرگترین اشتباهات تاریخی است. ۴۵۰ میلیارد دلار هدیه دادید تا امنیت شما تضمین شد؟ ۱۱۰ میلیارد دلار اسلحه خریدید تا امنیت شما تضمین شود؟ در مقابل آقایی که آنها را تاراج کرد چه گفت؟ گفت شیر این گاو شیرده را می‌بریم. گفت. اگر ما نباشیم شما دو هفته هم امنیت ندارید”.

به نظر می رسد که اشارات حسن روحانی به اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره عربستان سعودی باشد. رئیس جمهور آمریکا گفته بود معتقد است عربستان بدون پشتیبانی آمریکا “دو هفته هم دوام نمی‌آورد.”

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در اظهارات امروز خود خطاب به رهبران عربستان گفته “لااقل احترام ظاهری را از ارباب بخواهید و توهین‌های مستمر را نپذیرید شما چه نیازی به آمریکا دارید که منابع خود را به آنها هدیه می‌کنید. چه کسی دشمن شما است”.

حق نشر عکس Irna
Image caption شماری از چهره های سیاسی از جمله رهبران سابق عراق و افغانستان در این کنفرانس حضور دارند

آقای روحانی اقدامات ایران در عراق، عربستان و سوریه را مثال زده و گفته “ما حاضریم با تمام توان از منافع مردم عربستان در برابر تروریسم و ابرقدرتان دفاع کنیم همانطور که به مردم عراق، سوریه و افغانستان کمک کردیم. از شما هم ۴۵۰ میلیارد دلار نمی‌خواهیم و اهانت هم نمی‌کنیم. شما را برادر می‌دانیم. ما ملت‌های منطقه، مردم مکه و مدینه را برادر خود می‌دانیم”.

یکی از موارد اختلافات شدید ایران و عربستان سعودی، اقدامات جمهوری اسلامی ایران در سوریه و عراق است. عربستان ایران را متهم به دخالت در امور کشورهای منطقه می کند و ایران عربستان را حامی مالی شورشیان و “تروریست ها” در این کشورها می خواند.

به دنبال اعدام یک روحانی شیعه در زمستان سه سال پیش در عربستان سعودی، شماری از افرادی که خود را از طرفداران آیت الله خامنه ای می خوانند، سفارت عربستان در تهران را آتش زدند و به کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند.

عربستان بلافاصله با فراخوانی دیپلمات های خود از ایران، روابط سیاسی و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را به طور کامل قطع و دیپمات های ایرانی را از خاک خود اخراج کرد.

از آن زمان روابط دو کشور بسیار سرد بوده و رهبران آن به طور مداوم یکدیگر را به حمایت از تروریسم و افراط گرایی متهم می کنند. در حال حاضر سوئیس حافظ منافع عربستان در ایران است.

حق نشر عکس AFP
Image caption به دنبال اعدام یک روحانی شیعه در زمستان سه سال پیش در عربستان سعودی، شماری از افرادی که خود را از طرفداران آیت الله خامنه ای می خوانند، سفارت عربستان در تهران را آتش زدند و به کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments