پیش بینی آتش سوزی در جنگل‌ها با هوش مصنوعی

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
پیش بینی آتش سوزی در جنگل‌ها با هوش مصنوعی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
هوش مصنوعی آتش سوزی در جنگل‌ها را پیش‌بینی می‌کند.

هوش مصنوعی میتواند الگویی از روند بالا رفتن درجه حرارت هوا و احتمال وقوع آتش سوزی در منطقه های مختلف کره زمین را ارائه دهد.

به گزارش آنا، افزایش چشم‌گیر دمای هوا و تغییر در الگوی آب و هوای بخش های مختلف جهان در چند سال پیش باعث شده آتش سوزی های مهیبی در مناطق جنگلی رخ دهد و بخش زيادي از منابع طبیعی هر کشور دچار آسیب شود. اکنون دانشمندان در صدد هستند تا با استفاده از توانایی های فن آوری هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) موقعیت های جغرافیایی مستعد برای وقوع آتش سوزی را شناسایی و روش های لازم برای جلوگیری از این اتفاق را پیشنهاد کنند.

عکس های ماهواره ای به خوبی میتوانند مناطق جنگلی و نواحی که بیشتر در خطر حریق قرار دارند را نشان دهند. تا کنون دانشمندان برای سنجش احتمال وقوع آتش سوزی در جنگل ها، نمونه های مختلفی از گیاهان موجود در منطقه ای خاص را جمع آوری کرده و میزان آب موجود در آنها را بررسی می کردند. قطعاً چنین فرایندی بسیار طولانی و دشوار است زیرا در مناطق جنگلی بزرگ باید از نواحی مختلفی نمونه های گیاهی را جمع آوری و آنها را مورد آزمایش قرار داد.

هوش مصنوعی با توانایی های نامحدود و خاص خود تصویرهای ماهواره ای از جنگل های سراسر جهان و اطلاعات موجود در آزمایشگاه های منابع طبیعی مورد تجزیه و تحلیل قرار دارد و احتمال وقوع آتش سوزی در جنگلی های مختلف را پیش بینی می کند. اکنون دانشمندان دانشگاه استنفورد اطلاعات اولیه را به هوش مصنوعی داده و دستورالعمل های لازم برای ارتقاء سطح یادگیری را نیز در آن وارد کرده اند. هوش مصنوعی با ارائه نمودارهای پیش بینی به پژوهشگران کمک می کند تا برنامه ریزی مناسبی مقابله با آتش سوزی در جنگل ها بکنند.

پیش بینی آتش سوزی در جنگل‌ها با هوش مصنوعی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

یکی از دانشمندان حاضر در پروژه استفاده از هوش مصنوعی برای پیش بینی آتش سوزی در جنگل ها اظهار‌کرد: فن آوری هوش مصنوعی با کمک ماهواره های مستقر در مدار زمین جمع آوری اطلاعاتی مانند میزان رطوبت در جنگل ها و آگاهی از جریان های بلند مدت گرما و خشکسالی را بسیار آسان تر می کند.

مدل های ارائه شده از منطقه جنگلی خاص تغییرات وسعت نواحی سبز در فصل های مختلف سال را به خوبی نشان می دهد. دانشمندان و فعالان محیطزیست امیدوارند با استفاده از نتیجه این پروژه تحقیقاتی علاوه بر حفظ سرمایه های طبیعی زمین به بهبود وضعیت آب و هوا و کمتر شدن خشکسالی ها در کشورهای مختلف کمک کنند.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

نظرات