چاقی را ‘باید با معیار سلامتی تعریف کرد نه وزن’

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۸ دقیقه پیش

Person standing on scales

یک راهنمای کلینیکی در کانادا می گوید که چاقی را باید براساس سلامت افراد تعریف کرد نه فقط وزن آنها.

این راهنما همچنین به پزشکان توصیه می کند از محض تجویز رژیم غذایی و ورزش فراتر روند و در عوض بر دلایل ریشه ای افزایش وزن تمرکز کنند و رویکردی جامع تر به سلامتی داشته باشند.

این راهنما که روز سه شنبه در نشریه انجمن پزشکی کانادا منتشر شد به خصوص زدن برچسب های منفی مرتبط با چاقی به مراجعه کنندگان به نظام بهداشتی را ملامت می کند.

این راهنما که قرار است مورد استفاده پزشکان عمومی در تشخیص و درمان چاقی قرار گیرد می گوید: “روایت فرهنگی غالب در مورد چاقی به فرضیاتی درباره بی مسئولیتی فردی و فقدان اراده دامن می زند و کسانی که با چاقی زندگی می کنند را مقصر می شناسد و سرافکنده می کند.”

شیمنا راموس-سالاس مدیر تحقیقات و سیاستگذاری در “اوبیسیتی کانادا” و یکی از نویسندگان این راهنما گفت که تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از پزشکان علیه بیماران چاق تبعیض قائل می شوند، و این می تواند صرفنظر از وزن مریض به نتایج بهداشتی بدتری منجر شود.”

به گفته سازمان آمار کانادا میزان چاقی در سه دهه اخیر در این کشور سه برابر شده و حالا یک چهارم مردم دچار اضافه وزن بیش از حد هستند.

این راهنما از سال ۲۰۰۶ اصلاح نشده بود. نسخه تازه با کمک “اوبیسیتی کانادا”، انجمن پزشکان و جراحان متخصص چاقی کانادا و موسسه تحقیقات بهداشتی کانادا انجام شد.

هرچند توصیه های تازه هنوز شامل معیارهای شناسایی مثل شاخص وزن بدن (بی ام آی) و اندازه دور کمر می شود، اما به محدودیت های کلینیکی این روش ها اذعان می کند و می گوید پزشکان باید بیشتر بر چگونگی تاثیر وزن بر سلامتی شخص تمرکز کنند.

این راهنما می گوید کاهش کم وزن، یعنی حدود ۳.۵ درصد، می تواند به بهبود وضع سلامتی منجر شود و “بهترین وزن” برای فرد چاق احتمالا “وزن ایدآلی” که شاخص وزن بدن ارائه می کند نیست.

این راهنما تاکید می کند که چاقی یک مشکل مزمن و پیچیده است که نیازمند مدیریت در دراز مدت است.

خانم راموس در گفت‌وگو با بی بی سی گفت که افراد چاق مثل همه کسانی که دچار بیماری های مزمن هستند کمک لازم دارند.

اما راهنمای تازه به جای توصیه “کمتر بخورید، بیشتر ورزش کنید” پزشکان را تشویق می کند روان درمانی، کمک های پزشکی و عمل جراحی چاقی مثل عمل بای‌پس معده را مد نظر قرار دهند.

این راهنما توصیه های رایج در مورد شیوه های کاهش وزن را کاملا کنار نمی گذارد و می گوید: “کلیه افراد، صرف نظر از اندازه یا ترکیب بدن، از اتخاذ یک الگوی تغذیه متوازن و سالم و انجام فعالیت جسمی مرتب بهره‌مند می شوند.”

با این حال اشاره می کند که حفظ وزن بعد از کاهش آن اغلب دشوار است چون مغز احساس گرسنگی بیشتری به ما می دهد که مشوق خوردن بیشتر است.

بسیاری مطالعات نشان داده که بیشتر کسانی که وزنشان در پی رژیم غذایی کاهش می یابد بعدا دوباره آن را اضافه می کنند.

براساس این راهنما پزشکان پیش از بحث درباره وزن بیمار ابتدا باید از او اجازه بگیرند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments