‘چالش نیروهای امنیتی افغانستان پس از امضای توافقنامه آمریکا و طالبان در دو دهه گذشته بی‌سابقه بوده’

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۳۷ دقیقه پیش

ماشین‌های ضدعفونی در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری

توضیح تصویر،

ماشین‌های ضدعفونی معابر در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری

در گزارش تازه بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) آمده که سه ماه اول پس از امضای توافقنامه آمریکا با گروه طالبان (از ۲۹ فوریه/فبروری که توافقنامه آمریکا-طالبان امضا شد تا اول جوئن/جون) پرچالش‌‌ترین دوره در دو دهه گذشته برای نیروهای امنیتی افغانستان بوده است.

امضای توافقنامه آمریکا-طالبان، جنجال نتایج انتخابات ریاست جمهوری، تنش آمریکا-ایران، بحث رهایی زندانیان، جنگ و کووید-۱۹ تاثیرات عمده داشته اند.

در گزارش آمده که در این سه ماه بنا به گزارش‌های ماموریت ناتو در افغانستان موسوم به “حمایت قاطع” گروه طالبان “هیچ حمله‌ای علیه نیروهای ائتلاف انجام نداده اند”.

بنا به ارزیابی وزارت دفاع آمریکا، گروه طالبان در صدد استفاده از خشونت برای ضربه زدن به نیروهای امنیتی و دولت افغانستان برآمدند، اما به تعهدات توافقنامه خود با آمریکا پایبند مانده‌اند.

در گزارش به نقل از شورای امنیت ملی افغانستان آمده که حملات طالبان طی ۱۴-۲۱ جون/جوئن با ۴۲۲ حمله در ۳۲ ولایت، ۲۹۱ تن از نیروهای امنیتی را کشته و ۵۵۰ تن دیگر را زخمی کرده اند که “خونین‌ترین هفته” در نوزده سال اخیر را رقم زده است.

سیگار از گزارش تیم نظارتی سازمان ملل متحد یاد کرده که رابطه طالبان با القاعده را “نزدیک، دوستانه، باسابقه تلاش‌های مشترک، نزدیکی ایدئولوژیک و پیوند فامیلی” ارزیابی کرده، با وجودی که طالبان در توافقنامه با آمریکا متعهد به قطع حمایت از القاعده شده است.

در این فصل، بنا به گزارش ماموریت حمایت قاطع ناتو ۵۹ درصد افزایش تلفات افراد غیرنظامی در مقایسه با فصل قبل افزایش را نشان می‌دهد، ۱۸ درصد افزایش نسبت به فصل مشابه سال گذشته است.

در این فصل ۲۰۸۵ غیرنظامیان تلفات داشته است که ۷۷۶ نفر بیشتر از فصل قبل و ۳۲۱ نفر تلفات بیشتر از فصل مشابه سال گذشته است.

کرونا چه تاثیراتی داشته؟

سیگار می‌گوید آزمایش کرونا در افغانستان همچنان محدود مانده است، اما حدود ۴۳ درصد نمونه‌های آزمایش شده مثبت بوده که بالاترین درصد مبتلایان در جهان بنا به داده‌های دانشگاه جان هاپکینز است.

تجهیزات پزشکی مورد نیاز در درمان کووید-۱۹ کم است، تنها ۳۰۰ دستگاه تنفس مصنوعی در بیمارستان‌های افغانستان موجود است.

تصویر روی جلد گزارش تازه سه ماهه بازرس ویژه آمریکا در بازسازی افغانستان (سیگار)

توضیح تصویر،

تصویر روی جلد گزارش تازه سه ماهه بازرس ویژه آمریکا در بازسازی افغانستان (سیگار)

در این فصل، ۱۸ درصد مرگ و میر اطفال و ۱۴ درصد مرگ در هنگام زایمان در نتیجه تاثیر غیرمستقیم کرونا رخ داده است، کمیته بین المللی صلیب سرخ گفته که افغانستان با یک “فاجعه انسانی” مواجه است.

بنا به ارزیابی سیگار، با شیوع کرونا درآمد دولت افغانستان در شش ماه اول سال جاری از منابع داخلی ۲۳.۴ درصد و درآمد از گمرکات نیز ۳۱.۶ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش داشته است.

منابع دولتی گفته اند که انتظار جمع آوری عاید مالیاتی ۷۱۵ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ را دارند که ۲۶ درصد از ۲.۷ میلیاردی است که قبل از کووید-۱۹در نظر گرفته شده بود.

گزارش نوشته که حدود یک سوم از جمعیت ۳۲ میلیونی در بحران یا حالت اضطراری ناامنی غذایی هستند و نیاز به اقدام عاجل است.

بنا به آمار نهاد نجات کودکان ۷.۳ میلیون کودک با کمبود غذایی به خاطر شیوع کرونا مواجه شده اند. قیمت مواد غذایی به سرعت افزایش یافته، با افزایش ۱۶.۷درصدی قیمت مواد غذایی، در حالی که قدرت خرید کاگران ۱۳ درصد افت داشته است.

بنا به گزارش اخیر دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد شیوع کرونا بر تولید مواد مخدر در سال ۲۰۲۰ اخلالی ایجاد نکرده است.

در سال ۲۰۱۹ تخمین زده شده که ۱۶۳ هزار هکتار زیر کشت تریاک بوده که ۳۸ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۸ (۲۶۳ هزار هکتار) را نشان می‌دهد.

در اول جولای/جون مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا پس از سفر به کابل و نارضایتی از میانجیگری بحران نتایج انتخابات میان غنی و عبدالله، یک میلیارد دلار کمک آمریکا به افغانستان را به حالت تعلیق درآورد.

وزارت دفاع آمریکا در ۱۷ جولای به سیگار گفته که وزیر دفاع در تلاش برای بازنگری در کمک یک میلیاردی به صندوق حمایت از نیروهای ویژه افغانستان بوده است.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments