چهارده شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در سوریه ‘کشته شدند’

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۵۴ دقیقه پیش

سامانه ضدهوایی گنبد آهنین اسرائیل در بلندی‌های جولان در مرز با سوریه

توضیح تصویر،

سامانه ضدهوایی گنبد آهنین اسرائیل در بلندی‌های جولان در مرز با سوریه

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید در چند حمله هوایی در شرق سوریه چهارده نفر از نیروهای طرفدار ایران کشته شده‌اند.

این نهاد که مقرش در بریتانیاست می‌گوید کشته‌شدگان عراقی و افغان هستند و احتمال داده این حملات شبانه در نزدیکی شهر ابوکمال کار اسرائیل باشد.

دیده بان حقوق بشر سوریه می‌گوید این حمله‌ها به دو پایگاه و چند تاسیسات شبه‌نظامیان مرتبط با ایران بوده است اما خبرگزاری استپ‌نیوز که مخالف دولت بشار اسد است هدف این حمله‌ها را انبارهای مهمات و تسلیحات و ساختمان‌های در دست ساخت دانسته است.

با اینکه بارها گزارش شده اسرائیل مواضع نیروهای تحت حمایت و مرتبط با ایران را سوریه هدف قرار داده است اما معمولا هم اسرائیل هم ایران از اظهار نظر در باره این گزارش‌ها سکوت کرده‌اند.

با این حال چهارشنبه ارتش اسرائیل در اقدامی نامعمول اعلام کرد که هشت هدف مربوط ارتش سوریه و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران را در نزدیکی دمشق هدف قرار داده است، از جمله سرفرماندهی ایران در فرودگاه دمشق و یک “پایگاه نظامی محرمانه” که برای “استقرار فرستادگان ارشد ایران وقتی برای ماموریت به سوریه می‌روند” استفاده می‌شده است.

نفربرهای زرهی اسرائیل در حال تمرین در بلندی‌های جولان در مرز اسرائیل و سوریه

توضیح تصویر،

نفربرهای زرهی اسرائیل در حال تمرین در بلندی‌های جولان در مرز اسرائیل و سوریه

اویخای ادرعی سخنگوی ارتش اسرائیل صبح چهارشنبه در توییتر نوشت که اهداف نظامی مرتبط با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و ارتش سوریه بمباران شده‌اند.

ارتش اسرائیل گفت این حمله واکنشی بوده است به کشف تجهیزات انفجاری در مرز اسرائیل و سوریه. خبرگزاری رسمی سوریه تایید کرد که در “تجاوز اسرائیل” به بلندهای جولان سه نظامی‌اش کشته و یک سرباز زخمی شده‌اند اما “موشک‌های دشمن” هدف قرار گرفته‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش کرده بود در آن حملات ده نفر از جمله پنج نیروس قدس سپاه کشته شدند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز این موضع را تکذیب کرد و گفت: “خبر شهادت سربازان ایران در سوریه را نشنیده و تایید نمی‌کنم. رژیم اسرائیل می‌داند زمان بزن و در رو تمام شده است. به همین دلیل محتاطانه عمل می‌کند.”

“حضور ایران در سوریه مستشاری است و اگر کسی در این حضور خللی ایجاد کند پاسخ کوبنده‌ای می‌گیرد، کما اینکه قبلا هم این پاسخ را دریافت کرده و به لانه‌های خود فرار کرده‌اند.”

در همین حال محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیروز در تهران با گِیر پدرسون نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه دیدار و گفتگو کرد.

به گفته وزارت خارجه ایران در این دیدار آقای ظرف به “کارشکنی برخی کشورها در روند حل و فصل سیاسی مسائل سوریه” اشاره کرده و گفته است: “طی سال‌های گذشته فرصت‌های مناسبی برای خاتمه دادن به بحران در سوریه پیش آمد ولی هر بار با تلاش‌های خنثی کننده و فرصت‌سوزی برخی کشورها مواجه شدیم.

وزیر خارجه ایران همچنین بار دیگر خواستار لغو “تحریم‌های ظالمانه و غیر عادلانه علیه دولت و مردم سوریه خصوصا در شرایط کرونا” شد.

به گفته وزارت خارجه ایران آقای پدرسون هم گزارشی از آخرین وضعیت کمیته بررسی قانون اساسی سوریه و تلاش‌های خود برای برگزاری نشست بعدی این کمیته را به اقای ظریف داده است.

اسرائیل حضور نیروهای نظامی تحت حمایت ایران را تهدیدی برای امنیت خود می‌داند اما ایران همواره تاکید می‌کند که فقط حضور مستشاری در سوریه دارد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments