چهار وزارتخانه لبنان به اشغال معترضین درآمد+فیلم

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

اعتراضات لبنان که با اعتراض به فساد و ناکارآمدی نظام حاکم آغاز شده بود، اکنون با پیامدهای انفجار اخیر ابعاد تازه‌ای یافته است.

در پی اعتراضات گسترده ای که در لبنان برای محاکمه مقصرین انفجار مهیب ۴روز گذشته شکل گرفت. امروز (شنبه ۱۸مرداد) وزارت اقتصاد، وزارت خارجه، وزارت محیط زیست و وزارت انرژی لبنان به طور کامل به اشغال معترضین درآمد.

به گزارش رادیو فرانسه، تظاهرات شهروندان لبنان در اعتراض به بحران اقتصادی و مالی این کشور که با انفجارهای بندر بیروت انگیزه و جان تازه گرفته است، شنبه ٨ اوت/ ١٨مرداد، با ورود نظامیان بازنشسته در کنار و به حمایت از تظاهرکنندگان احتمالاً در حال ورود به مرحلۀ تازه‌ای است.

حسان دیاب، نخست وزیر لبنان، در برابر گستردگی ناخرسندی‌ها‌، در یک گفتار تلویزیونی اعلام کرد که «تنها برگزاری انتخابات پیش رس پارلمانی می‌تواند خروج از بحران ساختاری کنونی را ممکن سازد». تظاهرکنندگانی که ساختمان وزارت امور خارجۀ کشور را اشغال کرده و «ستاد فرماندهی انقلاب» نام گذارده‌اند، این پیشنهاد را ناکافی دانسته و یکبار دیگر خواستار پایان دادن به «نظام سیاسی کنونی» کشور هستند.

تظاهر کنندگان ساختمان های وزارت امور خارجه و وزارت انرژی را اشغال کرده و در هر یک مستقر شده اند. آنان ساختمان وزارت امورخارجه را «مرکز فرماندهی انقلاب» نام گذاری کردند. اقدام این گروه از معترضان به صورت زنده از تلویزیون لبنان پخش شد.

خبرگزاری فرانسه از انتشار بیانیه‌ای از سوی سامی الرماح، یک ژنرال بازنشسته خبر داده که در آن نوشته شده است: «ما وزارت امورخارجه را به عنوان مرکز فرماندهی انقلاب گرفتیم.»

به دنبال ناآرامی‌های امشب در بیروت سفارت آمریکا در لبنان با صدور بیانیه‌ای از معترضان حمایت و تاکید کرد “مردم لبنان سختی‌های بسیار کشیده اند و مستحق رهبرانی هستند که خواسته‌های آن‌ها را بشنوند.

در آخرین تحولات مربوط به انفجار بیروت اعلام شده است که بیش از ۶۰ تن هنوز بعد از گذشت چهار روز از انفجار مهیب که بندر بیروت را در هم کوبید، مفقود هستند و بیش از ۱۵۰ تن هم جان خود را از دست داده‌اند. از بین این ۱۵۸ تن ۲۵ تن مجهول الهویه‌اند. تعداد زخمی‌ها نیز به ۶۰۰۰ تن رسیده که ۱۲۰ آنها شرایط وخیمی دارند.

حزب‌الله کشورمان را به جهنم تبدیل کرد

بها حریری، فرزند رفیق حریری، نخست وزیر فقید لبنان طی سخنانی، حزب الله را مسئول انفجار ویرانگر بیروت داست و گفت: حزب الله نیترات آمونیوم را بمدت شش سال در بندری که بطور کامل در اختیارش بود، نگهداری می کرد.

وی افزود: به غیر از حزب الله هیچ کس امکان ورود به این متطقه را نداست. زیرا به شدت توسط حزب الله کنترل می شد و همه لبنانی ها حزب الله را مسئول این انفجار می دانند. همه در لبنان می دانند که بندر بیروت انبار مهمات حزب‌الله بوده است

روزنامه الشرق‌الأوسط نیز نوشته: حزب‌الله با تجاوز به حاکمیت دولت لبنان، فرودگاه، بندر و مخابرات را تا به امروز زیر سلطه خود دارد.

سازمان امنیت داخلی آلمان نیز در گزارشی گفته: در سال ٢٠١٦ بازرسی‌ها به کشف یک انبار حزب‌الله در جنوب آلمان منتهی شد. در این انبار مقدار زیادی یخدان محتوی نیترات آمونیوم وجود داشت. همان ماده‌ای که روز سه شنبۀ ٤ اوت/۱٤ مرداد باعث انفجار و ویرانی یک سوم بیروت شد.

در همین حال میشل عون، رئیس جمهوری لبنان روز جمعه در یک گفت وگوی تلویزیونی گفت که انفجار ویرانگر سه‌شنبه در بیروت می‌تواند ناشی از سهل انگاری، موشک یا بمب بوده باشد.

وی سه روز پس از این اتفاق افزود: علت هنوز مشخص نشده است.

خشم مردم از سیاستمداران فاسد

این در حالیست که در بیروت فاجعه‌زده، مردم و امدادگران همچنان به امید یافتن زنده‌های احتمالیِ انفجارهای هولناک سه‌شنبه، آوارهای سنگین ساختمان‌های ویران‌شده را می‌شکافند. در این وضعیت، خشم مردم لبنان بیش از هر زمان دیگری متوجه مسئولان سیاسی کشور شده است.

لبنانی‌ها دولتمردان کنونی را به یک چوب می‌رانند و همه آن‌ها را ناکارآمد، بی‌لیاقت و مشتی فاسد که کوچک‌ترین ارزشی برای جان ملت خود قائل نیستند، لقب می‌دهند.

خشم و نارضایتی مردم لبنان در حالی تشدید شده که آن‌ها در اعتراض‌های دو سال اخیر نیز مسئولان و سیاستمداران را به فساد متهم می‌کردند و آنان را عامل بروز بحران وخیم اقتصادی کشور معرفی می‌کردند.

ولید عاصی، ساکن بیروت و کارگر یک پیتزافروشی گفته: بهت اولیه بعد از این فاجعه حالا جای خود را به خشم عمیق داده است. چرا مردم بی‌گناه و بی‌دفاع باید تاوان این حاکمان بی‌لیاقت را بدهند. جان ما این‌قدر بی‌ارزش است؟

لیندا داوود، زن ۴۵ساله ساکن بیروت هم می‌گوید: دشمنان کشور همین سیاستمداران‌اند. آن‌ها آرزوها و حتی آینده ما را بر باد دادند. لبنان بهشت بود، اما آن‌ها این سرزمین را به جهنم روی زمین برای ما مبدل کرده‌اند.

[embedded content]

www.youtube.com/watch?v=Ca1tmRTI0qg

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید. برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.

DOWNLOAD

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments