کاهش سالانه وسعت جنگل‌ها

جستجو

کاهش سالانه وسعت جنگل‌ها

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
تخریب اراضی جنگلی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس خاطرنشان کرد: متاسفانه میزان تخریب اراضی جنگلی هر سال در حال افزایش است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی منابع طبیعی استان فارس، جشنواره درخت جنگلی بنه یا پسته وحشی، با حضور مسئولان کشوری و استانی در منطقه مادر سلیمان شهرستان پاسارگاد، برگزار شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس توسعه و ترویج فرهنگ حفاظت از اراضی جنگلی و مرتعی و ترغیب مردم به پاسداشت طبیعت و حفاظت از این عرصه‌ها را از مهمترین اهداف برپایی جشنواره درخت جنگلی بنه، عنوان کرد.

مهرزاد بوستانی گفت: شناسایی ظرفیت‌های شهرستان پاسارگاد به گردشگران و سرمایه گذاران و گسترش اخلاق زیست محیطی در جامعه و همچنین معرفی محصولات و فرآورده‌های درختان بنه و ارزش‌های ناشناخته آن از دیگر اهداف برپایی این جشنواره است.

بوستانی با بیان اینکه شهرستان پاسارگاد با دارا بودن جاذبه های تاریخی و باستانی و نیز شرایط اقلیمی خاص خود می تواند به یکی از قطب های مهم گردشگری استان فارس و حتی کشور تبدیل شود، گفت: محصول بنه موجود در عرصه‌های طبیعی این شهرستان علاوه بر دارا بودن خاصیت دارویی، قابلیت تجاری شدن و صادرات را داشته و می‌تواند سبب رونق اقتصادی شود.

او با اشاره به کاهش حجم و تعداد آتش سوزی در شهرستان پاسارگاد طی ماه‌های گذشته از سال ۹۷، این مهم را حاصل تلاش ارزشمند کارکنان منابع طبیعی، محیط زیست و دیگر دوایر و همکاری مطلوب مردم منطقه دانست.

بوستانی با بیان اینکه حوادث آتش سوزی سال های گذشته صدمات زیادی به جنگل‌های پاسارگاد وارد کرده بود، به نقش مردم در کنترل و مهار آتش سوزی و بذرکاری و احیای جنگل در این منطقه اشاره و بر تداوم آن تاکید کرد.

مدیر کل منابع طبیعی فارس با اشاره به معرفی گونه‌های ژنتیکی شاخص و مهم استان در قالب جشنواره های مختلف طی چند سال اخیر، گفت: با برپایی جشنواره هایی نظیر “کُنار” در شهرستان فراشبند، “گل نرگس” در شهرستان کازرون و “بلوط” در نورآباد ممسنی و “گل محمدی” در شهرستان داراب، زمینه معرفی داشته‌های فارس در زمینه‌ گیاهان دارویی و تزئینی و … را فراهم کرده است.

فریبرز غیبی رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها ، مراتع و آبخیزداری نیز در این مراسم با اشاره به تخریب روزافزون جنگل‌های کشور و کاهش سطح اراضی جنگلی گفت: متاسفانه میزان تخریب اراضی جنگلی هر سال در حال افزایش است.

غیبی اضافه کرد: متاسفانه مقدار پوشش گیاهی در کشور هر سال کمتر از سال قبل می‌شود؛ عواملی مانند ریزگردها، آفات و امراض درختان جنگلی، قاچاق چوب، برداشت‌ بی رویه، خشکسالی و از همه مهمتر پروژه های عمران و آبادی زمینه کاهش پوشش جنگل های بلوط زاگرس را رقم زده است.

او خاطرنشان کرد: متاسفانه با از بین رفتن اراضی جنگلی تعادل عوامل زیستی در بیشتر نقاط برهم خورده که این مسئله تهدیدی جدی برای جنگل‌ها محسوب می‌شود.

غیبی با اشاره به اختصاص اعتبار لازم برای اجرایی کردن عملیات بیولوژیکی در جنگل های کشور افزود: امسال اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق ذخیره ارزی برای عملیات سازه ای و بیولوژیک آبخیزداری و از این مبلغ حدود ۶۷ میلیارد تومان برای اجرای عملیات اجرایی پروژه های حفاظت از جنگل‌ها و جنگل‌کاری در ۲۵ هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی در نظر گرفته شده است .

مدیر کل جنگل‌های خارج از شمال در ادامه با تاکید بر استفاده از گونه‌های بومی در افزایش پوشش گیاهی و توسعه جنگل گفت: اولویت سازمان جنگل‌ها و سیاست های این سازمان در پروژه‌های جنگل‌کاری استفاده از گونه‌های بومی و مقاوم به خشکی است .

تجلیل از همیاران طبیعت و اعضای فعال تشکلهای مردم نهاد در راستای عملیات پیشگیری و کنترل اطفاء حریق شهرستان، برپایی نمایشگاه توانمندی‌های جوامع روستایی و عشایری این شهرستان، اجرای تئاتر خیابانی  و مراسم بومی و محلی و نیز ارائه محصولات و فرآورده های مختلف درخت بنه از برنامه های جنبی این جشنواره بود.

در پایان این مراسم تعدادی نهال درخت بنه بصورت نمادین در ارتفاعات منطقه جنگلی “مادرسلیمان” شهرستان پاسارگاد کاشته شد .

شهرستان پاسارگاد ۱۶۸ هزار هکتار وسعت دارد که نزدیک به ۱۰۰ هزار هکتار آن را درختان جنگلی و عمدتا بنه و بادام کوهی تشکیل داده است 

sarpoosh

با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments