کرونا؛ گزارش عفو بین‌الملل در باره زندانهای ایران

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
کرونا؛ گزارش عفو بین‌الملل در باره زندانهای ایران

سازمان عفو بین‌الملل با صدور یک بیانیه مطبوعاتی (جمعه ۱۰مرداد) اظهار داشت: «نامه‌های رسمی درز کرده‌ای که به دست عفو بین‌الملل رسیده نشان می‌دهد که دولت ایران درخواستهای مکرر مقامات ارشد سازمان زندانها برای تأمین امکانات مورد نیاز برای مهار شیوع ویروس کرونا و درمان زندانیان مبتلا شده را نادیده گرفته‌اند.

عفو بین‌الملل نسخه‌هایی از چهار نامه را رویت و برای اولین بار منتشر کرده که از طرف مقامات سازمان زندانها که زیر نظر قوهٔ قضائیه فعالیت می‌کند، به وزارت بهداشت نوشته شده و زنگ خطر را دربارهٔ کمبود شدید تجهیزات حفاظتی شخصی، مواد ضدعفونی کننده و تجهیزات و لوازم پزشکی کلیدی به صدا درآورده است. وزارت بهداشت این درخواست‌ها را بی‌پاسخ گذاشته و زندانهای ایران هم‌چنان در مقابل شیوع بیماریهای واگیردار به شکلی فاجعه‌بار فاقد تجهیزات لازم هستند».

عفو بین‌الملل با اشاره به دروغپردازیهای مقامات رسمی رژیم در این بیانیه نوشته است: «جزئیات درج شده در این نامه‌ها در تضادی آشکار با اظهارات رسمی رئیس سابق سازمان زندانها و مشاور فعلی رئیس قوه قضاییه اصغر جهانگیر قرار دارد که پیش‌تر از اقدامات مقامات در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در زندانها به‌عنوان کاری “بزرگ”و”بی‌نظیر”یاد کرده بود که می‌تواند به‌عنوان”یک شاخص بین‌المللی” مطرح شود. او گزارشهای مبنی بر بالا رفتن میزان مبتلایان و مرگهای مرتبط با ویروس کرونا در داخل زندانها بر اثر ازدحام جمعیت، شرایط غیربهداشتی و کمبود دسترسی به امکانات درمانی را انکار کرده است».

دیانا الطحاوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل طی اظهاراتی گفت: «این نامه‌های رسمی مستنداتی رسوا کننده از قصور فاجعه‌بار دولت ایران در زمینه محافظت از زندانیان را نشان می‌دهند. درخواستهای مکرر برای تأمین اقلام ضروری از جمله مواد ضدعفونی کننده، تجهیزات حفاظتی شخصی و لوازم پزشکی نادیده گرفته شده‌اند. این وضعیت به‌ویژه خطرناک است چون همان‌طور که در نامه‌ها نیز اذعان شده، گروه‌های به‌شدت آسیب‌پذیر در زندانهای ایران محبوس هستند.»

وی افزود: «تراکم جمعیتی بالا و بیش از ظرفیت، تهویهٔ هوای بد، فقدان شرایط بهداشتی و تجهیزات پزشکی، و بی‌توجهی عامدانه به مشکلات پزشکی زندانیان، زندانهای ایران را به محلی خطرناک برای شیوع ویروس کرونا تبدیل کرده است. مقامات ایرانی باید انکار این بحران سلامتی در زندانها را کنار بگذارند و فوراً گامهای ضروری برای حفظ سلامتی و جان زندانیان بردارند».

گزارشی از زندان زنان وکیل آباد مشهد

خبرگزاری هرانا – بند زنان زندان وکیل آباد مشهد موسوم به بند نسوان در مجموعه زندان وکیل آباد واقع در بلوار وکیل آباد و در نزدیکی کوهستان پارک شادی است. این بخش دارای ۷ بند است و حدود ۷۰۰ زندانی با اتهامات مختلف از جمله جرایم مالی، سرقت و قتل و همینطور زندانیان سیاسی و امنیتی، در این زندان نگهداری می‌شوند.

زندانیان حاضر در این زندان با مشکلاتی همچون کیفیت بد غذای زندان، نایابی و گرانفروشی کالاهای مورد نیاز توسط فروشگاه زندان و… روبرو هستند. در دوران شیوع کرونا اعزام به دادسرا و دادگاه کماکان و حتی بیش از گذشته ادامه دارد. زندانیان سیاسی پس از شیوع ویروس کرونا به بند دیگری منتقل شده و اصل تفکیک جرایم در خصوص آنان رعایت نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بند زنان زندان وکیل آباد مشهد که به خاطر وسعت به زندان زنان معروف شده با مشکلات متعددی روبرو است.

این زندان یا همان بند نسوان در مجموعه زندان وکیل آباد شهر مشهد واقع در بلوار وکیل آباد در نزدیکی کوهستان پارک شادی قرار دارد.

این مجموعه خود دارای ۷ بند است که شامل بندهای ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، بند قرنطینه و بند عموم است. حدود ۷۰۰ زن زندانی با اتهامات مختلف از جمله با جرایم مالی، سرقت و قتل و همینطور زندانیان سیاسی و امنیتی در این زندان نگهداری می‌شوند.

ابتلای بیش از صد زندانی در زندان مهاباد

بر پایە گزارش رسیدە بە سازمان حقوق بشری هەنگاو، بیش از صد زندانی محبوس در بندهای ٤ و ٦ زندان مرکزی ماهاباد طی هفتەهای گذشتە بە ویروس کرونا مبتلا شدە و از هر گونە خدمات درمانی و بهداشتی محروم هستند.

بە گفتە یک منبع مطلع، پس از آنکە مسئولین زندان تمامی زندانیان راه باز را بە زندان فراخواندەاند، شماری از آنها بە ویروس کرونا مبتلا بودە و همین نیز منجر بە شیوع کرونا در داخل زندان شدە است.

این منبع در ادامە اظهار داشت کە، دست کم صد زندانی بە کرونا مبتلا شدەاند کە وضعیت جسمانی شماری از آنها نامناسب بودە و با این حال مسئولین زندان نە تنها هیچ یک از آنها را بە مراکز درمانی خارج از زندان منتقل نکردەاند، بلکە از ارائە هر گونە خدمات درمانی بە آنها خودداری کردەاند.

در بند ۴ و ۶ زندان مرکزی مهاباد تفکیک جرایم صورت نگرفتە و زندانیان با جرایم مختلف از جملە سیاسی، عقیدتی، جرائم خطرناک و جرایم مرتبط با مواد مخدر در این بندها زندانی هستند.

با استناد بە آمار بە ثبت رسیدە در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هەنگاو، با شیوع ویروس کرونا در زندان های کُردستان، دست کم ٩ زندانی در زندان‌های ارومیە و کامیاران بر اثر ابتلا بە ویروس کرونا جانشان را از دست دادەاند.

ابتلای ده‌ها زندانی به کرونا در زندان برازجان

شبکه حقوق بشر کردستان از “ابتلای ده‌ها زندانی در زندان برازجان استان بوشهر به ویروس کرونا” در چند هفته گذشته و “بحرانی شدن وضعیت این زندان” خبر داده است.

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید: «به دلیل آمار بالای مبتلایان و کمبود امکانات پزشکی و بهداشتی، زندانیان مبتلاشده کماکان در بندهای خود با سایر زندانیان نگهداری می‌شوند. در این مدت تنها چهار زندانی به دلیل وخیم شدن وضعیت سلامتی‌شان به بیمارستانی در خارج از زندان منتقل شده‌اند.»

در گزارش همچنین آمده است که رضا ملازاده و مظفر سکانوند، دو زندانی سیاسی کُرد که در این زندان به‌سر می‌برند نیز به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند اما مسئولین زندان به دلیل “امنیتی بودن پرونده” از اعزام این دو زندانی سیاسی به بیمارستان خودداری کرده‌اند.

نظرات