کرونا در بلند مدت چه تاثیری بر روی قلب می‌گذارد؟

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
تاثیر کرونا بر قلب,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی
ویروس کرونا عوارض ماندگاری برای بافت قلب دارد.

شواهد جدید نشان می دهد که بیماری کووید- ۱۹ میتواند عوارض ماندگاری برای بافت قلب داشته باشد.

به گزارش ایسنا، دو مطالعه صورت گرفته در آلمان نشان می دهد کروناویروس چگونه میتواند ماه ها حتی بدون ایجاد علایم در قلب باقی بماند.

مطالعه اول، ۱۰۰ بیمار کووید- ۱۹ را از بیمارستان دانشگاه فرانکفورت که به بیماران کرونا اختصاص یافته، بررسی کرده است. بیشتر این بیماران افرادی بزرگ سال در دهه ۴۰ و ۵۰ زندگی خود بودند که به غیر ابتلا به کرونا (corona) هیچ بیماری دیگری نداشته و از سلامت کلی برخوردار بودند.

از همه این اشخاص دو یا سه ماه پس از هنگامی که بنظر میرسید بهبودی کامل از کرونا یافته اند، ام آرآی قلبی گرفته شد. تصاویر ام آرآی این اشخاص با افرادی که هرگز به کرونا مبتلا نشده اند، مقایسه شد.

از بین ۱۰۰ بیمار مبتلا به کرونا ۷۸ نفر همچنان علایم بصری داشتند که نشان می داد ویروس روی قلب تأثیر دارد. ۶۰ نفر از این بیماران نیز علایم التهاب مداوم عضله قلب را داشتند.

به گفته متخصصان، این نشان می دهد که ماهها بعد از قرار گرفتن در معرض کرونا هنوز میتوان شواهدی از غیرطبیعی بودن بافت قلب را تشخیص داد.

این مشکل امکان دارد به علایم جسمی منجر نشود ولی میتواند خطر آسیب های متعاقب قلبی را ایجاد کند، چرا که با آسیب دیدگی عضله قلب، احتمال پیشرفت این آسیب وجود دارد.

از آن جا که ویروس بسیار جدید است، هنوز معلوم نیست کرونا چه نوع خطرات قلبی عروقی طولانی مدت بهمراه دارد.

به گفته متخصصان این مطالعه، هیچ بیماری زمینه ای از قبل وجود این آسیب را در بیمارانِ تحت آزمایش توضیح نمی دهد و تنها یک سوم از مبتلایان به کووید- ۱۹ بستری بوده و بقیه توانستند در طول دوره بیماری، در منزل درمان شوند.

این یافته ها میتواند نشانه ای از بار قابل توجه این بیماری التهابی در مناطق بزرگ و رو به رشد جمعیت باشد.

تاثیر کرونا بر قلب,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی

مطالعه دوم شامل کالبد شکافی ۳۹ بیماری بود که در اثر ابتلا به کووید- ۱۹ جان باخته بودند. این بیماران در دهه ۸۰ زندگی خود بودند. متخصصان در بافت قلب ۲۴ نفر از این ۳۹ قربانی شواهدی از کروناویروس را یافتند.

همینطور در پنج نفر از این بیماران شواهدی وجود داشت که نشان می داد این ویروس در حال تکثیر در قلبشان بوده است.

به گفته متخصصان، کروناویروس (Coronaviruses) در حال وارد شدن به عضله قلب است و بنظر میرسد که باعث ایجاد یک واکنش التهابی می شود که هنوز کاملا درک نشده است.

پیش از این نیز متخصصان می دانستند کرونا میتواند در سیستم گردش خون شخص آسیب هایی ایجاد کند که به لختگی خطرناک خون منجر شود.

یک مطالعه نشان داده بود که کروناویروس با اتصال به یک نوع گیرنده روی سلول ها به اسم ACE۲ به بدن نفوذ می کند. گیرنده های ACE۲ اغلب در سلول های اندوتلیال، واقع در پوشش قلب و رگ های خونی یافت می شوند. یکی از کارهای اصلی این سلول ها کمک به کنترل لخته شدن خون و پلاکت ها است.

بنا بر گزارش ان بی سی نیوز، هنوز معلوم نیست که چه مدت چنین عوارض قلبی عروقی ناشی از کروناویروس پابرجا خواهد ماند.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

نظرات