کلیک‌باز؛ ۳۵۰ کیلو سکه برای ۱۷۷ گرم آیفون

جستجو

کلیک‌باز؛ ۳۵۰ کیلو سکه برای ۱۷۷ گرم آیفون

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
سی صد و پنچاه کیلوگرم سکهحق نشر عکس Instagram

آیفون XS تنها ۱۷۷ گرم است؛ اما موضوع وقتی جالب می‌شود که فردی بخواهد برای خرید یک آیفون ۱۷۷ گرمی، ۳۵۰ کیلوگرم سکه بپردازد.

ماجر از این قرار است که گروهی از جوانان، یک وان حمام را پر از سکه کرده و آن را به فروشگاه اپل در مسکو بردند تا بهای خرید یک گوشی آیفون XS را بپردازند.

این گروه ویدیویی را از مراحل پر کردن و حمل سکه‌ها در اینستاگرام منتشر کردند. در این ویدیو که سویاتوسلاو کوالنکو آن را با عنوان “وان افسانه‌ای سکه” منتشر کرده است، می‌بینیم که او به کمک دوستانش، وان را از سکه‌های روبل پر می‌کنند و با خودرو به مرکز خریدی می‌برند که فروشگاه اپل در آن واقع شده. نگهبان ابتدا مانع از ورودشان می‌شود اما آنها در نهایت خود را به فروشگاه می‌رسانند و وان را در وسط قرار می‌دهند.

شمارش این سکه‌ها که حدودا صد هزار عدد بود دو ساعت طول کشید.

کوالنکو که در ویدیو گوشی را در دست گرفته در گفت‌وگویی یا شبکه خبری ای بی سی آمریکا گفت که هدف از این شیرین‌کاری، تغییر رفتار مردم در قبال پول خرد بود. فروشگاه‌های روسیه غالبا پول خرد ندارند و گاهی از پس دادن بقیه پول خرید به بهانه نداشتن پول خرد خودداری می‌کنند. آقای کوالنکو می‌گوید که می‌خواسته با این کار این مشکل را برجسته کند.

دیجیتالی شدن میلیون‌ها عکس نیویورک‌تایمز

بین ۵ تا ۷ میلیون عکس روزنامه نیویورک‌تایمز در زیرزمین‌های این موسسه و در میان کابینت‌ها و کشوهای فلزی انبار شده است. در کنار این تصاویر، محل و موضوع هر کدام بایگانی شده‌اند.

حالا این تصاویر ناب و نایاب که سابقه برخی از آنها به قرن نوزدهم می‌رسد، با همکاری گوگل دیجیتالی خواهد شد.

حق نشر عکس Google

این گنجینه نه تنها تاریخچه نیویورک‌تایمز محسوب می‌شود بلکه تاریخ ثبت‌شده رویدادهای یک قرن گذشته است. به همین علت این موسسه خبری از گوگل کمک گرفته تا بتواند هر کدام از این تصاویر را اسکن‌کرده و یک بایگانی دیجیتالی با جزئیات و قابلیت جست‌وجوی پیشرفته در اختیار داشته باشد. سامانه تشخیص اشیای گوگل این امکان را خواهد داد تا اشیا و جزئیات این تصاویر نیز به خوبی فهرست شوند.

درخواست دولت ایران از فیسبوک

فیسبوک گزارش شفافیت شش ماهه نخست سال ۲۰۱۸ را منتشر کرد. هدف انتشار این گزارش شفاف‌سازی میزان درخواست دولت‌ها برای دریافت داده‌ها از فیسبوک است.

آمار پاک‌سازی محتوایی که، قوانین این شرکت را نقض کرده‌اند نیز در این گزارش آمده است. این محتوا فعالیت‌های جنسی و برهنگی، حساب‌های جعلی، هرزنامه، محتوای تنفربرانگیز، رواج‌دهنده تروریسم، خشن و آزاردهنده، کودک‌آزاری و سوءاستفاده جنسی از کودکان را شامل می‌شود.

در این گزارش، فیسبوک ادعا کرده که بیش از یک و نیم میلیارد حساب کاربری جعلی را در شش ماهه نخست سال حذف کرده است. یک میلیارد و سیصد میلیون حساب کاربری دیگر نیز شش ماه پیش از آن حذف شده بودند.

این گزارش می‌گوید که درخواست دولت‌ها برای دریافت اطلاعات حساب‌ها، نسبت به نیمه دوم سال ۲۰۱۷ حدودا ۲۶٪ افزایش یافته است. در ایالات متحده آمریکا این درخواست‌ها ۳۰٪ افزایش یافته که در ۵۶٪ آنها دولت آمریکا این شرکت را از آگاه کردن کاربر منع کرده.

بر طبق این گزارش دولت ایران برای اولین بار یک درخواست اضطراری اطلاعات از فیسبوک داشته. دولت افغانستان در همین بازه زمانی دو درخواست به فیسبوک فرستاده است.

حق نشر عکس Facebook
Image caption تصویر مربوط به ایران
حق نشر عکس Facebook
Image caption تصویر مربوط به افغانستان

فیسبوک و اختراعی برای پیش‌بینی اقوام شما

فیسبوک درخواستی را برای حق ثبت اختراع ارائه کرده که می‌تواند پیش‌بینی کند که اعضای خانواده و وابستگان دیگرتان کیستند. این فناوری بر پایه عکس‌های واردشده در فیسبوک و توضیحات ذیل آن علاوه بر اطلاعاتی چون آی‌پی دستگاه‌ها کار می‌کند.

در جزییات این طرح آمده که فیسبوک از الگوهای تشخیص چهره و مدل‌های یادگیری آموزش‌دیده استفاده می‌کند تا بتواند نوشته‌ها را درک کند و بفهمد که کاربران با چه کسی زندگی می‌کنند یا بیشترین تعامل را دارند.

سامانه مورد نظر برای این کار به دنبال سرنخ‌ها در تصاویر شما و دوستانتان در فیسبوک و اینستاگرام می‌گردد. تعداد حضور افراد شناسایی شده در یک عکس و اطلاعاتی که از توضیحات عکس و نظرات و برچسب‌های زیر آن (#مامان، #خانواده، #بچه) به دست می‌آید می‌تواند پیش‌بینی کند که همسر، فرزند، والدین یا اعضای دیگر خانواده که هستند.

حق نشر عکس Facebook

از طرفی دیگر اطلاعات جغرافیایی مانند این که پروفایل‌ها از یک دستگاه یا یک آی‌پی مشترک باز می‌شوند، می‌تواند دقت این پیش‌بینی را بالا ببرد.

در این درخواست به طور مشخص ذکر شده که قصد فیسبوک از استفاده از این پیش‌بینی‌ها تبلیغات هدفمند بهتر است.

این درخواست با نام «پیش‌بینی آمار وابستگان بر پایه داده‌های تصویر» در دهم مه ۲۰۱۷ و قبل از رسوایی کمبریج آنالیتیکا ثبت شد. انتشار این خبر در زمانی صورت گرفته که این غول رسانه‌های اجتماعی با بی‌اعتمادی رو به رشدی در بین عموم روبه‌رو است.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments