کلیک‌باز: رباتی که غذا در دهانتان می‌گذارد

جستجو

کلیک‌باز: رباتی که غذا در دهانتان می‌گذارد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

بازویی روی شکم

در فیلم عصر جدید چارلی چاپلین دنیایی را می‌بینیم که روز به روز ماشینی‌تر می‌شود. در یکی از صحنه‌های معروف این فیلم که می‌خواهند دستگاهی را آزمایش کنند چارلی را انتخاب می‌کنند تا ربات غذا به دهان او بگذارد.

حالا پژوهشگرانی از استرالیا و هند رباتی به نام Arm-A-Dine درست کرده‌اند که بازویی است که روی شکم نصب می‌شود. در واقع رباتی که غذا را به دهان شما یا هم‌سفره‌تان می‌گذارد.

این ربات یک نمونه آزمایشی برای افزایش تجارب اجتماعی هنگام غذا خوردن است. در پژوهشی که در دانشگاه استرالیا و موسسه طراحی فناوری اطلاعات هند انجام شده، پژوهشگران توضیح می‌دهند که چگونه بیشتر فناوری‌های مرتبط با غذا روی تهیه و آماده‌سازی آن تمرکز کرده‌اند و نه روی تجربه غذا خوردن.

در دنیایی که کارشناسان به “فراگیر شدن تنهایی” هشدار می‌دهند و هنگام صرف بسیاری از وعده‌های غذایی یک دست بر گوشی خود داریم، سازندگان این ربات معتقدند که این وسیله می‌تواند به انسان یادآوری کند که خوردن، رویدادی اجتماعی است.

بنابراین Arm-A-Dine نه‌تنها غذا را روی میز می‌برد بلکه تصمیم می‌گیرد که چه کسی آن را بخورد. فناوری تشخیص چهره نصب‌شده بر گوشی، به هم‌سفره شما نگاه می‌کند و اگر لبخندی به لبش باشد، بازویی که به شما وصل شده غذا را به او خواهد داد و در غیر این صورت شما را تغذیه می‌کند.

هر چند این ربات هنوز به مراحل تجاری نرسیده و قرار نیست به زودی جایی دیده شود اما شاید بهتر باشد امیدوار باشیم که مانند ربات فیلم عصر جدید خراب نشود و غذا را به سر و صورت گرسنگان نکوبد.

کشمکش گوگل و دلالان ویزا

گوگل می‌گوید تبلیغات شرکت‌هایی که خدمات صدور ویزای الکترونیک آمریکا را انجام می‌دهند از بالای صفحه نتایج جست‌وجو حذف خواهند شد.

ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۱۰ شروع به صدور ویزای الکترونیک برای متقاضیان بریتانیایی سفر به آمریکا کرده است و در ازای هر ویزا ۱۴ دلار دریافت می‌کند.

حق نشر عکس U.S. Esta Service

شرکت‌های واسطه غیررسمی همین کار را با دریافت مبلغی تا ۵ برابر بیشتر انجام می‌دهند و تا چندی پیش با بهینه‌سازی سایت خود برای نتایج جست‌وجو در مکان بالاتری قرار می‌گرفتند. این موضوع باعث شد تا متقاضیان، به جای سایت رسمی به سایت‌های دلال بروند. هشت سال پیش نخستین شکایت به گوگل ارسال شد و حالا گوگل می‌گوید که این مشکل را حل خواهد کرد.

این در حالی است که وب‌سایت‌های واسط همچنان در نتایج جست‌وجو حضور خواهند داشت اما نباید به خاطر تبلیغ در گوگل، بالاتر از وب‌سایت رسمی صدور ویزا قرار بگیرند.

گوگل گفته که با توجه به این که برای رفع این مشکل از یادگیری ماشین استفاده کرده، نتایج جست‌وجو و حل این مشکل در آینده بهبود خواهد یافت.

خط مشی تبلیغاتی گوگل به صراحت می‌گوید که اگر خدماتی دولتی یا همگانی از ابتدا با هزینه‌ای ارزان یا رایگان ارائه می‌شود، تبلیغ سایت‌هایی که همان کار را با هزینه‌ای بیشتر انجام می‌دهند، ممنوع است.

تغییر شکل اینستاگرام در راه

اینستاگرام اخیرا اعلام کرده که طراحی اپلیکیشن خود را به زودی تغییر خواهد داد. تغییر عمده‌ای که در تصاویر منتشرشده به چشم می‌خورد کاهش اهمیت تعداد فالورهاست. در طراحی جدید می‌بینیم که عددی که تعداد فالورها را نشان می‌دهد با قلمی کوچک‌تر نوشته شده و جای آن نیز از بالای پروفایل کمی پایین‌تر آمده است.

حق نشر عکس Instagram

توییتر نیز اخیرا از تغییرات مشابهی صحبت کرده بود و هدف خود از این کار را اولویت دادن به گفت‌وگوی “معنادار” به جای تمرکز بر اعداد و ارقام عنوان کرده بود. یکی از موارد دیگر که اینستاگرام چون توییتر به دنبال آن است، حذف کاربران جعلی از این شبکه اجتماعی است. علاوه بر این، نظرها و لایک‌های جعلی نیز به تدریج از اینستاگرام حذف خواهند شد.

با توجه به تصاویری که اینستاگرام منتشر کرده است، تغییرات عمده دیگر در طراحی جدید این اپلیکیشن، قرار گرفتن دکمه‌های Follow و Message در کنار یکدیگر است. علاوه بر این شما می‌توانید در بخش دنبال‌شوندگان (Following) دوستان مشترک با فردی که در حال مشاهده پروفایلش هستید را ببینید.

افزون بر این در صفحات مربوط به حساب‌های تجاری، دکمه خرید نیر در کنار دکمه‌های مسیریابی و تماس تعبیه شده‌اند.

پهپاد آتش‌نشان

پهپاد بزرگی در لتونی ساخته شده که می‌تواند نمای ساختمان‌ها را بشوید و آتش‌نشانی کند.

این پرنده بی‌سرنشین ۵۵ کیلویی که ۳ متر قطر دارد، با شلنگی به زمین متصل است و طبق ادعای شرکت سازنده‌اش Aerones، می‌تواند ساختمان‌ها را ۲۰ برابر سریع‌تر از انسان تمیز کند و به ارتفاعی بالاتر از نردبان‌های آتش‌نشانی برسد.

این پهپاد که توانایی حمل وزنی معادل ۱۴۵کیلو را دارد، به طور همز‌مان و بسته به شرایط آب‌وهوایی می‌تواند تا ۳۰ دقیقه کار کند. تعویض باتری آن ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و اگر باتری کاملا پر باشد تا ۹۰ دقیقه می‌تواند به کار خود ادامه دهد.

برای نمونه‌های آینده این پهپاد یک کابل بلند پیش‌بینی شده تا بتواند نیروی لازم را از زمین به پهپاد برساند.

وقتی که نسل پنجم ارتباطات موبایل 5G همه‌گیر شود، این دستگاه خواهد توانست تصاویر زنده را از چنین ارتفاعی به هدایت‌گر خود مخابره کند.

تلاش دولت آمریکا برای حذف هوآوی

بر طبق گزارش وال استریت ژورنال، دولت ایالات متحده تلاش می‌کند متحدان خود را متقاعد کند تا استفاده از تجهیزات شرکت هوآوی را به علت نگرانی‌های امنیتی متوقف کنند. در این گزارش آمده که مقامات دولتی ایالات متحده با همتایان خود در آلمان، ژاپن و ایتالیا ملاقات کرده‌اند تا کشورهای دیگر را با استفاده از مشوق‌های مالی به عدم استفاده از تجهیزات چینی ترغیب کنند.

در حال حاضر ایالات متحده استفاده دولتی از تجهیزات ساخت هوآوی را ممنوع کرده و فروشگاه‌هایی را که در پایگاه‌های نظامی قرار دارند از فروش گوشی‌های این شرکت منع کرده است. با این حال هنوز نگرانی‌هایی مبنی بر هک شدن ترافیک اینترنت پایگاه‌های خارج از کشور برایشان وجود دارد چرا که تجهیزات مخابراتی بسیاری از کشورها از سخت‌افزارهای هوآوی تامین شده است. گسترش شبکه‌های جدید 5G نیز به نگرانی‌های امنیتی بیشتر دامن زده است.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments