کمیسرعالی حقوق بشر: تهدید علیه جمعیت امام علی

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

کمیسرعالی حقوق بشر: تهدید علیه جمعیت امام علی

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل؛ تهدیدها علیه جمعیت امام علی موجب نگرانی شدید است

خبرگزاری هرانا – کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل امروز با انتشار بیانیه‌ای نسبت به ادامه تهدیدها علیه سازمان مردم نهاد جمعیت امداد دانشجویی امام علی ابراز نگرانی شدید کرد و خواستار توقف بازداشت موسس این سازمان، شارمین میمندی نژاد و آزادی فوری وی شد. میشل بچله کمیسر عالی حقوق بشر بازداشت و دخالت در فعالیتهای جمعیت امام علی را نمونه‌ای از اقدامات محدودکننده جمهوری اسلامی خوانده که فعالین جامعه مدنی را هدف گرفته است. در بخشی از این بیانیه آمده است که «تعطیل کردن اجباری یک سازمان مردم‎نهاد و یا ایجاد تغییر در ساختار آن، نوع شدیدی از محدود کردن حق آزادی تشکیلات و نمونه‌ی بارز دخالت غیرقانونی در فعالیت‌های جامعه‌ی مدنی است.»

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۹ مردادماه ۱۳۹۹، با انتشار بیانیه‌ای نگرانی شدید خود از ادامه تهدیدها علیه جمعیت امداد دانشجویی امام علی سازمان مردم‌نهاد برجسته‌ی ایرانی ابراز کرد.

میشل بچله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با تاکید بر اینکه مسئولان جمهوری اسلامی عموما از مقررات پر از ابهام امنیت ملی برای سرکوب صداهای مخالف استفاده می‌کنند، می‌گوید: “فضای بسته‌ی جامعه مدنی در ایران در حال محدودتر شدن است. جمعیت امداد دانشجویی امام علی در این فضای محدود و با وجود تهدیدها و فشارها در سال‌های اخیر تلاش کرده به فعالیت خود ادامه دهد.”

وی در پایان از حاکمیت جمهوری اسلامی درخواست می‌کند: “به جمعیت امداد دانشجویی امام علی اجازه دهند به فعالیت‌های خود تحت ساختار کنونی ادامه دهد و به دخالت در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌های این سازمان مردم‌نهاد خاتمه دهند. او همچنین خواستار آن شد که آقای میمندی‌نژاد که بازداشتش در تعارض با قوانین بین‌المللی حقوق بشر است، فورا آزاد شود.”

بیانیه اهالی فرهنگ و هنر در مورد جمعیت امام علی

بیش از پانصد نفر از اهالی فرهنگ و هنر خواهان آزادی موسس جمعیت امام علی شدند

خبرگزاری هرانا – بیش از پانصد نفر از اهالی فرهنگ و هنر و حقوق‌دانان در بیانیه ای مشترک نسبت به تداوم بازداشت شارمین میمندی نژاد، موسس جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی واکنش نشان دادند و خواستار آزادی وی شدند.

در بخشی از بیانیه آنها آمده است، “گسترده‌ی فعالیت‌های عام‌المنفعه‌ی «جمعیت امام علی» در بیش از ۴۴ مرکز در ۲۰ استان کشور جریان دارد. تاسیس مراکز امداد اجتماعی، ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار، حمایت از کودکان کار و کودکان زندانی تنها بخشی از نتایج کوشش‌های این نهاد مردمی است. بازداشت و حبس طولانی‌مدت بنیان‌گذار و مدیر این موسسه موجب خسارت‌های فراوان اجتماعی خواهد شد. صد‌ها خانواده که با حمایت‌های مادی و معنوی «جمعیت امام علی» این روزگار سخت را همچنان با دشواری سپری می‌کنند، به‌زودی دچار مشکلات بیشتری می‌شوند.”

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از دیدار، بیش از پانصد نفر از اهالی فرهنگ و هنر و حقوق‌دانان، با نگارش بیانیه ای خواستار پایان دادن به ادامه بازداشت «شارمین میمندی‌نژاد» شدند.

متن کامل این بیانیه در ادامه می‌آید:
«جمعیت امام علی» از موفق‌ترین سازمان‌های مردم‌نهاد در ایجاد و به‌کارگیری مشارکت عمومی برای گسترش آموزش، ارتقای سلامت، کاهش فقر و بی‌عدالتی در جامعه و نیز مدیریت بحران‌های اجتماعی است. گردانندگان این نهاد مردمی پس از سال‌ها تلاش موفق شده‌اند با جلب اعتماد عمومی، واسطه‌ی حمایت‌های اقتصادی مردم از اقشار آسیب‌پذیر باشند. دامنه‌ی گسترده‌ی فعالیت‌های عام‌المنفعه‌ی «جمعیت امام علی» در بیش از ۴۴ مرکز در ۲۰ استان کشور جریان دارد. تاسیس مراکز امداد اجتماعی، ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار، حمایت از کودکان کار و کودکان زندانی تنها بخشی از نتایج کوشش‌های این نهاد مردمی است. بازداشت و حبس طولانی‌مدت بنیان‌گذار و مدیر این موسسه موجب خسارت‌های فراوان اجتماعی خواهد شد. صد‌ها خانواده که با حمایت‌های مادی و معنوی «جمعیت امام علی» این روزگار سخت را همچنان با دشواری سپری می‌کنند، به‌زودی دچار مشکلات بیشتری می‌شوند.

‏‎ما امضاکنندگان این نامه، ضمن ابراز نگرانی عمیق خود از ایجاد محدودیت‌های کاری برای این نهاد و نیز مدیر آن «شارمین میمندی‌نژاد»، خواستار اقدام فوری، عادلانه و شفاف قضایی برای پایان دادن به بازداشت ایشان هستیم.

بازداشت اعضای جمعیت امام علی غیرقانونی است

خبرگزاری هرانا – ۹۲ تن از وکلای دادگستری با انتشار نامه ای خطاب به رییس قوه قضاییه در رابطه با بازداشت سه تن از اعضای جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی، ضمن غیرقانونی خواندن رویه بازداشت این شهروندان و انتقاد از انتشار فایل‌های صوتی غیرقابل استناد از آنان در رسانه‌ها، مجرم تلقی کردن این شهروندان بدون برگزاری حتی یک جلسه دادگاه توسط رسانه‌های حکومتی را «عدول از اصول دادرسی منصفانه» عنوان کردند.

به گزارش انصاف نیوز، در بخشی از نامه این وکلا با اشاره به قانون آیین‌دادرسی کیفری و تاکید بر ممنوعیت بازداشت افراد به منظور جمع آوری ادله، آمده است «جایگاه اجتماعی اعضای بازداشت شده‌ی جمعیت امام علی، سابقه‌ی پاسخگویی ایشان به فراخوان‌های مراجع قانونی و گستره‌ی فعالیت‌های موجود آن‌ها در ایران از قرائنی است که ضرورت جلب را تضعیف می‌کند. نحوه‌ی دستگیری این اشخاص در ساعات پایانی روز، ادامه‌ی این فرآیند تا نیمه‌شب روز بعد و ورود به دفتر این سازمان مردم‌ نهاد و ضبط اسناد و بخشی از اموال این سمن، رویه‌ای ناسازگار با شخصیت حقوقی یک سازمان مردم ‌نهاد خوش‌نام، پرکار، قانونی و شفاف است و این رفتار می‌تواند دیگر سازمان‌های مردم‌نهاد را به ویژه برای آن‌ دسته که برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند، تحت تأثیر قرار دهد».

بیانیه جمعی از فعالان مدنی

خبرگزاری هرانا – جمعی از فعالان مدنی در اعتراض به بازداشت مؤسس و دو تن از مدیران جمعیت امام علی با انتشار یک بیانیه ضمن اشاره به فعالیت‌های عام المنفعه و غیر سیاسی این نهاد، خواهان آزادی این شهروندان شدند. در بخشی از این بیانیه آمده است “همانطور که می‌دانیم، میزان سنجش سلامت یک جامعه، به تعداد و گستره‌ی فعالیت‌های نیکوکارانه است. بنابراین، جامعه‌ای که در آن، پاسداشت فعالیت‌های نیکوکارانه، بازداشت باشد، به طور حتم اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی را از دست خواهد داد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از انصاف، جمعی از فعالان مدنی در اعتراض به بازداشت مؤسس و دو تن از مدیران جمعیت امام علی با انتشار یک بیانیه خواهان آزادی این شهروندان شدند.

متن کامل این بیانیه در ادامه می‌آید:

“ما، به عنوان جمعی از فعالان مدنی ایران که شاهد فعالیت‌های انساندوستانه و نیکوکارانه جمعیت امام علی (ع) بوده و هستیم، ضمن ابراز تأسف و تأثر عمیق خود از بازداشت و بازرسی منزل مؤسس و مدیران این جمعیت، بر این باوریم که فعالیت‌های مدنی جزء لاینفک یک جامعه سالم و یکی از نشانه‌های تمدنی است و هر گونه اختلال در فعالیت‌های مدنی و نیکوکارانه، آسیب به کل جامعه خواهد زد.

کارنامه این نهاد مدنی و مردمی در بیست سال گذشته، همواره عام المنفعه، همیشه شفاف و کاملاً غیرسیاسی بوده و نه تنها هیچ هزینه‌ای برای دولت نداشته، بلکه با ایده‌ها و طرح‌هایی نظیر کوچه گردان عاشق، پیوند زیبایی بین مناسک ملی و مذهبی و عمل نیکوکارانه ایجاد کرده و سبب کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه نسبت به کودکان شده است.

اعتماد ساخته شده ناشی از رفتار نیکوکارانه بین مردم و جمعیت، سرمایه اجتماعی وزینی فراهم ساخته که این نهاد را مثل نگینی درخشان به جامعه بزرگ ایران پیوند داده است. نگرانی عمیق ما آسیب به این اعتماد عمومی از طریق هجمه به آن می‌باشد.

همانطور که می‌دانیم، میزان سنجش سلامت یک جامعه، به تعداد و گستره‌ی فعالیت‌های نیکوکارانه است. بنابراین، جامعه‌ای که در آن، پاسداشت فعالیت‌های نیکوکارانه، بازداشت باشد، به طور حتم اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی را از دست خواهد داد.

لذا از مقامات مسئول به ویژه ریاست قوه قضاییه به عنوان مسئول پرونده و وزارت کشور به عنوان مسئول مشارکت‌های اجتماعی، می‌خواهیم که ترتیبی اتخاذ فرمایند تا اسرع وقت، زمینه آزادی این نیکوکاران فراهم شده و ارتقای جامعه مدنی با پاسداشتِ نیکوکاری، تضمین شود.

گفتنی است، دفتر جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی روز یکشنبه ۱ تیرماه ۹۹ توسط نیروهای امنیتی در تهران پلمب شد. ماموران همزمان با حضور در منزل شارمین میمندی نژاد موسس جمعیت امام علی او را بازداشت کردند. مرتضی کی منش مسئول رسانه‌ای جمعیت امام علی و کتایون افرازه بازرس علی‌البدل این جمعیت نیز بازداشت شده‌اند.

لازم به یادآوری است که جمعیت امام علی پیشتر در تاریخ ۲۸ فروردین‌ماه ۹۸ نیز از تهدید و بازخواست تلفنی تعدادی از اعضای خود در خلال امدادرسانی به مناطق سیل زده خبر داده بود.

جمعیت امام علی، آن‌گونه که در تارنمای آن آمده: «یک سازمان مردم نهاد، کاملا مستقل، غیرسیاسی و غیردولتی است که در سال ۱۳۷۸ به صورت رسمی با شماره ۱۹۰۶۱ به ثبت رسید و فعالیت خود را با مجوز رسمی از وزارت کشور دنبال می‌کند. این جمعیت در حال حاضر ۳۶ خانه ایرانی و ۱۰ نمایندگی فعال در شهر تهران (در دانشگاه‌های صنعتی شریف و تهران و دیگر نقاط شهر ) و نزدیک به ۱۰ هزار عضو فعال در سراسر ایران دارد. عمده فعالیت این انجمن در خصوص کمک به کودکان و زنان نیازمند است.

تاوان دستگیری از رعیت می شود دستگیری!

اتهامات بی پايه و اساس اطلاعات سپاه علیه موسسه خیریه امام علی که یکی از بزرگترین نهادهای خیریه غیردولتی در ایران محسوب می شود

یک کاربر ایرانی در واکنش به بازداشت مسئولین این موسسه خیریه نوشت: چشمِ تنگِ پاسدارانی که صاحب کل مملکت شده‌اند همین یک نهاد مردمی را هم که دست فقرا را میگرفت نتوانست ببیند. در مملکتی که پاسداران خامنه ای آن را به فلاکت رسانده‌اند، تاوان دستگیری از رعیت می شود دستگیری!

کمیسرعالی حقوق بشر: تهدید علیه جمعیت امام علیدفتر جمیعت امام علی پلمپ شد و موسس و دو عضو ارشد این موسسه خیریه بازداشت شدند؛ منابع نزدیک به سپاه این افراد را به همکاری با رسانه‌های بیگانه متهم کردند

به گزارش رادیو فرانسه، خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، در گزارشی آورده است: عناصر اصلی این موسسه علاوه بر توهین به مقدسات و ترویج تفکرات انحرافی ضد دینی با رسانه‌های معاند و بیگانه همکاری داشته اند.

خبرگزاری تسنیم نیز در گزارشی درباره بازداشت موسس جمعیت امام علی نوشت: وی و عوامل مرتبط با او با سوء استفاده از عناوین مقدس در سایه اجراء برنامه‌های شبه فرهنگی- اجتماعی به ترویج فرهنگ التقاطی و توهین به مقدسات و ترویج تفکرات انحرافی ضددینی با همکاری رسانه‌های بیگانه پرداخته و در طول سال‌های فعالیت علاوه بر همراهی با مراکز بیگانه، ادعاهایی مانند مبارزه با تبعیض و مباحث حقوق بشری و مبارزه با فقر و معضلات اجتماعی را مطرح کرده است.

این در حالیست که جمعیت امام علی، یک جمعیت خیریه مردمی و مستقل دانشجویی است که از سال ۱۳۷۸ آغاز به کار کرد و به گفته‌ی مسئولان این نهاد، ده هزار عضو بطور داوطلب با این موسسه خیریه همکاری دارند. این نهاد با سرزدن به محله‌های محروم در شهرهای مختلف بسته‌های غذایی و بهداشتی توزیع می‌کنند.

نظرات