کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان کشته شدن ۱۲ کودک در حمله هوایی در تخار را تأیید کرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

24 October 2020

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان کشته شدن ۱۲ کودک در حمله هوایی در تخار را تأیید کرد

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان یافته‌های ابتدایی خود درباره تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی نیروهای ارتش در ولایت تخار را منتشر کرد.
براساس یافته‌های ابتدایی کمیسیون مستقل حقوق بشر، در سی‌ام تیر کودک دختر و پسر کشته و ۱۸ تن دیگر از جمله ملای مسجد زخمی شده‌اند.
کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که این تلفات در پی حمله هوایی نیروهای دولتی در منطقه هزاره قرلق قول‌برس تخار به غیرنظامیان وارد شده است.
طبق یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر، کودکان در این مسجد نزد ملا درس می‌خواندند و حمله هوایی هنگامی صورت گرفته است که دسته‌ای از جنگ‌جویان گروه طالبان از نزدیک این مسجد عبور می‌کردند. با این حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر از مسوولان حکومتی خواسته با شهروندان ناقض حقوق بشر با گفتار و رفتار تهدیدآمیز برخورد نکنند.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افزایش تلفات غیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان را نگران‌کننده خوانده و گفته است جنگ راه حل نیست و جز به قربانی‌شدن فزاینده شهروندان، نقض همه‌جانبه حقوق بشری و شهروندی آنان و ویرانی هرچه بیش‌تر کشور نمی‌انجامد.
کمیسیون مستقل حقوق بشر خواستار شناسایی عاملان حمله به غیرنظامیان، تأمین عدالت و جبران خسارت وارده بر آن‌ها شده است. این نهاد هم‌چنان خواستار توقف فوری جنگ و برقراری آتش‌بس و حل مسایل از طریق مذاکره شده است.

Share

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments