کنفرانس ژنو ۲۰۲۰؛ تعهد مالی جامعه جهانی برای چهار سال آینده افغانستان مشخص می‌شود

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۱۳ دقیقه پیش

The 2020 Afghanistan Conference logo

توضیح تصویر،

آرم کنفرانس ژنو ۲۰۲۰ برای افغانستان دایره‌های نمادین که نشانه وحدت، تعهد مداوم در قبال افغانستان آرام، مرفه و متکی به خود است. در آرم رنگهای پرچم افغانستان و سازمان ملل و فونت از فنلاند به عنوان برگزارکنندگان کنفرانس استفاده شده است.

کنفرانس کشورهای حامی مالی افغانستان، در روزهای ۲۳- ۲۴ نوامبر برگزار می‌شود. این کنفرانس میزان تعهدات مالی کشورهای کمک کننده برای چهار سال آینده را مشخص می‌کند.

وزارت خارجه افغانستنان در خبرنامه‌ای گفته که امروز، شنبه (اول قوس/آذر) محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه و عبدالهادی ارغندیوال، وزیر مالیه/دارایی افغانستان -که امروز از پارلمان رای اعتماد کسب کردند- برای شرکت در کنفرانس ژنو عازم ژنو سوئیس شدند.

کنفرانس‌های تعهدات مالی برای بازسازی افغانستان هر چهار سال برگزار می‌شود. کنفرانسهای قبلی تعهدات مالی در سال ۲۰۱۶ در بروکسل و در توکیو در سال ۲۰۱۲ برگزار شدند.

کنفرانس ژنو در حالی برگزار می‌شود که مذاکرات صلح دوحه میان نمایندگان دولت و طالبان در دوحه قطر جریان است.

طالبان با نشر اعلامیه‌ای از برگزاری کنفرانس ژنو “استقبال” کرده و از جامعه جهانی خواسته که با “هماهنگی” با طالبان “این کمک‌ها را توزیع کنند”.

دستور کار کنفرانس ژنو

کشور فنلاند، سازمان ملل و دولت افغانستان برگزاری کنفرانس ژنو ۲۰۲۰ را برعهده گرفته اند. این کنفرانس در سطح وزیران است و انتظار می‌رود نمایندگان بیش از ۷۰ کشور و نهادهای بین‌المللی را گردهم آورد.

برنامه اصلی کنفرانس در روز ۲۴ نوامبر است و روز ۲۳ نوامبر نیز برنامه‌های جانبی در نظر گرفته شده است. نشست‌های دو روز به صورت مجازی برگزار می‌شود اما امور تدارکاتی، تنظیم و ترجمه همزمان از هتل پلس دنیشن ژنو انجام می‌شود.

نشست اصلی در روز ۲۴ نوامبر با سخنرانی محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد افتتاح می‌شود.

ریاست نشست را پیکا اویستو، وزیر امور خارجه فنلاند، محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان و دبوره لیونز، نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان برعهده دارند.

نمایندگان کشورها و نهادهای بین المللی نیز در کنفرانس سخنرانی می‌کنند.

روز ۲۳ نوامبر نیز سه نشست برگزار می‌شود که به بحث در مورد چالش‌های عمده در افغانستان می‌پردازد:

– تامین صلح پایدار با تاکید بر دو موضوع محوری حقوق بشر و مشارکت زنان و ادغام مجدد مهاجران و بازگشت‌کنندگان

– روشهای سازمانی و اجتماعی برای مبارزه با فساد

– اولویت‌های اقتصادی و موثریت کمک‌ها

بیانیه‌ای از جانب جامعه مدنی افغانستان نیز در کنفرانس ژنو ارایه خواهد شد.

.

توضیح تصویر،

دو سال پیش در ۲۸ اکتبر ۲۰۱۸ کنفرانس تجدید تعهدات بین المللی با افغانستان در ژنو سوئیس برگزار شده بود.

اهداف کنفرانس

هدف از این کنفرانس تعهدات مالی جامعه بین المللی برای توسعه افغانستان برای چهار سال آینده ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵است.

علاوه بر تعهدات کمک مالی، چارچوب توسعه‌ای افغانستان، یک اعلامیه سیاسی مشترک و یک “معماری جدید” برای مصرف کمکهای بین المللی در افغانستان از جمله اهداف کنفرانس ژنو ۲۰۲۰ است.

دو سال پیش در نوامبر ۲۰۱۸، کنفرانس ارزیابی و تجدید تعهدات کشورهای حامی مالی افغانستان در ژنو سوئیس برگزار شده بود.

نمایندگان کشورها با این هدف به این کنفرانس ژنو می‌آیند که بنیان پایدار برای صلح افغانستان نیاز به تداوم حمایت جامعه جهانی دارد.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان گفته که “وقتی صلح در افغانستان تأمین شود، پیش بینی ما این است که نه تنها شرایط برای بازگشت میلیونها تن از مهاجرین به کشورشان فراهم می‌گردد، بلکه ما با وظیفه دشوار ادغام مجدد جنگجویان طالب نیز روبرو خواهیم گشت.”

فنلاند در رهبری کنفرانس برای افغانستان پیامی دارد؟

در حالی که موضوع حقوق و آزادیهای زنان نگرانی اصلی در روند مذاکرات صلح افغانستان است دولت فنلاند، کشوری که زنان جوان رهبری دولت را در دست دارند همراه با دولت افغانستان ریاست مشترک کنفرانس ژنو سال ۲۰۲۰ را برعهده دارند.

.

پیکا اویستو، وزیر امور خارجه و ویلی اسکیناری، وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلند در این کنفرانس خواهند بود.

یانی تالاس، فرستاده ویژه کشور فنلاند برای برگزاری کنفرانس ژنو ۲۰۲۰ می‌گوید “سازماندهی کنفرانس تحت این شرایط برای فنلاند دستاورد چشمگیری است. مهم است که ما حالا از افغانستان حمایت کنیم که نتایج قابل توجه تا اکنون با حمایت جامعه بین المللی از جمله فنلاند حاصل شده است.”

او افزوده که “در حقیقت، حمایت بین المللی و تعهد بلندمدت نسبت به افغانستان اکنون بیش از هر زمان دیگری مهم است.”

.

توضیح تصویر،

سانا مارین ۳۵ ساله (دوم از سمت راست)، جوان ترین نخست وزیر جهان در کنار وزیران مالیه، کشور و آموزش فنلاند

افغانستان چقدر پول نیاز دارد؟

همزمان با خروج زمان‌بندی شده نیروهای بین‌المللی از افغانستان یک چارچوب زمانی برای افغانستان موسوم به “دهه تحول” تعریف شد که افغانستان تا سال ٢٠٢٤ به “خودکفایی و خوداتکایی” اقتصادی برسد.

قرار است کنفرانس ژنو تعهدات مالی برای توسعه افغانستان را تا پایان سال ۲۰۲۴ که پایان دهه تحول است را اعلام کند.

کمک‌های ناتو و آمریکا به بودجه نیروهای امنیتی افغانستان، آموزش و تجهیز ارتش و پلیس و نیروهای امنیتی این کشور در نشست‌های ناتو صورت می‌گیرد.

برخی ارزیابی‌ها حکایت از کاهش ۲۰ درصدی کمک‌ها تا پایان دهه تحول دارد. در کنفرانس ژنو در مورد چارچوبی که میزان کاهش کمک‌ها را بنا به توانایی دولت افغانستان برای تامین بودجه عادی و توسعه‌ای مشخص می‌کند.

عبدالهادی ارغندیوال در پارلمان گفت که این کشور از جامعه جهانی خواهد خواست که مصرف کمک‌های توسعه‌ای تا ۶۵ درصد از طریق بودجه دولت افغانستان به مصرف برسد. او افزود که اکنون ۴۹ درصد این کمک‌ها از طریق بودجه افغانستان مصرف می‌شود.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments