گروگان گیری ۱۲ سال قبل خبرنگار نیویورک تایمز؛ متهم افغان در اوکراین بازداشت شد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۳۸ دقیقه پیش

.

توضیح تصویر،

آقای راد حالا یکی از سردبیران مجله نیویورکر است

رسانه‌های غربی گزارش داده اند که مقام‌های اوکراینی یک مرد افغان را به اتهام آدم ربایی، بازداشت و روز سه شنبه (۶ عقرب/آبان) به آمریکا مسترد کرده اند.

فرد متهم، حاجی نجیب‌الله ۴۲ ساله متهم است که در سال ۲۰۰۸، دیوید راد، خبرنگار نیویورک تایمز و دو همکار افغان او را ربود، به پاکستان منتقل و ۷ ماه زندانی کرد.

دیوید راد، خبرنگار نیویورک تایمز، همراه با طاهر لودین خبرنگار افغان و یک راننده افغان، برای انجام مصاحبه با یکی از فرماندهان طالبان از کابل حرکت کردند که از سوی نجیب‌الله و دو همدست‌اش، در حومه کابل ربوده شدند.

آقای راد و لودین بعد از ۷ ماه گروگان بودن، در وزیرستان شمالی در پاکستان، در ماه جون سال ۲۰۰۹، در تاریکی شب، توانستند فرار کنند و خود را به یک پاسگاه نیروهای پاکستانی برسانند. راننده آنها چند هفته بعد فرار کرد.

نیویورک تایمز آن زمان خبر ربوده شدن خبرنگار خود را تا فرار او منتشر نکرد.

کیفرخواست علیه نجیب الله، او را به آدم ربایی، گروگان گیری، توطئه و استفاده از اسلحه برای خشونت در جنایت متهم می‌کند. هر کدام از این موارد احتمال حبس دایمی را دارد.

نجیب الله که گفته می‌شود فرمانده طالبان بوده، در جریان صحبت با قاضی دادگاه، روز چهارشنبه ۸ عقرب/آبان گفته است که او تاجر است، یک خانه در کابل و یک خانه در دبی دارد، ازدواج کرده است و ۷ فرزند دارد.

آقای نجیب الله، از دادگاه خواسته است که او را با قید وثیقه آزاد کند.

دو همدست نجیب الله او هنوز آزاد اند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments