گزارش تغییرات اقلیمی دولت آمریکا در تضاد با ترامپ

جستجو

گزارش تغییرات اقلیمی دولت آمریکا در تضاد با ترامپ

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
در این گزارش آمده آتش‌سوزی‌های پی در پی می‌تواند به سرعت تغییرات اقلیمی را شتاب دهدحق نشر عکس EPA
Image caption در این گزارش آمده آتش‌سوزی‌های پی در پی می‌تواند به سرعت تغییرات اقلیمی را شتاب دهد

چندین نهاد دولتی در آمریکا در گزارش جامع خود نسبت به تاثیرات زیان‌بار تغییرات اقلیمی بر اقتصاد آمریکا و سلامت آمریکاییان هشدار داده‌اند. این گزارش برخلاف رویکرد دونالد ترامپ است که به پدیده گرمایش زمین یقین ندارد.

در چهارمین گزارش ملی ارزیابی اقلیمی آمده “اگر همین امروز در این باره گامی برداشته نشود… مصائب ناشی از تغییرات اقلیمی عمیق‌تر هم خواهد شد.”

در این گزارش که چندین سازمان دولتی و تحقیقاتی در تهیه آن شرکت کرده‌اند و نام و امضای چند دانشمندان برجسته اقلیم‌شناسی جهان در پای آن وجود دارد پیش‌بینی شده که چالش‌های رو به گسترش تغییرات اقلیمی بروی سلامت و امنیت انسان‌ها و کیفیت زندگی آنها تاثیر منفی خواهد گذاشت و رشد اقتصادی جهان را هم متاثر خواهد کرد.

این گزارش که روز جمعه (۲۳ نوامبر – دوم آذر) منتشر شده در تضاد با رویکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکاست که بارها گفته به گزارش‌های این چنین یقین ندارد و سیاست دولت خود را بر حمایت کامل از توسعه صنایع انرژی فسیلی متمرکز کرده است.

در این گزارش یک بار دیگر دانشمندان برجسته جهان تاکید کرده‌اند که انسان در بروز تغییرات اقلیمی نقش دارند و و هشدار داده‌اند که نوسان دمای هوا در پی دستکاری‌های انسانی شدت یافته است.

گزارش چه می‌گوید؟

گزارش ملی وضعیت اقلیمی آمریکا که در تهیه آن ده‌ها آژانس دولتی و سازمان رسمی این کشور نقش دارند، هر سال با بررسی وضعیت موجود، چشم‌اندازی از تاثیرات تغییرات اقلیمی بر لایه‌های مختلف جامعه آمریکا ارایه می‌کند.

در این گزارش آمده: “با توجه به رشد بی‌سابقه تولید گازهای گلخانه‌ای، بخش های مختلف اقتصاد آمریکا تا پایان قرن میلادی حاضر (۲۱۰۰) میلیاردها دلار متضرر خواهند شد به نحوی که جمع این ضررها بیشتر از درآمد ناخالص بسیاری از ایالت‌های آمریکا فراتر خواهد رفت.

اخبار مرتبط

ترامپ: بعید می‎دانم تغییرات اقلیمی منشاء انسانی داشته باشد

نوبل اقتصاد برای تحقیق درباره تاثیر تغییرات اقلیمی و رشد پایدار

چین به معاهده تغییرات اقلیمی پاریس پایبند می‌ماند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

تغییرات اقلیمی، دامن شکارچیان گوزن شمالی را گرفت

در ادامه این گزارش تاکید شده بدون مداخله گسترده و ادامه‌دار در مناطق مختلف جهان، تغییرات اقلیمی به صنایع زیربنایی آمریکا، رشد اقتصادی این کشور آسیب بیشتری وارد خواهد کرد.

نویسندگان این گزارش خاطرنشان شده‌اند که تغییرات اقلیمی از هم اکنون هم تاثیرات مخرب خود را با سوانح طبیعی که در چند سال اخیر روی داده نشان داده‌ و بر زندگی هزاران آمریکایی تاثیر گذاشته است.

با وجود این هشدارها، این گزارش نوید داده که فجایع اقلیمی آینده در صورت مشارکت جمعی و پایین آوردن میزان تولید گازهای گلخانه‌ای تا حدودی قابل کنترل خواهد بود.

واکنش‌ها چه بوده؟

گروه‌های محیط زیستی گفته‌اند نگرانی‌های منعکس شده در این گزارش پژواک هشدارهایی است که آنها هم بارها خواستار توجه به آنها شده‌اند.

برندا اکورزل، مدیر “اتحادیه دانشمندان نگران” که تمرکز آنها بر تغییرات اقلیمی است و خود در تهیه این گزارش مشارکت داشته گفته: “این گزارش نشان می‌دهد که تغییرات اقلیمی یک معضل در آینده دور نیست.”

“این پدیده همین حالا هم تمام نقاط کشور را متاثر کرده است.”

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، که یک جمهوری خواه است بارها گفته از نظر او ئشت هشدارها درباره تغییرات اقلیمی “نیات سیاسی” نهفته است. او در گفتگوی ماه اکتبر گذشته خود با شبکه خبری فاکس گفت همچنان قانع نشده که انسان مسئول تغییرات اقلیمی است.

پس از ورود آقای ترامپ به کاخ‌سفید آمریکا را از پیمان اقلیمی پاریس خارج کرد؛ پیمانی که به موجب آن ۱۸۷ کشور جهان (بدون ضمانت اجرایی) متعهد شدند برای جلوگیری از گرم شدن دمای کره زمین، تولید گازهای گلخانه‌ای و منواکسید کربن را کاهش دهند.

اما آقای ترامپ که در زمان انعقاد این پیمان هنوز رئیس جمهور آمریکا نشده بود بارها ضمن “بد خواندن” این پیمان برای اقتصاد آمریکا گفته مایل به مذاکره مجدد در این باره است و در غر اینصورت تمایلی برای پیوستن دوباره کشورش به آن ندارد.

او در جریان کارزارهای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ تغییرات اقلیمی را یک “حقه” خوانده بود هر چند بعد از ورود به کاخ‌سفید این ادعا را تکرار نکرد و گفت دیگر به “حقه” بودن آن باور ندارد اما به نقش مستقیم انسان در شکل‌گیری آن هم یقین ندارد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments