یوناما: در جنگ هلمند غیرنظامیان به شمول زنان و کودکان کشته و زخمی شده‌اند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۲۳ دقیقه پیش

.

توضیح تصویر،

ده‌ها غیر نظامی، هم از زن و کودک در میان قربانیان جنگ اخیر هلمند اند

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفته گزارش‌های ابتدایی نشان می‌دهد که در پی خشونت‌های اخیر در ولایت ناآرام هلمند در جنوب افغانستان، افراد ملکی/غیر نظامی به شمول زنان و کودکان نیز کشته و زخمی شده‌اند.

یوناما در صفحه توییترش نوشت: “افراد ملکی باید از آسیب دیدن محافظت شوند و تنها راه برای حفاظت غیرنظامیان توقف خشونت‌ها در افغانستان است.”

تا کنون آمار دقیقی از تلفات غیرنظامیان در جنگ هلمند در دست نیست اما گزارش‌های ابتدایی نشان می‌دهد که تنها در دو روز اول این جنگ، دست‌کم ۷۰ زخمی غیرنظامی به بیمارستان ولایتی ایمرجنسی انتقال یافته و ده نفر از آنها جان باخته‌اند.

یوناما گفته که ادامه خشونت‌ها، تلاش‌ها برای پیشرفت و ایجاد پل میان طرف‌ها در مذاکرات صلح افغانستان در دوحه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سازمان ملل بار دیگر بر توقف فوری خشونت‌ها و تمرکز بر دستیابی به یک توافق صلح‌آمیز از طریق مذاکرات برای جنگ افغانستان تاکید کرده است.

یوناما گفته که “شمار کشته و زخمی شدگان افراد ملکی، شاخص اصلی شدت خشونت‌ها، تاکنون در سال ۲۰۲۰ کمتر بوده است، اما به نظر می‌رسد در هفته‌های اخیر تغییرات نگران کننده‌ای در حال رخ دادن است.”

همچنین دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه‌ سازمان ملل متحد (اوچا) در افغانستان نیز گفته که ۳۵ هزار نفر در پی خشونت‌ها در هلمند آواره شده‌اند. از میان هزاران آواره، روز گذشته فقط ۱۳۰ خانواده از کمک های اولیه برخوردار شدند. نهادهای مرتبط به سازمان ملل گفته‌اند که آنها نگران امنیت و ایمنی آوارگان هستند.

باشندگان محل می‌گویند که با آمدن هزاران آواره به شهر لشکرگاه ، قیمت مواد غذایی نیز افزایش یافته است.

.

توضیح تصویر،

در پی خشونت‌ها در هلمند حدود ۳۵ هزار نفر آواره شده‌اند

سازمان عفو بین‌الملل نیز از نظامیان افغان و طالبان خواسته که مسیر امنی برای خروج غیرنظامیان از مناطق جنگی بوجود آورند. این سازمان هشدار داده که در غیر آن وضعیت افراد ملکی به سرعت در روزهای پیشرو وخیم خواهد شد.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه‌ سازمان ملل متحد همچنین از مسدود شدن ۹ مرکز بهداشتی بر اثر ادامه درگیری‌ها در ولسوالی‌های نادعلی، ناوه، نهرسراج و منطقه بولان ولایت هلمند خبر داده است. به گفته این سازمان به دلیل بسته شدن این مراکز ۳۸ هزار نفر از دسترسی به خدمات صحی محروم شده‌اند.

جنگ باعث شده که چهارهزار دانش‌آموز از رفتن به مکتب/مدرسه باز بمانند. در کنار این، ادامه خشونت‌ها باعث قطع برق و خدمات مخابراتی در این ولایت شده است.

همچنین گزارش شده که جاده لشکرگاه – هلمند از شش روز به این سو به دلیل ادامه درگیری‌ها به روی ترافیک مسدود است. این مسیر ولایت قندهار را هلمند وصل می‌کند.

آخرین‌ها از جنگ در هلمند

گزارش‌های تازه از ولایت هلمند حاکی از آن است که شب گذشته نیز بار دیگر درگیری‌ها میان نظامیان افغان و طالبان در ولسوالی‌های ناوه و نادعی هلمند ادامه داشته است.

منابع امنیتی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که شب گذشته نیروهای آمریکایی در منطقه چاه انجیر نزدیک به شهر لشکرگاه بالای جنگجویان طالبان حمله هوایی کردند.

پیش از این نیز نیروهای آمریکایی در افغانستان تایید کرده بودند که در روزهای گذشته چندین حمله هدفمند هوایی علیه مواضع طالبان “برای دفاع” از نیروهای امنیتی افغان را در هلمند اجرا کرده‌اند. این نیروها گفته که این حملات خلاف توافقنامه آمریکا با طالبان نیست و نیروهای آمریکایی به حمایت نیروهای افغان در صورتی که از سوی طالبان مورد حمله قرار بگیرند ادامه خواهند داد.

از سویی هم اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان که روز گذشته به منظور بررسی وضعیت امنیتی هلمند به این ولایت رفته بود دوباره به کابل برگشته است.

تا کنون در مورد تلفات نظامیان افغان در جنگ هلمند، آمار دقیقی در دست نیست. تنها روز گذشته در نتیجه سقوط دو هلی‌کوپتر نظامی در ولسوالی ناوه دست‌کم ۹ نفر کشته شدند. قربانیان شامل چند خلبان و نظامیان بودند. این هلی‌کوپترها برای انتقال زخمیان به ولسوالی ناوه هلمند رفته بودند.

.

توضیح تصویر،

مراسم تشیع جنازه قربانیان سقوط دو هلی‌کوپتر/چرخبال ارتش افغانستان امروز در کابل برگزار شد

مراسم تشیع جنازه قربانیان سقوط دو هلی‌کوپتر/چرخبال ارتش افغانستان امروز در کابل برگزار شد و در آن محمداشرف، رئیس جمهوری این کشور، امرالله صالح، معاون او و برخی دیگر از مقام‌های بلندپایه دولت شرکت کردند.

همزمان با دوام خشونت‌ها، سفارت بریتانیا در کابل نیز امروز حمله طالبان به ولایت هلمند را محکوم کرده است. سفارت بریتانیا با نشر خبرنامه‌ای گفته:”درگیری‌های هلمند گفتگوهای صلح را تضعیف و به چالش می‌کشد. همه طرف‌های درگیر در جنگ باید فورا از خشونت‌ها بکاهند و برای تامین آتش بس بخاطر مردم رنج‌دیده افغانستان تلاش کنند.”

پیش از این سفیران کشورهای آمریکا، کانادا و نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان نیز خواستار پایان درگیری در ولایت ناآرام هلمند در جنوب افغانستان شده‌اند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments