یک آخوند حکومتی در ایران: مصر می خواهد مانع از حضور هنیه در کنفرانس تهران شود

جستجو

یک آخوند حکومتی در ایران: مصر می خواهد مانع از حضور هنیه در کنفرانس تهران شود

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

محسن عراقی، از اعضای مجلس خبرگان ایران، گفت به نظر نمی رسد قاهره به رهبر حماس اجازه دهد برای حضور در کنفرانس بین المللی اتحاد اسلامی به تهران سفر کند.

یک روحانی ایرانی گفته است که اسمائیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس پذیرفته است در کنفرانس بین المللی اتحاد اسلامی در تهران که در آخر این هفته برگزار می شود، شرکت کند، اما به نظر نمی‌آید مصر به وی اجازه بدهد از نوار غزه خارج شده و به این سفر برود.

هنیه از مه ۲۰۱۷ که به ریاست دفتر سیاسی حماس برگزیده شد از ایران دیدن نکرده است.

بنا به گزارش تلویزیون العالم ایران، محسن عراقی، از اعضای مجلس خبرگان ایران، اخیرا گفته است «اسمائیل هنیه موافقت کرده است در این کنفرانس شرکت کند، اما به نظر نمی آید مصر به وی اجازه سفر به ایران بدهد». «اگر نتواند به این سفر بیاید، شرکت وی در کنفرانس از طریق ویدئو ممکن نخواهد بود».

یک مقام ارشد حماس، به درخواست اظهارنظر در این مورد، پاسخ نداد.

مقامات گروه تروریستی حماس غزه، برای خروج از نوار از طریق گذرگاه رفاه می بایست از مصر مجوز دریافت کنند.

اسرائیل اجازه خروج از غزه از طریق گذرگاه اریز، تنها معبر پیاده رو میان قلمرو این کشور و منطقه محصور ساحلی را به مقامات حماس نمی دهد.

در وبسایت رسمی کنفرانس آمده است که حسن روحانی رئیس جمهور ایران، احمد بدرالدین حسون مفتی اعظم سوریه، نوری المالکی نخست وزیر پیشین عراق، و دیگران در این گردهمایی در تهران شرکت خواهند داشت.


تصویر: محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در دیدار با مقامات ارشد حماس در تهران، ۷ اوت ۲۰۱۷.
(Screen capture: YouTube)

طبق اطلاعات وبسایت این کنفرانس، «هدف کنفرانس اتحاد آن است که زمینه را برای اتحاد و همبستگی جهان اسلام و وحدت میان علما به منظور نزدیکی نقطه نظرات علمی و فرهنگی ایشان در فقه، اصول، کلام، و خوانش است؛ یکی دیگر از اهداف کنفرانس بررسی مشکلات مسلمانان، و ارائه راه حل مناسب، و اتخاذ موضع مشترک علیه این مشکلات است».

گمان می رود ایران از حامیان اصلی تیپ عزالدین القاسم، شاخه نظامی حماس باشد.

در یک سال و نیم گذشته، مقامات ارشد حماس دست کم چهار بار از ایران دیدن کرده اند.

در اکتبر ۲۰۱۷، یک هیات بلندپایه حماس چند روزی را در تهران گذراند و با مقامات بلندپایه ایرانی از جمله علی اکبر ولایتی، مشاور ارشد آیت الله خامنه ای ولی فقیه ایران دیدار کرد.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/iranian-cleric-egypt-wants-to-block-haniyeh-from-attending-event-in-tehran/

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments