یک ادعای عجیب؛‌ رسیدن به مریخ ظرف ۳ ماه!

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
مریخ,رسیدن به مریخ در سه ماه
شرکت خودروسازی بریتانیایی “رولز رویس” و “سازمان فضایی بریتانیا” به منظور توسعه موتور فضاپیمای مبتنی بر انرژی هسته ای همکاري را آغاز کرده اند که مدعی هستند میتواند انسان را ظرف سه ماه به مریخ برساند.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، رولزرویس شرکت خودروسازی انگلیسی که در زمینه مهندسی، طراحی، تولید و توزیع خودروهای لوکس فعالیت می کند با سازمان فضایی بریتانیا برای توسعه موتورهای فضاپیما مبتنی بر انرژی هسته ای (nuclear- powered) یک همکاري غیرمنتظره را شروع کرده است.

در این همکاری آن ها تلاش خود را به کار خواهند گرفت تا پتانسیل انرژی هسته ای را بعنوان منبع انرژی برای استفاده در سفرهای آینده در اعماق فضا بررسی کنند. در صورت موفقیت، یک فضاپیمای هسته ای میتواند زمان سفر به مریخ را به سه تا چهار ماه کاهش دهد که این زمان تقریباً نیمی از زمان ممکن رسیدن به آن جا که در حال حاضر با استفاده از موتورهای شیمیایی انجام می شود، خواهد بود.

علاوه بر این کاهش زمان سفر به این معنا است که فضانوردان حاضر در فضا پیما (Spacecraft) در طول پرواز در معرض تابش کمتری قرار دارند و انسان در طول سفرهای آینده به مریخ یا سیارات دیگر ایمن تر خواهد بود.

پیشتر از این سازمان ناسا پیش رانش هسته ای را “فناوری تغییر دهنده بازی برای اکتشاف در اعماق فضا” (game changing technology for deep space exploration) توصیف کرده است که شامل هدایت انتشار انرژی آزاد شده در تقسیم اتم برای سرعت بخشیدن به سوخت موشک با سرعت زیاد است.

رولزرویس و سازمان فضایی بریتانیا پیش بینی می کنند که این نوع موتور میتواند دو برابر کارآمدتر از موتورهای شیمیایی باشد که در حال حاضر برای تأمین انرژی موشک استفاده می شود و زمان سفر را نیز به نصف کاهش می دهد.

دکتر “گراهام ترنوک” (Graham Turnock) رئیس اجرایی سازمان فضایی بریتانیا اظهار‌کرد: نیروی هسته ای فضایی و پیش رانش یک مفهوم تغییر دهنده بازی است که می تواند روند عملیات مأموریت های آینده در اعماق فضا را که طی آن انسان به مریخ و دیگر سیارات خواهد رفت، تسهیل کند.

این مطالعه به ما کمک می کند تا ظرفیت هیجان انگیز فضاپیماهای مجهز به انرژی اتمی را متوجه شویم و دریابیم آیا این فناوری نوپا میتواند به ما کمک کند تا نسبت به گذشته سریعتر و تعداد دفعات بیشتری سفر کنیم یا خیر.یک موتور هسته ای همچنین میتواند سفر به اعماق فضا را برای فضانوردان امن تر کند. با کاهش زمان سفر به نصف، فضانوردان در معرض دوز کمتری از اشعه قرار می گیرند که این امر می تواند آنها را از هر بیماری ایجاد شده توسط اشعه و سرطان محافظت کند.

مریخ,رسیدن به مریخ در سه ماه

ناسا توضیح داد: تابش فضایی امکان دارد فضانوردان را در معرض خطر قابل توجهی برای ابتلا به بیماریهای مربوط به پرتو قرار دهد و خطر ابتلا به سرطان (cancer)، اثرات منفی بر روی سیستم عصبی مرکزی و بیماری های تخریب کننده عصب را افزایش دهد.

“دیو گوردون” (Dave Gordon) معاون ارشد شرکت رولزرویس گفت: ما از همکاری با سازمان فضایی بریتانیا برای پیشبرد این پروژه برای تعریف فناوری های انرژی هسته ای جدید در حوزه فضا خوشحالیم. ما معتقدیم که انگلیس توانایی لازم برای کار در این زمینه را دارد و این ابتکار عمل میتواند بر پایه شبکه هسته ای و زنجیره تأمین قوی انگلیس باشد.

ایده موتور فضا پیما با انرژی هسته ای کار جدیدی نیست. ناسا در سال ۱۹۶۱ برنامه ای را برای توسعه یک موتور با انرژی هسته ای راه اندازی کرد ولی این برنامه در سال ۱۹۷۲ به دلیل کاهش بودجه فضایی خاتمه یافت. اکنون با گذشت بیش از ۴۵ سال ناسا بار دیگر بر روی سیستم پیش رانش گرمایی هسته ای (NTP) کار می کند.

“دویس سانی میچل” (Doyce’ Sonny’ Mitchell) مدیر پروژه سیستم پیش رانش گرمایی هسته ای در مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا در هانتسویل گفت: ما اکنون در حال کار بر روی یک سیستم پیش رانش گرمایی هسته ای نسل اول هستیم که پتانسیل رشد زيادي دارد. البته جدول زمانی ناسا برای اتمام این پروژه هم چنان نامشخص است.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments