اصول بالا کشیدن 111 میلیارد دلار

جستجو

اصول بالا کشیدن 111 میلیارد دلار

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
 احمدی نژاد در آبان 89: موجودی حساب ذخیره ارزی 100 میلیارد دلار است 
 مجلس در اردیبهشت 90: حتی یک دلار هم باقی نمانده است
+
گم شدن 11 میلیارد دلار درآمد نفتی و عدم واریز آن به حساب خزانه در سال 89


.
.
.
.
چگونه می توان 111 میلیارد دلار را در کمتر از 6 ماه بالا کشید !!؟؟؟
خبر تهی شدن حساب ذخیره ارزی را وقتی کنار خبر عدم واریز 11 میلیارد دلار از درآمد نفتی به آن بگذاریم ، مساله پیچیده تر و مبهم تر می شود و این در حالی است که مردم به عنوان صاحبان دلار به دلار حساب ذخیره ارزی حق دارند از سرنوشت پول های خود خبر دار شوند و دلیل این تناقضات را بدانند.
عصرایران – در جلسه بررسی بودجه سال 90 ، وقتی رييس كميسيون كشاورزي در پيشنهادي خواستار اختصاص دو هزار ميليارد تومان از حساب ذخيره ارزي براي آب شد ، با پاسخی نا امید کننده از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس روبرو شد. 
از جمله رييس كميسيون تلفيق در تذکری گفت: در حال حاضر پولي در حساب ذخيره ارزي وجود ندارد چرا که طبق آمار رسمي بانك مركزي تا پايان سال 89 حتي يك دلار در حساب ذخيره ارزي باقي نمانده است، بنابراين اين‌كه تنها قرار باشد دو هزار ميليارد تومان براي بخش آب چك بكشيم، هيچ فايده‌اي ندارد چون پولي در حساب ذخيره ارزي نيست. 
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی هم که اداره جلسه را بر عهده داشت ، تذکر را وارد ندانست و بقیه نمایندگان هم به پیشنهاد مذکور رأی ندادند؟ 
سخن بر سر این نیست که آیا باید آن دو میلیارد برای بخش آب تصویب می شد یا نه؟ بلکه دغدغه نوشتار حاضر این است که چه بر سر حساب ذخیره ارزی آمده ، به گونه ای که به قول رئیس کمیسیون تلفیق مجلس که آن را مستند به اطلاعات بانک مرکزی کرده ، « حتی یک دلار » هم ته آن باقی نمانده است؟! آن هم بعد از سال ها رونق بازار نفت و درآمد چند صد میلیارد دلاری و سخنان مسوولان مبنی بر این که حساب ذخیره ارزی به بالاترین حد خود در تاریخ کشور رسیده است ؛ سخنان رئیس جمهور در آبان 89 در همايش بزرگ نظامي بانكي در مسير توسعه و تحول كشور را بخوانید: 
«… ديگران ذخيره ارزي ما را 100 ميليارد دلار عنوان كردند كه البته قطعاً بيش از اين مقدار است و چقدر خوب است اين ظرفيت از طريق بانك‌هاي كشور فعال شود. » 
از این سخنان ، تنها نصف سال گذشته است و حالا اعلام می شود که حتی یک اسکناس یک دلاری هم -که حدود 1100 تومان می ارزد- در این حساب باقی نمانده است ! 
سوال کاملاً مشخص است: قضیه چیست؟ 
حساب ذخیره ارزی ، پس انداز ملی برای روز مبادا و پشتوانه اقتصاد کشور است ولی وقتی حتی یک دلار هم در آن وجود نداشته باشد ، آینده نگران کننده می شود. 
خبر تهی شدن حساب ذخیره ارزی را وقتی کنار خبر عدم واریز 11 میلیارد دلار از درآمد نفتی به آن بگذاریم ، مساله پیچیده تر و مبهم تر می شود و این در حالی است که مردم به عنوان صاحبان دلار به دلار حساب ذخیره ارزی حق دارند از سرنوشت پول های خود خبر دار شوند و دلیل این تناقضات را بدانند.
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments