سرنوشت نامعلوم یکی از بزرگترين نخبگان فيزيك اتمي جهان در بند ۳۵۰

جستجوی توفیدز

سرنوشت نامعلوم یکی از بزرگترين نخبگان فيزيك اتمي جهان در بند ۳۵۰

اهمیت:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
سرنوشت نامعلوم اميد كوكبي برگزيده المپياد 

جرس: اميد كوكبي، دانشمند جوان و نخبه ايراني كه دانشجوي فوق دكتراي فيزيك اتمي با گرايش ليزر در دانشگاه تگزاس آمريكا، در بند ۳۵۰ زندان اوين به سر مي برد.
به گزارش كلمه، وي كه از هموطنان اهل سنت و تركمن است و هيچ گونه سابقه فعاليت سياسي ندارد، بهمن ماه سال ۸۹ هنگامي كه براي ديدار با خانواده اش به ايران سفر كرده بود، بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوين منتقل و بيش از يك ماه در سلول انفرادي نگه داشته و سپس به بند ۳۵۰ منتقل شد.

سرنوشت نامعلوم امید کوکبی برگزیده المپیاد و دانشجوی دکترا در بند ۳۵۰
كوكبي كه به «ارتباط با دولت متخاصم» و « كسب درآمد نامشروع» متهم شده است، از بزرگترين نخبگان فيزيك اتمي جهان است و پيش بيني مي شود در سالهاي آينده به يكي از بزرگترين دانشمندان اين رشته تبديل شود، اما در صورت تداوم حضور در زندان اين فرصت براي وي و كشور از بين خواهد رفت. امري كه به نظر مي رسد بخش هايي از وزارت اطلاعات با برنامه ريزي قصد آن دارند، چه گرايشي در اين وزارتخانه عزم خود را جزم كرده تا از رشد علمي نخبگان ايراني كه اقليت قومي يا مذهبي هستند ممانعت به عمل آورد.
 

اميد كوكبي يكي از نخبگان المپيادي ايران است كه حتي در ديداري كه همراه با ساير نخبگان المپيادي با رهبري ايران داشت و از وي تقدير شده بود. وي با كسب رتبه ۲۹ در كنكور توانست به طور همزمان در دو رشته فيزيك و مكانيك در دانشگاه صنعتي شريف تحصيل كند.
كوكبي پس از اخذ ليسانس به دليل سطح بالاي نمرات درسي اش، براي ادامه تحصيل با پيشنهادات زيادي از سوي دانشگاه هاي برجسته دنيا مواجه شد.
وي فوق ليسانس خود را در آلمان و دكتري را در اسپانيا در رشته فيزيك اتمي در گرايش ليزر كسب كرد. پس از اتمام دكتري مجددا از وي براي ادامه تحصيل دعوت به عمل آمد كه با توجه به اين كه دانشگاه تگزاس آمريكا بالاترين سطح علمي را در رشته فيزيك اتمي در ميان دانشگاههاي دنيا داراست در سال ۲۰۱۰ به اين دانشگاه رفت.

وي در دوران تحصيل خود چندين بار براي ديدار با خانواده خود به ايران سفر كرده بود اما در آخرين سفر در بهمن سال ۸۹ هنگام برگشت در فرودگاه امام خميني بازداشت و به بازداشتگاه ۲۰۹ مربوط به وزارت اطلاعات منتقل شد. وي بيش از يك ماه در سلول انفرادي و يك ماه ديگر در سلول هاي چند نفره ۲۰۹ در حبس بوده و بازجويي هاي طولاني شد.
از نكات قابل توجه دوران بازجويي كوكبي آن است كه از وي سوال شده چرا دولت آمريكا به تو ويزا مي دهد؟ وي پاسخ داده چون من دانشجوي آنجا هستم. پرسيده اند كه هنگام درخواست ويزا در سفارت آمريكا چه چيزي بيان كرده است؟ وي پاسخ داده از دليل من براي ادامه تحصيل در آنجا سوال كرده اند كه من گفته ام به دليل علاقه ام به اين رشته و كبود امكانات اين رشته در ايران بوده است، بر اساس اين پاسخ ها وزارت اطلاعات كوكبي را به «ارتباط با دولت متخاصم» متهم كرده است. همچنين در بازجويي ها از وي پرسيده شده چرا دانشگاه هزينه سفرهاي تو به ايران را مي دهد كه وي پاسخ داده، اين يك عرف است كه هزينه هاي سفرها و كنفرانس هاي چهره هاي علمي را مي پردازند كه بنا بر اين پاسخ به وي اتهام “كسب درآمد نامشروع” تفهيم شده است.
 

از ديگر نكات گفتني بازجويي وي آن است كه شفاها به اين چهره علمي ناآشنا با مسايل حقوقي و بازجويي سوالاتي را مطرح مي كردند و از وي پاسخ كتبي طلب مي كردند، سپس برگه را از وي مي گرفتند تا به گونه اي سوال را تنظيم كنند كه بتوان از پاسخ داده شده، جرم استنتاج كرد. اين البته شيوه اي است كه درباره بسياري از متهمان ديگر نيز در نهايت بي اخلاقي و بي قانوني به كار گرفته شده است. در نتيجه اين شيوه كثيف برگه هاي تكنويسي از وي درباره اساتيد دانشگاه شريف اخذ كرده و پاسخ هاي عادي وي را به عنوان اينكه وي اعتراف كرده كه اين اطلاعات را به دولت متخاصم داده، در پرونده وي گنجانده اند.
از ديگر رفتار غيرقانوني و ناجوانمردانه با كوكبي آن است كه با توجه به شخصيت عاطفي وي، در دوران بازجويي بارها تهديد شده كه در صورت عدم همكاري، خانواده اش بازداشت خواهند شد.
آخرين خبر درباره پرونده وي حاكي است كه پس از ۸۸ روز از دوران بازداشت، بازپرس بيگي پس از تفهيم اتهامات به وي گفته كه توسط قاضي صلواتي كه در بين قضات دادگاه انقلاب به صدور سخت ترين احكام مشهوراست محاكمه خواهد شد تا آخرين حلقه از برنامه وزارت اطلاعات در ممانعت از رشد علمي اقليت هاي قومي و مذهبي درباره اين جوان ۲۹ ساله ايراني تكميل شود و وي دوران بلوغ فكري خود را در عزتكده ۳۵۰ اوين بگذراند. كسي كه حتي در دوران تحصيل در خارج از كشور ارتباط خود با اساتيد ايراني از جمله در دانشگاه شريف حفظ كرده و بارها به همراه آنها يا به تنهايي مقالات علمي را در برجسته ترين نشريات علمي پژوهشي به عنوان يك دانشمند ايراني منتشر كرده است.
Subscribe
خبر بده در مورد
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات