جستجوی سایت

انقلاب فرانسه:قسمت سوم -پایان انقلاب ده ساله

مجله ویدیویی توفیدز. مجله اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده.

حمایت اختیاری از دیپ پادکست:
https://www.patreon.com/deeppodcastiran

Instagram: Https://www.instagram.com/deep.podcast
Telegram Channel: Https://www.telegram.me/deeppodcast
ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
حکومت وحشت
بسیاری از ژیروندیان به شهرستان ها اطراف رفتند و سعی کردند مردم را علیه حکومت مستقر در پاریس بشورانند. علاوه بر شورش های شهرستان ها، شورش سلطنت طلبان در "وانده" به یک جنگ داخلی تمام عیار تبدیل شده بود. اما مهمترین خطر، جنگ با دولت های خارجی بود. سپاهیان بریتانیایی، اتریشی و اسپانیایی مرزها رو تهدید میکردند.
در جولای 1793، دانتون از کمیته امنیت عمومی کناره گیری کرد و روبسپیر جای او را گرفت. مارای روزنامه نگار توسط دختری به نام شارلوت کوردِی charlotte de Corday به قتل رسید. بدین ترتیب روبسپیر به قدرتمند ترین رهبر انقلاب تبدیل شد.
کمیته امنیت ملی رویکرد بسیار رادیکالی را در پیش گرفت. ژنرال های ناکارآمد را به اتهام خیانت در دادگاه انقلاب محاکمه و اعدام شدند. سربازان بیشتری برای سرکوب سلطنت طلبان و شورشیان به استان ها فرستاده شدند.
در ماه آکوست حکومت فرمان عجیبی صادر کرد. "بسیج عمومی". همه شهروندان فرانسه، مردان، زنان و حتی کودکان به خدمت فراخوانده میشدند تا در جنگ حاضر شوند. با اومدن خشکسالی، نان کمیاب شد. سلطنت طلبان شهر تولون Toulon را به نیروهای بریتانیایی واگزار کردند.
مجلس قانونی را تصویب کرد که طبق آن به دادگاه انقلاب اجازه میداد هر کسی را که به دشمنی با انقلاب مقصر شناخت، با گیوتین مجازات کند. ژآکوبن ها رویکردشون رو اینطور توصیف کردند:
"بگذار ایجاد وحشت دستور روز باشد."
کمیته امنیت عمومی مرکب از 12 نفر، به رهبری روبسپیر، سیاست ایجاد وحشت را هدایت و بر آن نظارت میکردند. یکی از دستیاران روبسپیر، لویی آنتوان دو سن ژوست Louis Antoine Léon de Saint-Just به "فرشته مرگ" مشهور شد.
در اکتبر 1793، ماری آنتوانت، ملکه سابق محاکمه شد. با دلایلی سست و متوسل شدن به شایعات در 16 اکتبر، ماری آنتوانت به پای گیوتین فرستاده شد. ژیروندیانی که دستگیر شده بودند با گیوتین اعدام شدند. مادام رولاند Roland اعدام شد. شوهرش که از پاریس گریخته بود با شنیدن خبر اعدام همسرش خودکشی کرد. بسیاری از رهبران انقلاب و حتی شهردار سابق پاریس رو با گیوتین اعدام کردند. حتی زنانی که با دیدن اعدام همسرشون اشک میریختن هم به جرم همدردی با متهم، اعدام میشدند.
در لیون که گیوتین را کند میدونستند، زندانیان سیاسی را هزار تا هزارتا به توپ میبستند. در بعضی استان ها زندانیان سیاسی رو دسته جمعی در دریا غرق میکردند.

سقوط دانتون و هِبِرتیست ها
وضعیت جنگ خوب بود و نیروهای خارجی از مرزها عقب رونده شده بودند. سلطنت طلب ها هم سرکوب شده بودند. به نظر میرسید دیگر وحشت لزومی ندارد.
در نوامبر 1793، دانتون که از کشتار بیش از حد منزجر شده بود، به اِبِرتیست ها که از حکومت وحشت حمایت میکردند، حمله کرد. ابرتیست ها پیروان پیروان "ژاک رنه ابر" Jacques Hébert بودند. سرانجام در ماه دسامبر کمیته عفو تشکیل شد تا از کشتار بی مورد جلوگیری کند.
ابرتیست واکنش نشان دادند و ژاکوین ها رو علیه دانتون تحریک کردند. اونها موفق شدند کمیته عفو را منحل کنند. روبسپیر که به طرز بیمارگونه ای به همه چیز بدگمان شده بود، به این نتیجه رسیده بود که باید از شر دانتون و ابرتیست ها خلاص شود.
روبسپیر "ابر" و دوستانش را به توطئه ای با منشا خارجی متهم کرد. اونها دستگیر و در 24 مارس 1793 به پای گیوتین فرستاده شدند. دانتون و دوستش کامی دمولن هم دستگیر شدند. هر دو بخاطر نقششان در سقوط ژیروندیان سخت پشیمان بودند. در سوم آپریل 1793، دانتون، دمولن و حامیانشون هم به پای گیوتین فرستاده شدند.
دانتون قبل از اعدام پیش بینی کرد ظرف کمتر از سه ماه، مردم دشمن من را تیکه تیکه خواهند کرد. پیش بینی که به طرز عجیبی درست از آب در اومد.
روبسپیر دین ملی جدیدی معرفی کرد. پرستش هستی متعال. او میخواست یک جمهوری فضیلت و تقوا بر پایه برابری تاسیس کند که همه از دین ملی جدید طبعیت خواهند کرد. مردم همه بر ضد روبسپیر شده بودند و از خونریزی های بی مرد خسته شده بودند. روبسپیر که تغییر جو رو حس کرده بود بجای گوش دادن به حرف مردم حالت تهاجمی گرفت.
روبسپیر در 26 جولای 1794، در مجمع حاضر شد و اعلام کرد خائنین جدیدی که نامشون رو فردا اعلام خواهم کرد باید اعدام شوند. دشمنانش که به خوبی میدانستند در این لیست خواهند بود، نقشه ای کشیدند. پس از دو روز درگیری بین دوستان و دشمنان روبسپیر، در نهایت در 28 جولای روبسپیر رو در دادگاه انقلاب محاکمه کردند و در بعد از ظهر همون روز به پای گیوتین بردند. حکومت وحشت پایان یافت.
امروزه گیوتین به نماد حکومت وشحت تبدیل شده اما در واقع دکتر ژوزف اینیاس گیوتین Goseph-Ignace Guillotine، دستگاه گیوتین رو برای یک اعدام بدون درد و انسانی طراحی کرده بود. بدین ترتیب با گردن زدن نه تنها درد مجرم کمتر میشد بلکه اعدام اعدام محترمانه ای بود که تا آن زمان فقط برای طبقات ممتاز بود.

سالهای پایانی
با سقوط حکومت وحشت، تمایلات سیاسی به راست چرخید. باشگاه ژاکوبن ها بسته شد و بسیاری از زندانیان سیاسی که به اعدام محکوم شده بودند، آزاد شدند. تمام پیروان روبسپیر تحت پیگرد قرار گرفتند و بسیاری محاکمه و اعدام شدند.
با پایان حکومت وحشت پاریس دوباره رنگ و روی گذشته به خود گرفت و مردم به طرز افراط گرایانه ای به رقص و شادی مشغول شدند. اما دیری نپاید که حکومت وحشت راست گرایان شروع شد. راست گرایان شروع به حمله به چپ گرایان و ژاکوبن ها کردند و نمادهای انقلابی را تخریب میکردند. در برخی استان ها مردم از مقامات حکومت وحشت قبلی انتقام میگرفتند. این حرکت تازه که به وحشت سفید معروف شده بود، باعث مرگ صدها نفر شد که با همان بیرحمی حکومت وحشت سابق، قتل عام میشدند.

ناپلئون بناپارت

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها