انقلاب مکزیک: مبارزات امیلیانو زاپاتا

انقلاب مکزیک: مبارزات امیلیانو زاپاتا به همراه اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده در مجله ویدیویی توفیدز.

جستجوی سایت

انقلاب مکزیک: مبارزات امیلیانو زاپاتا

حمایت اختیاری از دیپ پادکست:
https://www.patreon.com/deeppodcastiran

Instagram: Https://www.instagram.com/deep.podcast
Telegram Channel: Https://www.telegram.me/deeppodcast
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
مردم مکزیک همه ساله روز 20 ام نوامبر رو به عنوان روز انقلاب جشن میگیرند. روزی که برای اولین بار فرمان انقلاب در کشور صادر شد و مردم، انقلابی 10 ساله رو آغاز کردند. انقلابی که همه چیز داشت، یک جنگ داخلی تمام عیار ، حمله آمریکایی ها به خاک مکزیک، حمله مکزیک به آمریکا، ترورهای مقامات و ظهور چهره های بزرگ انقلابی مانند ایمیلیانو زاپاتا و پانچو ویا.
انقلابی که هویت و تاریخ مکزیک رو برای همیشه تغییر داد. تقریبا انقلابیون به همه اهدافشون رسیدند اما بهای اون بیش از 2 میلیون کشته بود. بهایی که این انقلاب رو به خونین ترین انقلاب تاریخ تبدیل کرده.
این، داستانِ انقلاب مکزیکه.
انقلاب مکزیک بیش از 2 میلیون کشته بر جای گذاشت اما این انقلاب تاثیر زیادی بر هویت ملی مردم مکزیک گذاشت. در واقع مکزیک از زمانی که استقلال پیدا کرده بود همیشه در جنگ و یا تحت استعمار بود. اما ظهور چهره های انقلابی مانند پانچو ویا و ایمیلیانو زاپاتا که جونشون رو برای زندگیِ بهتر مردم داده بودند، یک همبستگی جمعی برای تمام مردم مکزیک بوجود اورد. نظام فئودالی هسینداس کاملا از بین رفت و بسیاری از زمین ها به کشاورزان برگردونده شد. نظام دیکتاتوری از بین رفت و انتخابات آزاد جایگزین اون شد. هنرمندان مکزیکی بعدها این هویت ملی جدید رو، در سبک هنری جدیدی به نام Murals به تصویر کشیدند.
در سال 1923 پانچو ویا، یک روز صبح که داشت به بانک میرفت، در مسیر ترور شد. ترور توسط نزدیکان اوبرگون انجام شده بود. 5 سال بعد در 7 جولای 1928، اوبرگون هم ترور شد. در واقع تمام رهبران پیروز انقلاب ترور شدند. زاپاتا، پانچو ویا، کارانزا و در نهایت آلوارو اُبرِگون.
زاپاتا در محل زندگیش مورِلوس، یک کومون محلی تشکیل داده بود و خودش مستقل از دولت شروع به اصلاحات ارضی در اون منطقه کرد. کارانزا ژنرال پابلو گنزالس Pablo Gonzalez رو به سمت مورلوس فرستاد تا کومون اونجا رو منحل و زاپاتا رو دستگیر کنه. زاپاتیست ها خیلی خوب مقاومت کردند و در چند نبرد تونسته بودن نیروهای حکومتی رو شکست بدن ولی ادامه این روند برای زاپاتیست ها بدون متحد امکان پذیر نبود. زاپاتا فهمیده بود شکافی بین ژنرال گنزالس و یکی از افسرانش به نام Jesus Guajardo (گواخاردو) وجود داره. زاپاتا سعی کرد گواخاردو رو متقاعد کنه که به اون بپیونده، اما گنزالس از پیشنهاد زاپاتا به گواخاردو باخبر شد. گنزالس از همین قضیه استفاده کرد. به گواخاردو گفت که از همه چیز خبر داره و اون باید در دستگیری زاپاتا بهش کمک کنه. گنزالس به گواخاردو گفت به پیشنهاد زاپاتا جواب مثبت بده و سعی کن اعتمادش رو جلب کنی. بعد بکشونش یه جایی و اونو به قتل برسون.
در 10 آپریل 1919، گواخاردو، زاپاتا رو به مکانی دعوت کرد تا با هم توافق کنند. زاپاتا به محل جلسه رفت اما همین که وارد سالن شد 10 نفر تفنگدار به سمتش شلیک کردند و زاپاتا رو به قتل رسوندند.
همزمان که ویا قیامش رو از شمال آغاز کرده بود، در ایالت جنوبی morelos، یک انقلابی کاریزماتیک و بسیار محبوب دیگه به نام "ایمیلیانو زاپاتا" Emiliano Zapata دست به قیام زد. درخواست زاپاتا و ارتش جنوبی یک چیز بود. اصلاحات ارضی. زاپاتا گفت: "زمین ها برای افرادی هستند که روی آنها کار میکنند." به سرعت دهقانان جنوبی با او متهد شدند و شروع به آزادسازی زمین ها از دست ثروتمندان کردند.
تنش بین فرانسیسکو مادرو و پورفیریو دیاز به یک جنگ تمام عیار ختم شد. ارتش مادرو تحت فرمان پانچو ویا در شهرهای شمالی به سرعت نیروهای حکومتی رو شکست دادند. در نهایت دیاز مجبور شد از قدرت کناره گیری کنه. در ماه می 1911 پورفیریو دیاز برکنار و به پاریس تبعید شد.
دیاز قبل از ترکِ مکزیک گفت: "مادرو یک ببر رو آزاد کرده، حالا باید ببینیم میتونه اونو برونه یا نه"
در نوامبر 1911 مادرو به عنوان رئیس جمهور جدید انتخاب شد. اما مادرو اصلا مشتاق نبود کل سیستم فئودالی رو یک جا از بین ببره ، اون خودش یک زمین دارِ بزرگ بود بیشتر به دنبال قدرت میگشت اون میخواست haciendas سرجاش باشه ولی پله ای اصلاحاتی انجام بشه. مادرو با اینکه اصلا سر قول هاش نمونده بود، از همه انقلابیون خواست تا سلاح هاشون رو زمین بزارند.
تا اواخر نوامبر 1911 زاپاتا کاملا از مادرو ناامید شد و فهمیده بود که مادرو قصد نداره اصلاحات ارضی رو انجام بده. به همین دلیل زاپاتا منیفست خودش رو مطرح کرد. چیزی که بهش Ayala plan گفته میشد. منیفستی 15 بندی که به راهنمای بسیاری از انقلابیون آمریکای جنوبی در آینده تبدیل شد. درخواست اصلی زاپاتا همچنان یک چیز بود، اصلاحات ارضی و دادن زمین ها به دهقانان.
( تمامی این اتفاقات قبل از قدرت گرفتن بلشویک ها بود و چیزی به نام اصلاحات ارضی و حتی اقتصاد سوسیالیستی تا به اون روز فقط در حد تئوری مطرح شده بود)
منابع:
https://www.britannica.com/place/Mexico/The-age-of-Porfirio-Diaz


https://www.loc.gov/exhibits/mexican-revolution-and-the-united-states/civil-war-conventionist-view.html

مطالب مرتبط