بلک بیرد: ترسناک ترین «دزد دریایی» در تاریخ / Blackbeard

بلک بیرد: ترسناک ترین «دزد دریایی» در تاریخ / Blackbeard به همراه اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده در مجله ویدیویی توفیدز.

جستجوی سایت

بلک بیرد: ترسناک ترین «دزد دریایی» در تاریخ / Blackbeard

حمایت اختیاری از دیپ پادکست:
https://www.youtube.com/channel/UCXpLBBvO1JRm4S1_eBa6Zcw/join

Instagram: Https://www.instagram.com/deep.podcast
Telegram Channel: Https://www.telegram.me/deeppodcast
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

افراد بسیار کمی در تاریخ بودند که اسمشون به اندازه " بلک بیرد" ترس تو دل افراد مینداخت. یک دزد دریایی بیرحم. گمنام ترین فرد در دوران طلایی دزدان دریایی در اواخر قرن 17 و اوایل قرن 18، به یکباره رهبر و الگوی تمامی دزدان دریایی در زمان خودش و سالهای بعد میشه جوری که تا امروز ما نام او را در فیلم های سینمایی، سریال ها و بازی های کامپیوتری میبینیم.
دزدان دریایی بودند که بسیار موفق تر از بلک بیرد بودند.
"Bartholomew Roberts aka Black Bart" احتمالا موفق ترین دزد دریایی تاریخ بوده که در دوران طلایی دزدان دریایی، گفته میشه 400 کشتی رو موفقت آمیز فتح کرده.
"Henry Every" ملقب به "پادشاه دزدان دریایی" با ثروت زیادی که به دست اورده بود تصمیم گرفت به یکباره ناپدید بشه و با سرمایه ش یه زندگی آبرومندی داشته باشه.
"Ching Shih" که یه دزد دریایی زن بود و در محدوده دریاهای جنوب چین کار میکرد، یک لشکر به اندازه ده ها هزار مرد رو در اختیار داشت.
ولی همچنان بلک بیرد بود، که همه میشناختنش و همه از اسمش وحشت داشتند. اما چه چیزی در شخصیت و کار بلک بیرد بود که اونو یه سر و گردن از بقیه هم صنفاش بالاتر میکرد؟
تو این ویدئو میخوایم راجع به زندگی این دزد دریایی مخوف صحبت کنیم.

روزهای آغازین

در همین اول بحث باید بگیم یه مشکل بزرگی در گفتن زندگی بلک بیرد هست که البته در زندگینامه همه دزدان دریایی این مشکل دیده میشه و اونم نبود یک منبع موثق برای زندگی این افراده. بلک بیرد معروف ترین دزد دریایی تاریخه ولی درباره قبل از بلند کردن پرچم سیاه، ما اطلاعات بسیار کمی از زندگی این فرد در اختیار داریم.
منبع اصلی که برای زندگی بلک بیرد در اختیار داریم، مثل بقیه هم صنفاش، کتابیه که در سال 1724 توسط کاپیتان چارلز جانسون نوشته شده.
این کتاب بارها با اسم های مختلف به چاپ رسیده ولی معمولا به اسم"“A General History of the Pyrates" معروفه. (تاریخ عمومی دزدان دریایی)
کتاب خیلی جذابی هم هست. اتفاقا پی دی افش هم هست میتونید دانلود کنید. ولی داستان ها رو خیلی تخیلی نوشته و همین افسانه طور گفتن داستان ها باعث شده مورخین در واقعی بودن داستان هاش شک کنند. و همینوطر از خود کاپیتان جانسون هم اطلاعات کمی وجود داره و همین باعث شده خیلی فکر کنند که این یک اسم مستعاره و شخصیتی به نام کاپیتان چارلز جانسون وجود نداشته.
بعضی ها هم میگن چارلز جانسون نام مستعار نوسنده معروف انگلیسی "Daniel Defoe" هست که بخاطر رمان :رابینسون کروزو" معروفه.
بعضی ها هم میگن اصلا کاپیتان چارلز جانسون وجود خارجی نداشته و این کتاب رو یک نفر ننوشته، بلکه زندگی افراد و دزدان دریایی مختلفی که افراد مختلف نوشتن رو جمع کردند و شده این کتاب و یه اسم رو همینجوری گذاشتن واسه نویسنده کتاب.
ولی در کل نزدیک ترین کتاب به دوران دزدان دریایی و یه جورایی منبع اصلی به حساب میاد. ما بعدا داستان های دیگه این کتاب رو هم براتون میگیم درباره دزدان دریایی دیگه.
لقب بلک بیرد رو بعد از مرگش، در اواخر 30 سالگی و اوایل 40 سالگی بهش دادن. سال 1718 بلک بیرد از دنیا رفت. او حول و حوش سال 1680 به دنیا اومد و به احتمال زیادی در بریستول.
نامی که معمولا برای اون در دوران دزد دریایی بودنش استفاده میشده "Edward Teach, or sometimes Thatch," بود. در اون زمان رسم بوده که دزدان دریایی اسمای مستعار زیادی میزاشتنو به قدری که اصلا معلوم نمیشد اسم اصلی اونها چی بوده.
ربطی به داستان نداره ولی در اون زمان ربیستول یک بندر بین المللی بود و یکی از بزرگترین مراکز خرید و فروش برده به حساب میومد.
تقریبا همه مورخین رو این موضوع اجماع دارن که تیچ از سنین پایین با کشتی به سفرهای دور و درازی میرفت و خیلی ها میگن از یک خونواده سطح بالا بود و تحصیلات خوبی هم داشت. فرد تحصیل کرده ای بود.
طبق گفته کاپیتان جانسون، تیچ قبل از اینکه دزد دریایی بشه به عنوان priveteer کار میکرد. معمولا کشتی های جامائیکایی و فرانسوی رو میزد، در طول جنگ های Anglo-French در اوایل قرن هجدهم. جنگ های آنگلو فرنچ یک سری جنگ بود بین انگلستان و فرانسه که 800 900 سال ادامه داشته. این جنگهایی که در اوایل قرن هجدهم و زمان تیچ بوده خودش بخشی از یه جنگ بزرگتری بود که بهش جنگ جانشینی اسپانیا یا "War of the Spanish Succession" میگفتند. در اون دوران کل اروپا با هم تو جنگ بودن و مسلما دریاها اصلا امن نبودند. تیچ هم در این جنگ ها بسیار فعال بوده. مخصوصا در جنگی موسوم به ملکه آن Queen Anne’s War که در اونها انگلیس داشت با فرانسه و اسپانیا میجنگید. این قضیه موقعی حقیقت داشتنش قوت میگیره که در اون زمان تیچ اولین کشتی خودش رو صاحب شد و به عنوان کاپیتان کشتی نام کشتی رو "انتقام ملکه آن" گذاشت. Queen Anne’s Revenge
خب شما احتمالا گیج شدید که فرق دزد دریایی pirate با privateer چیه. قبلا گفتیم تیچ در ابتدا priveteer بود. الان توضیح میدیم:
دزد دریایی pirate یک تیم خلافکار آزاد بودند که میزدن به دل دریا و به هر کشتی که تو مسیرشون میدیدند شبیه خون میزدند.
priveteer یک گروهی بودند که با دولت قرارداد میبستند. یک سری تجهیزات دولت بهشون میداد و اینا متعهد میشدن که به کشتی های خودی حمله نکنند و به کشتی های دشمن حمله کنند. اونها یک نامه ای به نام Letter of Marque از طرفدولت دریافت میکردند و به طور قانونی اجازه داشتند به کشتی های دشمن حمله بکنند.

00:00 معرفی
02:13 روزهای آغازین
10:49 بالابردن پرچم سیاه
19:06 بلک بیرد و بونِت
25:10 فرقه بلک بیرد
27:53 محاصره شهر چارلز
33:54 پایان بلک بیرد