داستان کامل «جنگ جهانی اول»: قسمت اول – آغاز یک بحران جهانی

داستان کامل «جنگ جهانی اول»: قسمت اول – آغاز یک بحران جهانی به همراه اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده در مجله ویدیویی توفیدز.

جستجوی سایت

داستان کامل «جنگ جهانی اول»: قسمت اول – آغاز یک بحران جهانی

حمایت اختیاری از دیپ پادکست:
https://www.youtube.com/channel/UCXpLBBvO1JRm4S1_eBa6Zcw/join

Instagram: Https://www.instagram.com/deep.podcast
Telegram Channel: Https://www.telegram.me/deeppodcast
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
لینک سایت کتاب اول:
https://avval.ir/
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
جولای 1914 – اروپا وارد جنگ میشود
در سال 1914 قدرت های بزرگ اروپایی به دو دسته تقسیم میشوند و در مقابل هم قد علم میکنند. فرانسه ، بریتانیا و روسیه به آلمان بد بین میشوند و آلمان یک قدرت نوظهور در اروپا شده بود.
در طرف دیگر ماجرا یک گروه سه تایی دیگه هم تشکیل میشود: آلمان (که توسط دشمنان احاطه شده بود) ، اطریش – مجارستان که با روسیه مشکلاتی داشت و همچنین ایتالیا، که مشکلات مرزی با فرانسه داشت. آتش در 28 جون در شهر سارایوو شعله ور میشه. آرشیدوک (فرانتس فردیناند) ولیعهد اتریش – مجارستان توسط یک جوان ملیگرای 19 ساله به اسمِ (گاوریلو پرینسیب) به قتل میرسه. اتریش – مجارستان منطقه صربستان را مسئول این جادثه عنوان میکنه و چند پیام تهدید آمیز برای صربستان مخابره میکنه. صربستان اهمیتی به این اولتیماتوم نمیده و اتریش – مجارستان رسما اعلام جنگ میکنه. ظرف چند ساعت نیروهای نظامی اتریش به (بلگراد) حمله میکنند.
تزار روسیه، نیکلای دوم، نسبت به صربستان احساس مسئولیت میکرد و تصمیم میگیره دخالت کنه و از صربستان دفاع کنه و به نیروهای روس دستور آماده باش میده. امپراتور آلمان ، ویلهلم دوم، به این اطمینان را میده که از آنها حمایت خواهد کرد. از طرفی نمیخواست به روسیه فرصت بده تا نفوذ خودش رو بیشتر کنه. آلمان به روسیه اعلام جنگ کرد تا زا این طریق جلوی بسیج نیروهای روسیه رو بگیره. آلمان این رو میدونست که جنگ با روسیه یعنی جنگ با یکی دیگر از متحدان روسیه، یعنی فرانسه. اونها یک نقشه دو جانبه کشیدن. اول از همه از راه بلژیک خودشون رو به نیروهای فرانسه برسونند و خیلی سریع فرانسوی ها رو زمین گیر کنند و در بخش دوم، نیروهای آلمانی خیلی زود به مرزهای روسیه حرکت کنند و در با روس ها درگیر بشوند. برای اجرای این نقشه، آلمان به فرانسه هم اعلام جنگ کرد.
در این دوران شش میلیون مرد جنگی در سراسر اروپا بسیج شدند. ایتالیا اعلام بی طرفی کرد. طبق قراردادی که با سایر متحدانش داشت، مجبور نبود در جنگ شرکت کنه. ایالت متحده آمریکا هم اعلام بی طرفی کرد. پرزیدنت ویلسون و جامعه آمریکا اصلا دوست داشتند خودشون رو درگیر جنگ خانمان سوز اروپا کنند. بریتانیا متحد فرانسه بود اما هنوز مشخص نبود که آیا علیه آلمان وارد جنگ خواهد شد یا نه! اما هنگامیکه نیروهای آلمانی وارد بلژیک شدند، زنگ خطر برای انگلیس به صدا درآمد و یک پیام برای برلین مخابره کرد تا هر چه زودتر خاک آلمان رو ترک کنند. آلمان نپذیرفت و بریتانیا به آلمان اعلام جنگ کرد.
آگوست 1914 – آغاز نبردها
نیروهای اعزامی انگلیسی وارد خاک فرانسه شدند درحالیکه نیروهای آلمانی با یک سد مقاوت در شهر Liege (لیِژ) در بلژیک مواجه شدند. نیروهای آلمانی تعداد زیادی از افراد اون شهر رو کشتند. در اینجا بریتانیا دست به یک پروپاگاندا زد و تلاش کرد تا نظر کشورهای بی طرف رو نسبت به آلمان تغییر بده.
فرانسه بدون اینکه به قدرت نظامی آلمان توجهی داشته باشه، نقشه‌ای پیاده کرد به اسم (پلان 17) تا به سمت مرزهای آلمان پیشروی کنند اما در نتیجه شکست سنگینی خوردند و به خاک های خودشون عقب نشینی کردند. دو طرف تلفات سنگینی دادند:
تلفات آلمان: 256000 نفر
تلفات فرانسه: 329000 نفر
نیروهای اعزامی بریتانیا مدتی با با نیروهای آلمانی درگیر شدند انگلیسی ها هم شکست خوردند و فرانسوی ها را در عقب نشینی همراهی کردند. متفقین در حوالی رود (مارن) در چهل مایلی پاریس موضع گرفتند. از همین منطقه چند ضد جمله موفق به آلمانی ها وارد آوردند و اونها رو عقب روندند. هر دو طرف تلفات سنگینی دادند:
تلفات آلمان: 250000 نفر
تلفات متفقین: 250000 نفر
نیروهای هر دو گروه به سمت شمال متمایل شدند.در اون منطقه شرایط برای انگلیس و فرانسه سخت شد تمام تلاششون رو کردند تا جلوی پیشروی آلمانی ها گرفته بشه. در اینجا هم باز تعداد زیادی جانشان رو از دست دادند. هر دو گروه یک سنگر طولانی در مرزهای خودشون ایجاد کردند تا از گزند حملات توپخانه ای در امان باشند. در اینجای کار، سنگر هم یکی از ادوات جنگی به حساب می آمد.

انگلیس اولین نبرد دریایی رو پیروز شد و سه جنگنده دریایی آلمانی رو غرق کردند. بریتانیا هنوز اعتقاد داره قوی‌ترین قدرت دریایی در جهانه. در اون دوران انگلیس 29 کشتی جنگی داشت و در مقابل آلمان تنها 19 کشتی جنگی در اختیار داشت. کشتی های بریتانیا از طریق دریا مسیر حرکت آلمانی ها رو مسدود کردند و اجازه ندادند هیچگونه مواد غذایی و یا کالایی از راه آب وارد خاک آلمان بشه. هدف این بود که اقتصاد آلمان رو به زانو در بیاورند و بعد هم کشور رو محاصره کنند. اما یک هفته بعد کشتی بزرگ بریتانیا به اسمِ H.M.S.pathfinder تبدیل به اولین قربانی با یک سلاح جدید شد. یک موشک زیردریایی. زیردریایی های آلمان قابلیت شلیک تا 900 مایل رو داشتند و تجهیزات آن زمان نمیتونست این زیردریایی ها رو رد یابی کنه. سلطان دریاها در این دوران بسیار احساس خطر میکرد.

اگر میخواهید بدانید جنگ جهانی اول چگونه اتفاق افتاده است این ویدوی از داستان کامل «جنگ جهانی اول» را مشاهده کنید
خواهیم دید که چه کشورهایی در جنگ جهانی اول شرکت کردند و (جنگ جهانی اول) چه تاثیری در جهان داشت همچنین «جنگ جهانی اول» چه تاثیری بر ایران داشت ایران در (جنگ جهانی اول) اعلام بی طرفی کرده بود
جنگ

مطالب مرتبط